Rok Jubileuszowy 2025, relacja z wizyty Prezydium KEP w Watykanie, stan formacji w seminariach duchownych, funkcjonowanie podmiotów medialnych Konferencji Episkopatu oraz stan prawny nauczania religii w szkołach publicznych – to niektóre z tematów 400. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w Warszawie w dniach 12-14 marca br.
źródło: BP KEP | 04 marca 2025 |
fot. BP KEP
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak zaznaczył, że hasło Roku Jubileuszowego 2025, „Pielgrzymi nadziei”, będzie mottem przewodnim wiosennego Zebrania Plenarnego KEP. „Będziemy rozważać, w jaki sposób my, biskupi, możemy być pielgrzymami nadziei wraz z ludem Bożym, a także co to oznacza być pielgrzymem nadziei w dzisiejszym świecie” – zaznaczył bp Marczak.
Sekretarz Generalny wskazał, że miejsce Mszy Świętej na zakończenie pierwszego dnia obrad, 12 marca, także zostało wybrane w powiązaniu z Rokiem Jubileuszowym. Biskupi będą celebrować Eucharystię w Archikatedrze Warszawskiej, gdzie znajduje się Krzyż Jubileuszowy archidiecezji, tj. Cudowny Krucyfiks z kaplicy Baryczków. „W tym roku przypada 500-lecie sprowadzenia go do Warszawy. Od samego początku związany jest on z archikatedrą św. Jana Chrzciciela” – wyjaśnił bp Marczak. Dodał, że „warto w tym Roku Jubileuszowym nawiedzić archikatedrę i wzywać łask przy figurze Pana Jezusa, który już od 500 lat jest obecny w kaplicy Baryczków”. Eucharystii przewodniczyć będzie abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Episkopatu, a homilię wygłosi bp Romuald Kamiński.
Bp Marczak zaznaczył, że biskupi wysłuchają także relacji z pierwszej wizyty nowego Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w Watykanie, która miała miejsce od 16 do 20 grudnia 2024 roku. „Biskupi zostali przyjęci na audiencji przez Ojca Świętego Franciszka, a także odwiedzili niektóre dykasterie watykańskie. Była to owocna wizyta, której celem było umacnianie więzi między Konferencją Episkopatu Polski a Stolicą Apostolską” – przyznał.
Sekretarz Generalny poinformował, że podczas obrad biskupi zapoznają się z aktualnym stanem formacji w seminariach duchownych oraz proponowanymi kierunkami zmian. Zostaną również przedstawione aktualne kwestie dotyczące duszpasterstwa powołań.
Inną kwestią, którą zajmą się biskupi podczas Zebrania Plenarnego – jak zauważył bp Marczak – będzie funkcjonowanie podmiotów medialnych Konferencji Episkopatu Polski, a także obecność Kościoła w przestrzeni medialnej. „Biskupi zapoznają się z aktualnymi wyzwaniami i problemami, z którymi w obecnym czasie muszą mierzyć się media związane z Kościołem, a także podejmą refleksję nad misją, którą mają do wypełnienia podmioty medialne związane z Konferencją Episkopatu Polski” – przyznał.
Sekretarz Generalny poinformował, że przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawi stan prawny nauczania religii w szkołach publicznych w związku z nowym rozporządzeniem Minister Edukacji.
W drugim dniu obrad, 13 marca, biskupi będą celebrować Mszę Świętą w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie, z okazji 12. rocznicy wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC, który również wygłosi homilię. „Zachęcam w tym dniu do szczególnej modlitwy w intencji Ojca Świętego, aby Pan Bóg zachował go dla Kościoła i przez niego prowadził Łódź Piotrową pewną drogą do zbawienia. Wspierajmy papieża Franciszka w chorobie naszą modlitwą oraz wyrzeczeniami i cierpieniami ofiarowanymi w jego intencji w okresie Wielkiego Postu” – zachęcił bp Marczak.