Botswana w południowej Afryce to kraj, w którym w lutym tego roku podjęli pracę misyjną zaprzyjaźnieni z EWTN Polska ojcowie bernardyni.

Ojcowie będą prowadzili ośrodek rekolekcyjny Kanamo Pastoral Centre na skraju miasta Mahalapye w południowo-wschodniej części Botswany. Mają też szerzyć kult Bożego Miłosierdzia oraz przybliżać postaci świętych franciszkańskich, głosząc słowo Boże w diecezji oraz formując kapłanów. Obecnie drogę przeciera pierwszy z misjonarzy, o. Cyriak Budzisz. Za kilka miesięcy dołączy do niego o. Waldemar Jagieła.

W obecności Definitora Generalnego Zakonu, o. Konrada Cholewy OFM i Wizytatora Generalnego, o. Alana Brzyskiego OFM została podpisana umowa pomiędzy bernardynami a Diecezją Francistown w Botswanie. Sygnatariuszami tej umowy byli: Prowincjał, o. Teofil Czarniak OFM oraz ordynariusz diecezji, bp Anthony Pascal Rebello SVD.

Botswana jest krajem niemal dwa razy większym niż Polska, przy liczbie ludności nieco ponad 2 mln mieszkańców. Około 70% ludzi to chrześcijanie, jednak większość z nich wyznaje religie afrochrześcijańskie, które powstały z motywacji niepodległościowych, przez oderwanie się od misji katolickich czy protestanckich. Katolicy w tym kraju stanowią tylko 5% społeczeństwa.

Zapoczątkowanie obecności braci mniejszych w tym kraju jest wykonaniem decyzji kapituły prowincjalnej oo. bernardynów z 2020 r., która zdecydowała o podjęciu kierunku działań misyjnych w kraju, gdzie dotychczas nie było Zakonu Braci Mniejszych. Nowa misja jest więc działaniem Implantatio Ordinis – „zaszczepieniem Zakonu”.