Bł. ks. Michał Rapacz: Kult rośnie, wierni dziękują za łaski

15 czerwca 2025 roku minie rok od beatyfikacji bł. ks. Michała Rapacza, a 12 maja Kościół w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie tego kapłana męczennika.

79 lat po jego śmierci i blisko rok po wyniesieniu na ołtarze, kult bł. ks. Michała nie tylko nie słabnie, ale nabiera mocy. Wierni dziękują za otrzymane łaski, proszą o wstawiennictwo, a jego relikwie docierają do coraz szerszego grona.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło:  | Lilianna Sicińska | 13 maja 2025 | 
Photo credit: EWTN
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Nieugięty kapłan w czasach terroru

Bł. Michał Rapacz urodził się w 1904 roku w Tenczynie. Po święceniach kapłańskich posługiwał m.in. w Płokach i Rajczy. Zginął śmiercią męczeńską z rąk komunistycznych bojówkarzy 11 maja 1946 r., pozostając do końca wierny Bogu, Kościołowi i swoim parafianom, mimo wcześniejszych gróźb. Beatyfikowany został w czerwcu 2024 r. w Krakowie-Łagiewnikach.

Płoki: centrum modlitwy i świadectwa

To właśnie w Płokach — miejscu jego posługi i śmierci — kult błogosławionego przyciąga dziś coraz więcej pielgrzymów. Wierni odwiedzają sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin Robotniczych, w którym znajdują się jego relikwie, modlą się przy krzyżu w miejscu męczeństwa, i biorą udział w regularnych nabożeństwach.

Jak podkreśla ks. Tadeusz Tylka, kustosz sanktuarium:

„Każdego dnia przyjeżdżają pielgrzymi — indywidualnie, rodzinnie, a w soboty całe grupy autokarowe. Modlą się przez wstawiennictwo bł. ks. Michała i Matki Bożej.”

Wzrastające formy kultu

W Płokach działa także plenerowa ekspozycja opowiadająca historię życia i męczeństwa kapłana, a w podziemiach można nabyć pamiątki, książki czy napić się kawy. Wierni chętnie korzystają z sanktuaryjnej skrzynki intencji – zarówno papierowej, jak i elektronicznej na stronie parafii.

Każdego 12. dnia miesiąca odprawiana jest uroczysta Msza św. i nabożeństwo z odczytywaniem intencji. Jak podkreśla kustosz, coraz częściej pojawiają się też świadectwa otrzymanych łask, zarówno duchowych, jak i fizycznych.

Rodzinny Tenczyn – duchowa spuścizna rodaka

W rodzinnej parafii w Tenczynie również wzrasta pobożność. Br. Szymon Mrowiec OFMCap opowiada, że comiesięczne nabożeństwa z homiliami przybliżają postać błogosławionego, a jego historia porusza coraz szersze grono wiernych.

Relikwie – znak obecności i nadziei

Do tej pory wydano ponad 35 cząstek relikwii bł. ks. Rapacza. Znajdują się one w parafiach m.in. w Krakowie, Spytkowicach, Włosani czy na os. Teatralnym, gdzie zostały uroczyście wniesione przez uczestników „Obrony Krzyża” z 1960 roku.

Ks. Michał Mroszczak, który nadzorował proces beatyfikacyjny i zajmuje się przekazywaniem relikwii, mówi wprost:

„Zainteresowanie bł. ks. Michałem nie osłabło po beatyfikacji — wręcz przeciwnie. Jego kult zatacza coraz szersze kręgi, także poza Polską.”

„Powrót proboszcza” – Psary witają relikwie

W niedzielę 11 maja 2025 roku relikwie bł. ks. Rapacza zostały uroczyście wprowadzone do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Psarach. Dla mieszkańców to wydarzenie o ogromnym znaczeniu – wielu pamięta, jak ich rodzice i dziadkowie opowiadali o ks. Michale. Pan Augustyn Duda, który jako chłopiec znalazł jego ciało w lesie, wniesie relikwie do kościoła noszącego dziś imię męczennika.

Ks. Michał Leśniak podkreśla:

„To powrót błogosławionego do wspólnoty, którą znał i której służył. Wspomnienia są żywe, a jego męczeństwo pozostaje źródłem nadziei.”

Święty dla naszych czasów

Czy bł. ks. Michał Rapacz to święty XXI wieku? Wierni i duchowni są zgodni – jego przykład wierności, odwagi i duchowego rozeznania odpowiada na najważniejsze wyzwania współczesności: troskę o młodzież, patriotyzm, obronę wartości i życia sakramentalnego.

„To wszystko jest przecież wyzwaniem także i dla nas” – mówi ks. Leśniak.

Poznaj bliżej ks. Michała Rapacza

„Pasterz na trudne czasy” – seria nagrań o życiu, męczeństwie i duchowym dziedzictwie bł. ks. Michała Rapacza – opowiada ks. dr Andrzej Scąber


słowa kluczowe: kult błogosławionego kapłana; relikwie ks. Rapacza; bł. ks. Michał Rapacz; męczennik czasów komunizmu; Płoki sanktuarium;

Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

TRANSMISJA: JEDNEGO SERCA JEDNEGO DUCHA 2025 NA ŻYWO

W Rzeszowie w Parku Sybiraków trwają ostatnie przygotowania do koncertu uwielbieniowego Jednego Serca Jednego Ducha. Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl Źródło: ...

Odkrywanie kosmosu napełnia nas zachwytem – mówi papież do naukowców

Papież Leon XIV przyjął uczestników Letniej Szkoły Obserwatorium Watykańskiego, zachęcając ich do dzielenia się radością, jaką przynosi eksploracja kosmosu, oraz do budowania bardziej sprawiedliwego...

Najświętsze Serce Jezusa: Co kryje nabożeństwo czerwcowe?

Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa od wieków zajmują ważne miejsce w polskiej duchowości. Dlaczego? fot. Archiwum własneDziękujemy, że czytasz ten artykuł....