„W roku 2023 mija osiem wieków od pierwszego przedstawienia Bożego Narodzenia w formie szopki, którą św. Franciszek stworzył w Greccio, miasteczku położonym nieopodal Rieti. W 1223 r. Patron Włoch zatrzymał się w dolinie Reatino, prawdopodobnie po powrocie z Rzymu, gdzie 29 listopada otrzymał od Papieża Honoriusza III potwierdzenie swojej Reguły (sposobu życia zakonnego). Jaskinie znajdujące się w pobliżu Greccio przypominały św. Franciszkowi te, które widział w Ziemi Świętej i które w sposób szczególny przywoływały w jego pamięci krajobraz Betlejem.

Fonti Francescane podają, że dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem św. Franciszek wezwał mężczyznę o imieniu Jan i poprosił go o pomoc w stworzeniu Szopki Bożonarodzeniowej. 25 grudnia 1223 roku, w obecności wielu braci, którzy przybyli do Greccio, św. Franciszek, spoglądając na żłóbek obłożony sianem, któremu towarzyszył wół i osioł, był pełen radości. «W tej wzruszającej scenie widoczna jest ewangeliczna prostota, wychwala się ubóstwo, zaleca się pokorę. Greccio stało się jak nowe Betlejem» – powiedział św. Franciszek ( FF, 469). 800 lat od powstania pierwszej w historii szopki tradycja ta jest przekazywana w domach i wspólnotach, niosąc przesłanie nadziei i pokoju!”

źródło: Oficjalna Strona Jubileuszu roku 2025 https://www.iubilaeum2025.va/pl/notizie/comunicati/2023/800-anni-greccio.html

Z tej okazji na Watykanie 8 grudnia została odsłonięta jubileuszowa szopka, upamiętniająca tą pierwszą, stworzoną przez św. Franciszka w Greccio. Trwa również VI edycja wystawy „100 szopek na Watykanie”, w ramach której 100 wybranych w konkursie szopek można oglądać pod lewą kolumnadą Berniniego na Placu Św. Piotra od 9 grudnia 2023 r. do 7 stycznia 2024 r. Zeszłoroczną edycję odwiedziło ponad 200 tysięcy osób. Zapraszamy!

Obraz Giotto di Bondone przedstawiający św. Franciszka przy dzieciątku Jezus w pierwszej Szopce Bożonarodzeniowej w Greccio