15 października: Dzień Dziecka Utraconego

15 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Jest to dzień szczególnej pamięci o dzieciach, które zmarły przed narodzinami oraz wsparcia rodziców i rodzin dotkniętych stratą.

źródło: KODR / BP KEP | episkopat.pl | 11 października 2024 | 
Fot. A. Niedźwiecki
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

W wielu miastach w Polsce z okazji Dnia Dziecka Utraconego odprawiane są Msze Święte w intencji zmarłych dzieci oraz ich rodziców, a także organizowane są spotkania, podczas których rodzice mogą m.in. podzielić się swoimi trudnymi doświadczeniami oraz doświadczyć wspólnoty z osobami, które również przeżyły śmierć dziecka.

„Najważniejszym i pierwszym etapem żałoby jest uznanie, że doszło do realnej straty i że ta strata jest ważna. Żałoba po śmierci dziecka nienarodzonego może być trudniejsza, gdyż nie mamy kulturowo ukształtowanego cyklu jej przeżywania, który pomaga +domknąć+ to trudne wydarzenie w życiu” – pisze Wojciech Szychowski w książce „Pożegnać nieprzywitanych”.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego po raz pierwszy zorganizowano w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych. Dzień ten ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa jeśli chodzi o podejście do tak ciężkiego wydarzenia, jakim jest poronienie. Datę obchodów ustalono na 15 października, gdyż – licząc umownie od daty 1 stycznia – jest to czas trwania ciąży. 

Akt zawierzenia zmarłego dziecka Bożemu Miłosierdziu (do prywatnego odmawiania)

Jezu Miłosierny, Ty poleciłeś swoim Apostołom: Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże (Mk 10,15). Ty z miłością kładłeś na dzieci ręce i błogosławiłeś je. Zachęceni Twoim przykładem składamy dziś w Twym Najmiłosierniejszym Sercu nasze dziecko, którego śmierć opłakujemy. Odpowiadamy w ten sposób na Twoje wezwanie, które przekazałeś świętej siostrze Faustynie: Dziś sprowadź Mi dusze ciche i pokorne, i dusze małych dzieci, i zanurz je w miłosierdziu moim. Dusze te są najwięcej podobne do serca mojego, one krzepiły Mnie w gorzkiej konania męce; widziałem je jako ziemskich aniołów, które będą czuwać u moich ołtarzy, na nie zlewam całymi strumieniami łaski. Łaskę moją jest przyjąć zdolna tylko dusza pokorna, dusze pokorne obdarzam swoim zaufaniem (Dzienniczek, nr 1220). Ośmieleni, Jezu, Twoją dobrocią pokornie prosimy: przyjmij nasze dziecko do wspólnoty zbawionych i pozwól mu oglądać swoje Oblicze. Ty, który płakałeś nad śmiercią przyjaciela Łazarza, spójrz z miłością również na nas, rodziców/dziadków tego dziecka, oraz wszystkich dotkniętych jego stratą. Napełnij nas nadzieją na spotkanie z naszym dzieckiem w wieczności w domu kochającego Ojca. Jezu Miłosierny, z ufnością prosimy: ulecz nasze zranienia, ratuj od rozpaczy, uwolnij od bólu i cierpienia, usuń lęki z naszego serca i obdarz nas Twoim pokojem.

Maryjo, Matko Pocieszenia, otul swoim macierzyńskim płaszczem nasze dziecko i przedstaw je Miłosiernemu Bogu. Ty, która bezgranicznie zaufałaś, naucz także nas ufności w tych trudnych chwilach pożegnania i rozłąki z ukochanym dzieckiem. Amen.

Miejsca, w których można uzyskać pomoc:

„Dlaczego” Organizacja rodziców po stracie oraz rodziców dzieci chorych: www.dlaczego.org.pl

Fundacja Nagle Sami: www.naglesami.org.pl

Fundacja Donum Vitae: www.donumvitae.pl

Wspólnota Rodziców Po Stracie Dziecka: www.stratadziecka.pl

Fundacja Opes 139: www.fundacjaopes139.pl

Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu: www.poronienie.pl

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka – grupa wsparcia


Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Prostyń: jedyne polskie sanktuarium Trójcy Świętej

„Jeśli chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni” – mawiał bł. kard. Stefan Wyszyński, którego ojciec pracował w miejscowym kościele jako organista i tu zawarł związek małżeński. Chociaż w Polsce jest wiele kościołów pw. Trójcy Świętej, sanktuarium jest tylko jedno - w Prostyni, w diecezji drohiczyńskiej. Dziś przypada Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

Orędzie Papieża Franciszka na Anioł Pański (15 czerwca 2025): Sport jako droga do pokoju

Przeżyj wraz z Papieżem Franciszkiem triumf radości sportu jako drogi do pokoju i braterstwa – od Jubileuszu Sportu po wołanie o dialog na światowych arenach konfliktów. Zobacz, jak modlitwy za Mjanmę, Nigerię i Sudan splatają się z beatyfikacją młodego męczennika z Konga, niosąc nadzieję przed Jubileuszem Młodzieży.

Sport jako modlitwa Trójcy: Papież Leon XIV otwiera Jubileusz Sportu

Odkryj, jak papież Leon XIV połączył dynamikę sportu z mistyką Trójcy Przenajświętszej podczas Jubileuszu Sportu w Bazylice św. Piotra. Dowiedz się, dlaczego warto „dawać z siebie wszystko” – na boisku i w codziennym życiu – i jak sport może stać się drogą duchowej formacji.