Jakub Alberione miał 16 lat, kiedy w jego życiu nastąpił wielki przełom. Stało się to modlitewnym czuwaniu na przełomie wieków, w nocy z 31 grudnia 1900 roku na 1 stycznia 1901.
Lilianna Sicińska
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Był piątym z siedmiorga dzieci Michała i Teresy, bardzo pobożnych ludzi, nikogo więc nie zdziwiło, że po zakończeniu szkoły, w październiku 1900 r. wstąpił do seminarium, jak mu doradził jego proboszcz.
Wkrótce kończył się rok i bolesny XIX wiek. Papież Leon XIII zaapelował do katolików, by na przełomie wieków czuwali na modlitwie. Tę noc Jakub razem z innymi klerykami spędził w katedrze w Albie. Klęczeli przed Najświętszym Sakramentem. Po czterech godzinach Jakub zobaczył szczególne światło, które wychodziło z Hostii i usłyszał słowa: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy”. Zrozumiał, że od Jezusa obecnego w tabernakulum pochodzi wszystko, wszelka pomoc. Miał też wizje: zagrożeń ludzkości, ale i perspektyw. Od tej chwili 16-letni Jakub poczuł się głęboko zobowiązany do służby Kościołowi i ludziom nowego wieku.
W 1907 r. przyjął święcenia kapłańskie. Dojrzewał w nim fascynujący pomysł: mówić o Chrystusie ludziom XX wieku językiem XX wieku. Wielu nie chodziło do kościołów, zrozumiał więc, że to Kościół musi iść do nich. Pomyślał, że będzie głosić Ewangelię obrazem, rytmem, akcją, dźwiękiem. Jako jeden z pierwszych w Kościele zaczął na szeroką skalę wykorzystywać druk do ewangelizowania. W 1914 r. zakłada szkołę drukarską i jednocześnie zaczyna formację pierwszych apostołów. Tak powstaje Towarzystwo św. Pawła. Wkrótce pauliści zaczęli ewangelizować poprzez prasę, wydawnictwa, film. Nieśli światu – uwikłanemu już wtedy w I wojnę światową – orędzie pokoju i miłości Chrystusa. W 1939 zaczynają apostolat kinematografii Romana Editrice Film, późniejszy San Paolo Film, a dzisiejszy Audiovisivi San Paolo.
Ks. Jakub czuł się „dłużnikiem” wobec ludzi szukających Prawdy. Dlatego jego parafią stał się cały świat, jego amboną pokój redakcyjny, kamera, mikrofon, studio nagrań, drukarnia…
Zakłada kolejne zgromadzenia: Paulistek, Uczennic Boskiego Mistrza, Pasterzanek, Apostolinek oraz instytuty świeckie. Połączył ich też w Unię Współpracowników – Rodzinę Świętego Pawła, w której dziś tysiące osób dociera do ludzi prostych i wykształconych, do katolików i ludzi nie znających Boga.
Bł. Jakub uważał, że aby sprostać wymaganiom nowego apostolstwa nie wystarczy zdolna i prężna grupa redaktorów, techników i kolporterów. Potrzebni są święci. Mówił: „Jesteście u stóp wielkiej góry. Wejdźcie na nią, ogarnijcie wzrokiem szeroki horyzont, zobaczcie cały świat! Pan Bóg obdarzył was skarbem bezcennym, którego zazdroszczą wam aniołowie: powołaniem do rozpowszechniania dobrej prasy… Na waszym sumieniu ciąży odpowiedzialność za miliony dusz. Oto dlaczego musicie być święci!”. Wspomnienie bł. Jakuba Alberione przypada 26 listopada. Jest patronem dziennikarzy, a przez samych internautów został wybrany w głosowaniu na patrona Internetu.
Modlitwa za wstawiennictwem bł. Jakuba Alberione
Boże, Ty napełniłeś błogosławionego Jakuba Alberionego gorliwością w głoszeniu Twojej Ewangelii poprzez środki społecznego przekazu. Spraw, abyśmy za jego przykładem, z pełnym oddaniem szerzyli Dobrą Nowinę, docierając do serc ludzi w każdym zakątku świata.
Przez jego wstawiennictwo prosimy Cię o łaskę [tu można wstawić swoją intencję]. Pomóż nam w codziennym życiu stawać się wiarygodnymi świadkami Twojej miłości, abyśmy naśladowali jego wierność i oddanie w służbie Tobie i Twojemu Kościołowi.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.