O braterskim upomnieniu mówi ks. bp Andrzej Czaja, ordynariusz opolski, w szóstej katechezie na temat tego, w jaki sposób odnowić nasz Kościół, rodzinę, życie społeczne. Katechezy stanowią program odnowy dla diecezji opolskiej.
źródło: diecezja opolska | 2024 | Fot. Hubert Szczypek (KAI) | KAI Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Prawdziwy szacunek
– Braterskie upomnienie to zadanie wychowywania się nawzajem, dla budowania wspólnoty i relacji miedzy sobą – podkreśla ks. bp Czaja. Biskup podkreśla, że często dziś brakuje nam odpowiedzialności za grzesznika, łatwo zwalniamy się z upomnienia, poddajemy wygodnictwu, dostosowaniu do rzeczywistości.
Ks. biskup zwraca mocno uwagę także na postawę przewrotnie rozumianego szacunku do człowieka. Wskazuje na absurdalność, gdy jesteśmy w stanie usprawiedliwić plotkowanie, obmawianie, oczernianie, ale przed mówieniem prawdy prosto w oczy usiłujemy się wycofać, bo „możemy uronić coś z szacunku”.
– My wiemy, że jest dokładnie inaczej – podsumowuje. – To właśnie prawda może zaowocować tym, o czym mówi Jezus: „Jeśli brat posłucha, pozyskasz swego brata” (zob. Mt 18, 15-17).
Kroki do odnowy
Sześć kroków, które mają prowadzić do odnowy Kościoła w diecezji opolskiej oraz i naszego życie rodzinnego i społecznego, ks. bp Czaja omawia podczas kolejnych katechez, od kwietnia tego roku. Na kolejne miesiące zachęca do pracy nad kolejnymi z nich:
– Krok I: Prostota i otwartość, które wynikają z Mt 18, 1-5 – postulatu praktykowania prostoty życia i otwartości na Boga i drugiego człowieka;
– Krok II: Dobry przykład
– Krok III: Troska o ubogich
– Krok IV: Braterskie upomnienie
– Krok V: Wspólna modlitwa
– Krok VI: Przebaczenie i pojednanie
Wystąpienia ordynariusza opolskiego można obejrzeć tu: https://www.diecezja.opole.pl/index.php/homepage/kronika/311-odnowa-kosciola/4046-w-jaki-sposob-odnowic-kosciol-i-nasze-zycie-rodzinne-i-spoleczne-krok-iv-braterskie-upomnienie