Abp Galbas na zakończenie Pokutnej Procesji Różańcowej za Polskę: walczymy ze smogiem i spalinami, a nie o czystość małżeńską.

„Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia” apelował abp Adrian Galbas, przypominając o nadchodzących wyborach. Tłumy wzięły udział w Pokutnej Procesji Różańcowej ulicami Warszawy w sobotę 10 maja.

źródło: Opoka | 11 kwietnia 2025 | 
fot. Archidiecezja Warszawska, Grupa z Wilkanowa
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

W homilii, odnosząc się do zbliżających się wyborów, abp Galbas zwrócił uwagę, że nie może wskazać kandydata. Lecz może podkreślić, że należy głosować „na kogoś, kto najbardziej spośród wszystkich kandydatek i kandydatów wydaje mi się być człowiekiem prawym, dojrzałym, uczciwym, ukształtowanym w szkole Ewangelii”. Odwołał się także do przedwyborczej homilii św. Jana Pawła II z 1995 roku, kiedy papież zwrócił uwagę, że „Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia”.

Wizerunek, który od XVII wieku chroni Polskę peregrynuje po kraju: MB Łaskawa – Strażniczka Polski

Procesja przeszła z Sanktuarium Narodowego św. Andrzeja Boboli do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, zwanej Strażniczką Polski. „Chcieliśmy w ten sposób wynagrodzić za milczenie oraz brak odpowiedzi wobec bezprawia i profanacji jakie mają miejsce w naszej Ojczyźnie – wyjaśniają organizatorzy. – A także za mordowanie nienarodzonych dzieci, niszczenie małżeństw i rodzin, zwalczanie polskiej historii, tradycji, kultury, wiary i wszystkiego, co Polskę stanowi”.

„Ciągle potrzebujemy, by Maryja zatrzymywała śmiercionośne strzały wroga, przede wszystkim niewidzialnego wroga naszej duszy, tego, który – jak powiedział sam Chrystus – nie tylko ciało, ale i duszę chce zatracić w piekle” – mówił metropolita warszawski abp Adrian Galbas, podczas Mszy św. odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, gdzie zakończyła się Procesja.

Za grzech zabójstwa i o zaprzestanie zabijania nienarodzonych modlono się 10 maja także w Oleśnicy, pod kliniką, gdzie zastrzykiem w serce pozbawiono życia Felka tuż przed urodzeniem.


@Zainteresował Cię artykuł? Chciałbyś zabrać głos w tej sprawie? Wyrazić spoją opinię? Skomentować? Napisz na redakcja@ewtn.pl Wybrane wypowiedzi opublikujemy.
Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Aktorzy i reżyserzy – przedstawiciele Hollywood na audiencji u Leona XIV

Cate Blanchett, Monica Bellucci, Viggo Mortensen, Alison Brie, Dave Franco, Spike Lee, Gianni Amelio, Marco Bellocchio. - Papież przyjął na audiencji ponad 160 aktorów i reżyserów. „Z radością pozdrawiam was, drodzy przyjaciele, i dziękuję za to, co reprezentuje kino: sztukę popularną w najszlachetniejszym wymiarze” - powiedział Leon XIV.