Z okazji jubileuszu 570 lat obecności bernardynów u stóp Wawelu serdecznie zapraszamy na ogólnopolską konferencję naukową pod tytułem: „Protocoenobium Ordinis Fratrum Minorum in Polonia. Historia klasztoru i kościoła pod wezwaniem św. Bernardyna ze Sieny w Krakowie (1453-2023)”.

Konferencja odbędzie się w dniach 7-9 września 2023 r. w Auli św. Szymona z Lipnicy w bernardyńskim klasztorze w Krakowie (ul. Bernardyńska 2).

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy. W skład komitetu honorowego wchodzą:

· Pan prof. dr hab. Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

· Pan Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski,

· Pan prof. dr hab. Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa,

· Pan dr hab. Andrzej Betlej – Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, prof. UJ,

· Pan prof. dr hab. Marek Walczak – Dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego,

· Ks. prof. dr hab. arcybiskup Marek Jędraszewski – Metropolita Krakowski,

· O. dr Egidiusz Włodarczyk OFM – Prowincjał OO. Bernardynów,

· Ks. prof. dr hab. Robert Tyrała – Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawia II w Krakowie,

· O. prof. dr hab. Zdzisław Gogola OFMConv – Przewodniczący Komisji Historii i Tradycji przy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce

W ciągu trzech dni sesji naukowych będziemy mieli okazję zapoznać się z historią powstania pierwszego klasztoru Zakonu Braci Mniejszych na ziemiach Polski, kontekstem przybycia do Krakowa znanego wówczas kaznodziei – św. Jana Kapistrana, działalnością bernardynów na przestrzeni wieków oraz owocami tej działalności, choćby na gruncie sztuki sakralnej. Szczegółowy wykaz prelegentów i podejmowanych tematów wystąpień podany jest na plakacie.

Zakończeniem konferencji jubileuszowej będzie Msza św. Jubileuszowa, która odbędzie się w sobotę 9 września o godz. 18:30 w naszym krakowskim kościele. Przewodniczyć jej będzie o. dr Konrad Cholewa – Definitor Generalny Zakonu Braci Mniejszych z Rzymu.