Europejscy biskupi podkreślają, że chrześcijanie są integralną częścią historii i kultury Syrii, a ich zniknięcie byłoby tragiczną stratą dla regionu i świata.
Biskupi wzywają Unię Europejską do uznania wrażliwości mniejszości religijnych w Syrii i podjęcia działań na rzecz ich ochrony.
Zwracając uwagę na trwający kryzys humanitarny, biskupi apelują o strategie wspierające odbudowę gospodarczą i zapewnienie bezpiecznego powrotu uchodźców.
Źródło: Almudena Martinez-Bordiu | ACI Prensa | 20 luty 2025 |
Photo credit: ACN
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE), bp Mariano Crociata wydał oświadczenie , w którym potwierdził, że wspólnoty chrześcijańskie „stanowią integralną i istotną część historii i kultury” Syrii.
Biskup Crociata apeluje do Unii Europejskiej o uznanie bezbronności mniejszości religijnych w kraju, w tym chrześcijan, i podjęcie konkretnych działań w celu ich ochrony.
W oświadczeniu wyraził głębokie zaniepokojenie kryzysem humanitarnym w Syrii, który trwa ponad dekadę po wybuchu konfliktu. Biskup Crociata zwraca uwagę na „ogromne cierpienie narodu syryjskiego” i wyraża nadzieję na przyszłość naznaczoną pokojem, godnością i sprawiedliwością.
W szczególności zwraca uwagę na trudną sytuację wspólnot chrześcijańskich, „integralnej i istotnej części historii i kultury regionu od wieków”, które obecnie „walczą o utrzymanie ciągłości historycznej w swojej ojczyźnie”. W związku z tym ostrzega, że „utrata” tych społeczności oznaczałaby „tragiczną stratę nie tylko dla Syrii, ale i dla stabilności regionu i świata”.
W imieniu biskupów Unii Europejskiej biskup Crociata wzywa również do opracowania strategii zapewniających wsparcie humanitarne i odbudowę gospodarczą poprzez „stopniowe łagodzenie sankcji UE i stworzenie ram umożliwiających udział sektora prywatnego przy zachowaniu odpowiednich zabezpieczeń”.
Wzywa również do wspierania „równego obywatelstwa”, włączając społeczności mniejszościowe w proces konstytucyjny i wysiłki na rzecz odbudowy, a także do promowania dialogu, „pojednania i uzdrowienia”, unikania zemsty i wdrażania „ram prawnych dla sprawiedliwości przejściowej”. Wzywa również do promowania dialogu w celu „przezwyciężenia podziałów społecznych”.
W związku z tym COMECE potwierdza zaangażowanie Kościoła katolickiego w udzielanie wsparcia syryjskim uchodźcom i osobom przesiedlonym, podkreślając potrzebę „działania na rzecz stworzenia warunków umożliwiających bezpieczny i dobrowolny powrót uchodźców i ich rodzin do domów”.
Biskupi podkreślili również „kluczową rolę, jaką w kraju odgrywają osoby wyznania religijnego, opowiadające się za pokojową transformacją i promujące długoterminową odporność”.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Zapraszamy do zapisania się do newslettera. Wesprzyj naszą misję, przekaż nam darowiznę. Wspólnie możemy zmieniać świat. Dobro, Prawda i Piękno zwyciężą!
słowa kluczowe: