ARGENTYNA: 100 lat po przybyciu Augustianie odnawiają zaangażowanie na rzecz wspólnoty!

Argentyńscy Augustianie Rekolekci świętują 100 lat obecności w kraju – wiek służby, wiary i ewangelizacji!

Jubileusz przypomina o bogatej historii zakonu, który przez sto lat wzmacniał duchową więź wspólnot w Argentynie.

Czas czytania: 2 minuty!

Źródło: Juliety Villar | ACI Prensa | 20 stycznia 2025 | 
Photo credit: Dzięki uprzejmości mons. Darío Quintana | Envato.com
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

W tę sobotę, 18 stycznia, liczna liczba wiernych towarzyszyła Zakonowi Augustianów we Mszy św. dziękczynnej, która rozpoczęła obchody pierwszych 100 lat jego obecności w Argentynie.

Członkowie zakonu przybyli z różnych części kraju do miasta Mar del Plata i zebrali się w parafii Nuestra Señora de Fátima, gdzie mons. Darío Rubén Quintana, prałat biskup Cafayate, który w przeszłości był biskupem pomocniczym Mar. del Plata – przewodniczył Eucharystii.

Koncelebrowali: Biskup-elekt Mar del Plata, Mons. Ernesto Giobando; Biskup San Rafael, Mons. Carlos María Domínguez; Biskup San Juan de Cuyo, Mons. Jorge Lozano; oraz biskup pomocniczy Mercedes-Luján, mons. Mauricio Landra, wraz z kilkoma księżmi augustianów Rekolektów.

Wśród obecnych członków wspólnoty Wspomnień Augustianów byli: Przeor Prowincjalny Fray Javier Tello OAR; i inni księża Zakonu Augustianów w Argentynie, Hiszpanii, Brazylii, Peru, Wenezueli, Indiach i Meksyku.

W swojej homilii biskup Quintana wyraził: „Dzisiaj gromadzimy się z sercami pełnymi wdzięczności, aby świętować setną rocznicę przybycia Wspomnień Augustianów do naszej ukochanej Argentyny”. 

W tym sensie przypomniał, że „sto lat temu ci dzielni misjonarze przywieźli ze sobą nie tylko wiarę i oddanie, ale także ducha służby i miłości, który pozostawił niezatarty ślad w naszych wspólnotach”. 

Z tego powodu podziękował Panu za „niestrudzone poświęcenie i zaangażowanie w ewangelizację i dobro naszego ludu” pierwszych misjonarzy, którzy przybyli do Argentyny. „Dzięki swojej pracy zasiali nasiona nadziei, miłości i sprawiedliwości, które przerodziły się w niezliczone błogosławieństwa dla nas wszystkich” – przyznał.

Prosił także Pana, aby w dalszym ciągu błogosławił „Rekolekcje augustianów i wszystkich, którzy podążają za ich przykładem życia konsekrowanego” oraz „aby ich dziedzictwo inspirowało przyszłe pokolenia do życia z takim samym zapałem i oddaniem, wnosząc Twoje światło w każdy zakątek”. naszego narodu”.

Na koniec w imieniu Zakonu odnowił zobowiązanie „kontynuowania wspólnej pracy na rzecz bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata, kierując się wartościami, których nauczyły nas Wspomnienia Augustianów. Niech Twoja obecność wśród nas nadal będzie latarnią nadziei i żywym świadectwem Twojej nieskończonej miłości” – miał nadzieję.

Na zakończenie Eucharystii biskupi nieśli w procesji obraz Matki Bożej Fatimskiej, a przed nim dokonali konsekracji Wikariatu Argentyny, Zakonu, diecezji Mar del Plata i całego Kościoła katolickiego.

słowa kluczowe:


ZOBACZ TAKŻE

Psalm niedzielny: Dlaczego sprawiedliwy jest porównywany do daktyla? 

Talmud mówi, że drzewo daktylowe jest porównywane do sprawiedliwego, ponieważ całe drzewo jest dobre, a zwłaszcza owoce. Podobnie, sprawiedliwy jest pełen dobroci – pisze wykładowca Tory Shlomo Libertovski w komentarzu do Psalmu 1, który jest czytany w Kościele katolickim w niedzielę 16 lutego. Ks. Piotr Kot z Centrum Heschela KUL podkreśla, że w tradycji chrześcijańskiej Jezus to najdoskonalszy ‘tzadik’, czyli sprawiedliwy.

Wielki Post 2025 – kiedy się rozpoczyna i dlaczego trwa 40 dni?

Wielki Post to okres liturgiczny, w którym poprzez modlitwę, post i jałmużnę przygotowujemy się na śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. W tym roku Wielki Post rozpoczniemy 5 marca. Datę rozpoczęcia Wielkiego Postu wyznacza się na 40 dni przed Niedzielą Zmartwychwstania, która w 2025 roku przypada 20 kwietnia.