Zbliżająca się beatyfikacja małżeństwa Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci to bardzo symboliczne i zarazem bardzo polskie wydarzenie. Ale to nie tylko historia. Otwiera również nowe dyskusje w samym Kościele. Z ks. dr. Witoldem Burdą, postulatorem procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów, rozmawia red. Krzysztof Kunert

Kim byli Ulmowie? Dlaczego zostali zabici? Dlaczego zostały zamordowane również ich dzieci, które – decyzją komendanta Diekena – zginęły po kilkuminutowej naradzie? I wreszcie co się stało z rodzinami Żydów, których przyjęli pod swój dach? Obejrzyj ODCINEK 1 niezwykłej rozmowy z postulatorem procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów.

W ODCINKU 2 rozmawiamy o procesie beatyfikacyjnym rodziny Ulmów. Okazuje się, że opinia świętości i prywatny kult rozpoczął się właściwie zaraz po ich tragicznej śmierci. Proces formalnie ruszył w 2003 roku, ale wcześniej miał miejsce inny proces, w którym również mowa była o męczeństwie Ulmów. Chodzi o tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, który otrzymali polscy męczennicy za pomoc dwóm rodzinom żydowskim, które ukrywali przez 1,5 roku na swoim poddaszu. W tym odcinku dowiemy się również co było najtrudniejszego w pracy postulatora, który dotarł do wielu dokumentów, świadków i historii.

Z kolei w ODCINKU 3 rozmawiamy o zbliżającej się beatyfikacji rodziny Ulmów, która wnosi wiele nowych wątków w życie współczesnego Kościoła. Przypomnijmy, że to pierwszy w historii polskiego Kościoła proces beatyfikacyjny całej rodziny. Obok rodziców beatyfikowane będą bowiem: Stanisława 8 lat, Barbara 6 lat, Władysław 5 lat,  Franciszek 4 lata, Antoni 3 lata, Maria 1,5 roku oraz dziecko nienarodzone. Jakie było uzasadnienie beatyfikacji dzieci, dodajmy, najmłodszych beatyfikowanych członków Kościoła w jego historii?

No i wreszcie kwestia nienarodzonego dziecka, które nie zostało ochrzczone. Jakich argumentów użył Kościół, aby je beatyfikować? Przypomnijmy, 17 grudnia papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Józefa i Wiktorii oraz ich dzieci. Wyznaczona została także data beatyfikacji, odbędzie się 10 września tego roku w Markowej. O tym w ODCINKU 3

Posłuchaj PODCASTU o historii bohaterskiej rodziny Ulmów:

https://youtu.be/MHpqQbd9l8o