Każdego roku na drogach świata ginie ponad 1,4 miliona osób. To niewyobrażalna liczba, za którą kryją się tragedie rodzin, utracone życia i bliscy, którzy pozostali w żałobie. Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, obchodzony co roku w trzecią niedzielę listopada, jest czasem modlitwy, refleksji i przestrogi – dniem, gdy wspólnota Kościoła w Polsce i na całym świecie jednoczy się, by pamiętać o ofiarach i zachęcać do odpowiedzialności na drodze.
źródło: ks. dr Marian Midura - Krajowy Duszpasterz Kierowców; ks. Jerzy Kraśnicki - zastępca, dyrektor MIVA Polska; MIVA Polska/ Duszpasterstwo Kierowców | 08 listopada 2024 |
Fot. Envato
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Każdego dnia ginie blisko 4000 osób, często młodych, dla których życie mogło być dopiero początkiem drogi. W obliczu tak porażającej liczby, każdy z nas musi zatrzymać się na chwilę, zadając sobie pytanie o swoje postawy i wybory jako użytkownika drogi.
Jan Paweł II o potrzebie solidarności z ofiarami wypadków
W 2002 roku, podczas Dnia Pamięci, św. Jan Paweł II przypomniał wiernym: „Każdego roku, w tę niedzielę, jesteśmy zaproszeni do wspomnienia ofiar wypadków drogowych. Proszę Pana, aby przyjął w swej miłości wszystkich, którzy tragicznie zginęli w wypadkach drogowych, powierzam czułej miłości Naszej Matki wielu rannych, często trwale niepełnosprawnych, także ich rodziny i apeluję do wszystkich o okazanie im solidarności.” Papież wzywał kierowców do wzajemnego szacunku, rozwagi i odpowiedzialności na drodze. Jego słowa pozostają aktualne, wyrażając głęboki szacunek i troskę o tych, których życie zostało dotknięte tragedią na drodze.
Dzień Pamięci w Polsce: Modlitwa, Wdzięczność, Przestroga
W Polsce Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych jest obchodzony od 2006 roku z inicjatywy Krajowego Duszpasterstwa Kierowców i MIVA Polska. W trzecią niedzielę listopada wierni gromadzą się w parafiach, aby modlić się za tych, którzy zginęli lub ucierpieli w wypadkach drogowych, oraz za ich rodziny. Obchody są również wezwaniem do solidarności i życzliwości wobec osób dotkniętych tymi tragediami. Jednocześnie to mocne przypomnienie dla każdego kierowcy, że każdy wybór za kierownicą ma wpływ na życie innych.
W Polsce na szczególne miejsce pamięci wyrasta pomnik „Przejście” w Zabawie k. Tarnowa, przy Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny, który upamiętnia ofiary wypadków drogowych. Monument, wraz z aleją pamięci z krzyżami i drzewami pamięci, stanowi przestrzeń modlitwy, ale też głębokiej refleksji nad kruchością ludzkiego życia i rolą każdego z nas w ochronie życia na drogach.
Każdy dzień na drodze to dar
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych ma jednoczyć nas wszystkich wokół wartości życia i szacunku do drugiego człowieka. Każdego roku, w trzecią niedzielę listopada, pamiętajmy o tych, którzy stracili życie na drogach, wspierajmy ich bliskich i starajmy się, aby nasze decyzje na drodze odzwierciedlały szacunek i troskę o życie. To dzień, który skłania do refleksji nad tym, że każda podróż, każdy przejazd, każde życie są cennym darem – i muszą być chronione przez nas wszystkich.