Abp Mieczysław Mokrzycki odwiedził EWTN Polska

W Niedzielę Bożego Miłosierdzia a zarazem w 5. Rocznicę kanonizacji Jana Pawła II Telewizję EWTN Polska odwiedził wyjątkowy gość, abp Mieczysław Mokrzycki,  świadek życia i świętości papieża z Polski.

Metropolita lwowski przekazał EWTN Polska na ręce bp. Andrzeja Siemieniewskiego i Piotra Pietrusa relikwie św. Jana Pawła II.

Bardzo się cieszę, że mogę przekazać relikwie pierwszej klasy św. Jana Pawła II dla Waszej telewizji. Myślę, że Jan Paweł II będzie najlepszym patronem, ponieważ wiemy, że jako młodzieniec chciał być aktorem i miał taki szczególny dar przemawiania, docierania, dar słowa. Na pewno będzie za Wami orędował, abyście poprzez słowo i obraz mogli przepowiadać Dobrą Nowinę i budować Królestwo Boże docierając do ludzi dobrej woli.

Bp Andrzej Siemieniewski dziękując za niezwykły dar dla naszej Stacji przywołał związki jakie łączyły założycielkę EWTN z Janem Pawłem II.

Dobrze wiemy jak bardzo duchowo związana była matka Angelica, założycielka EWTN, ze św. Janem Pawłem II. Ten związek duchowy, który rozpoczął się kiedyś w Alabamie, teraz pogłębi się dzięki naszemu wrocławskiemu Oddziałowi. Będziemy szczycić się niezwykłą relikwią otrzymaną z rąk Księdza Arcybiskupa, którego związek z Janem Pawłem II jest znany.

– dodał bp pomocniczy wrocławskiego Kościoła.

Abp Mieczysław Mokrzycki skierował także kilka słów do Widzów naszej Stacji:

Bardzo serdecznie pragnę pozdrowić Telewidzów EWTN Polska, Telewizji Matki Angeliki, którą miałem osobiście poznać przez osobę Jana Pawła II, jako jego drugi sekretarz. Cieszę się, że oglądacie tą telewizję, bo ona pomaga Wam być bardziej człowiekiem, przekazuje wartości, które pomagają Wam wzrastać duchowo, moralnie oraz budować tożsamość.

ZOBACZ TAKŻE

Synowie jednego Ojca – Żydzi i Chrześcijanie – starożytne interpretacje przypowieści Jezusa

Jezus w niedzielnej przypowieści opowiada o właścicielu winnicy i jego dwóch synach. Pierwszy poproszony przez ojca o pracę w winnicy odpowiada pozytywnie, ale potem rezygnuje. Drugi najpierw odmawia, ale potem spełnia prośbę ojca. Starożytne interpretacje w pierwszym synu widzą Izrael, natomiast drugi symbolizuje nawróconych pogan i grzeszników, przyszły Kościół. „Izrael i Kościół łączą szukanie i pełnienie woli Bożej. Tylko przez wiarę popartą świadectwem miłości i dobrych czynów wchodzimy wspólnie do Królestwa Bożego” – pisze w komentarzu do Ewangelii 1 października dla Centrum Heschela KUL jego dyrektor biblista ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL.

Ewangelia na niedzielę: obojętność – niepozorna droga do wielkiego upadku

Jezus opowiedział przypowieść o człowieku, który jako właściciel troszczy się o winnicę, a jako ojciec troszczy się o synów, ucząc ich odpowiedzialności. Na początku pyta: „Co myślicie?”. Prosi, by zajęli stanowisko i nie byli obojętni. Taką refleksję w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 1 października proponuje ks. Piotr Szerszeń, wieloletni duszpasterz Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.

Patron Dnia: Św. Wincenty à Paulo, który „dałby się zjeść biednym”

Mąż opatrznościowy XVII-wiecznej Europy, który „dałby się zjeść biednym” – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 27 września przypada wspomnienie św. Wincentego à Paulo (1581-1660), prezbitera. Beatyfikowany został w 1729 roku przez Benedykta XIII, a kanonizowany w 1737 roku przez Klemensa XII. Jego relikwie znajdują się w Paryżu. Jest patronem dzieł miłosierdzia, lazarystów, szarytek i kleru.

Nawróceni grzesznicy przed sprawiedliwymi – żydowskie źródła Jezusowej przypowieści

Prorok Izajasz akcentuje Boże miłosierdzie dla pokutujących grzeszników, a według Talmudu Babilońskiego pokutnicy, którzy porzucili grzeszne życie i zbliżyli się do Boga, zajmują ważniejszą pozycję niż najwięksi sprawiedliwi – o tym, jak opowiadając paradoksalną przypowieść o robotnikach w winnicy Jezus czerpał ze Starego Testamentu i tradycji żydowskiej, mówi w komentarzu do Ewangelii 24 września dla Centrum Heschela KUL Shlomo Libertowski, wykładowca Tory w Beth Shemesh.