35 lat od upadku muru berlińskiego: Papież Jan Paweł II i zjednoczenie Niemiec

Upadek muru berlińskiego w 1989 roku był jednym z najważniejszych momentów w historii współczesnej Europy. Wydarzenie to, które zapoczątkowało koniec komunizmu i zmieniło bieg historii, dla wielu było nie tylko wynikiem politycznych przemian, ale również efektem działania i duchowego przywództwa Jana Pawła II.

Piotr M. Pietrus, źródło: EWTN Deutsch | 09 listopada 2024 | 
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

9 listopada 1989 roku przeszedł do historii jako dzień, w którym upadł mur berliński – symbol podziału Europy na Wschód i Zachód. Ta monumentalna chwila zapoczątkowała reakcję łańcuchową, która doprowadziła do upadku Związku Radzieckiego oraz zakończenia komunizmu w Europie. Dla wielu świadków tamtych wydarzeń był to cud, ale nie brakuje głosów, że był to również efekt działania jednego człowieka – Jana Pawła II, kanonizowanego przez papieża Franciszka w 2014 roku.

Martin Rothweiler, założyciel i dyrektor EWTN w Niemczech, wspomina, jak oglądał upadek muru berlińskiego w telewizji: „Byłem wtedy w Rzymie, gdzie pracowałem dla magazynu. Widząc ludzi wspinających się na mur i masy prąące z Berlina Wschodniego do Berlina Zachodniego, wszystko wydawało mi się surrealistyczne. Dorastałem w rzeczywistości, gdzie blok wschodni i zachodni były niezmienne, niczym wyryte w kamieniu.”

Podobnie myślał zmarły w 2017 roku kardynał Joachim Meisner, przyjaciel polskiego papieża, który podkreślał: „Bez Jana Pawła II nie byłoby Solidarności, a bez niej upadek komunizmu w Polsce, a może nawet w całej Europie, nie byłby możliwy.”

Po wyborze na papieża, Jan Paweł II od samego początku wspierał przeciwników komunistycznej dyktatury. W 1981 roku, po zamachu na jego życie, postanowił poświęcić Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi, zgodnie z orędziem Matki Bożej z Fatimy, w którym prosiła o modlitwę za nawrócenie Rosji i odmawianie różańca za grzechy ludzkości.

Kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz papieża, przypomniał w wywiadzie dla EWTN w 2016 roku: „Biskupi z krajów wschodnich mówili, że od tej konsekracji rozpoczął się proces prowadący do wolności narodów uciemiężonych przez komunizm.”

Upadek żelaznej kurtyny był jednym z najważniejszych momentów w historii XX wieku. Z czasem nastąpiła nie tylko wolność polityczna, ale również ideowy upadek marksizmu na świecie.

W 2014 roku, podczas kanonizacji Jana Pawła II, były kanclerz Niemiec Helmut Kohl wspominał wizytę papieża w zjednoczonych Niemczech w 1996 roku: „Pamiętam, jak przechodziliśmy razem przez Bramę Brandenburską. Papież wziął mnie za rękę i powiedział: „To wielka chwila mojego życia. Ja, papież z Polski, stoję z panem, kanclerzem Niemiec, a brama jest otwarta. Mur upadł. Berlin i Niemcy są zjednoczone, a Polska jest wolna.”

Rothweiler zaznacza, że wkład Jana Pawła II w upadek komunizmu jest niepodważalny: „Michaił Gorbaczow, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, sam przyznał, że bez papieża Polaka ta rewolucja nie odbyłaby się w tak pokojowy sposób.”

W 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę, papież Franciszek ponowił gest Jana Pawła II, oddając Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi: „Matko Boża, Tobie uroczyście poświęcamy Kościół i całą ludzkość, zwłaszcza Rosję i Ukrainę. Spraw, aby wojna ustała i obdarz świat pokojem.”

Wojna w Europie trwa, a liczba ofiar rośnie z każdym dniem. Jednak życie i dzieło Jana Pawła II uczą nas, że cuda zdarzają się w najmniej oczekiwanych momentach.

Zapoznaj się z materiałem video:

Fotografie w treści artykułu: WikiMedia

ZOBACZ TAKŻE

Polonia z Rzymu wita Adwent na Mentorelli, śladami Karola Wojtyły

W przepięknie położonym wśród gór otaczających Rzym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli rozpoczęli uroczyście Adwent 2024 roku Polacy mieszkający w stolicy Włoch i okolicy. „Maryja w tym miejscu nas przygarnia i przedstawia swojemu Synowi” – mówił rektor sanktuarium, ojciec Adam Dźwigoń.

Meksykańscy biskupi: „Ryt Majów” nie jest uznany przez Kościół

Meksykańscy biskupi wyjaśniają, że nie istnieje formalny „ryt Majów” uznany przez Kościół katolicki. Oświadczenie pojawiło się po zamieszaniu medialnym, gdzie sugerowano, że Kościół katolicki wprowadza...

Ostatnie zdjęcia Titanica: Historia fotografa jezuity

Ojciec Francis Browne, jezuita, jest znany z tego, że zrobił ostatnie zdjęcia Titanica przed jego zatonięciem. Browne podróżował na statku na krótkim odcinku z Southampton...

Przesłanie biskupa Solarczyka na Adwent

Biskup Marek Solarczyk w swoim przesłaniu na Adwent podkreśla potrzebę głębokiego przygotowania duchowego na Boże Narodzenie. Zwraca uwagę na istotę oczekiwania w ciszy i modlitwie,...