Celibat a pedofilia: Kościół odpiera fałszywe oskarżenia i wzmacnia ochronę nieletnich

Kardynał Seán O’Malley stanowczo zaprzecza, jakoby celibat miał związek z przypadkami pedofilii w Kościele. Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich, której przewodniczy, opublikowała pierwszy roczny raport, podkreślając konieczność reform i transparentności. Nowe wytyczne koncentrują się na ochronie ofiar i wspieraniu Kościołów lokalnych w tworzeniu uniwersalnych standardów bezpieczeństwa dzieci.

źródło: Kristina Millare | CNA | 30 października 2024 | 
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Kardynał Seán O’Malley, arcybiskup Bostonu i przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, wyraził stanowcze przekonanie, że „celibat nie jest przyczyną pedofilii”. Jego słowa padły podczas briefingu prasowego związanego z publikacją pierwszego rocznego raportu na temat ochrony dzieci i osób nieletnich w Kościele. Kardynał podkreślił potrzebę dalszych reform, które umożliwią przyjęcie w Kościele podejścia skoncentrowanego na ofiarach, co ma służyć zwiększeniu ochrony dzieci i przeciwdziałać krzywdzeniu osób bezbronnych.

Podczas prezentacji raportu kardynał O’Malley zaznaczył, że „nigdy nie widział żadnych poważnych badań, które wskazywałyby na istnienie powiązania między celibatem a wykorzystywaniem seksualnym dzieci”. W odpowiedzi na pytanie o możliwy „związek między celibatem a wykorzystywaniem seksualnym” duchowny wyjaśnił, że świadomość „niesamowitych szkód, jakie pedofilia wyrządziła wiarygodności Kościoła oraz jego prorockiemu głosowi w społeczeństwie” jedynie podkreśla potrzebę dalszej reformy. Zmiany te mają na celu przywrócenie Kościołowi możliwości kontynuowania misji Chrystusa i głoszenia Jego miłości, opartej na wartościach sprawiedliwości i prawdy.

Maud de Boer-Buquicchio, prawniczka i międzynarodowa rzeczniczka praw dziecka, a także członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich od 2022 roku, potwierdziła, że „nie widzi żadnego związku” między celibatem a przestępczym wykorzystywaniem dzieci. Podkreśliła, że „relacje seksualne z dziećmi są przestępstwem”, wynikającym z problemów psychicznych sprawców. „Celibat nie ma tu żadnego znaczenia – dzieci zawsze powinny być chronione i szanowane w swojej integralności fizycznej i moralnej” – dodała.

Potrzeba reformy i większej ochrony dla ofiar

Kardynał O’Malley zwrócił uwagę, że jednym z głównych celów Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, której przewodzi od momentu jej powstania w 2014 roku, jest „zrobienie wszystkiego, co możliwe”, aby odpowiedzieć na brak sprawiedliwości oraz na wieloletnie zaniedbania ze strony ludzi Kościoła wobec ofiar. „Wasze cierpienie i rany otworzyły nam oczy na fakt, że – jako Kościół – nie zatroszczyliśmy się o ofiary, nie broniliśmy was, a także opieraliśmy się przed zrozumieniem was, kiedy najbardziej nas potrzebowaliście” – mówił kardynał O’Malley.

Roczny raport, opracowany we współpracy z osobami ocalałymi, ma na celu zapewnienie silnego zobowiązania Kościoła, aby takie wydarzenia nigdy więcej nie powtórzyły się we wspólnocie wiernych. Dokument przedstawia politykę i procedury Watykanu w zakresie ochrony dzieci i osób nieletnich oraz ma wspierać działania Dykasterii Nauki Wiary. „Praca DDF jest kluczowa dla sprawiedliwości w kwestii nadużyć seksualnych, a naszą rolą jest nadanie jej wymiaru duszpasterskiego i wyrażenie głosu ofiar” – powiedział kardynał O’Malley.

Pilotażowy raport i strategia na przyszłość

Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich wskazała, że pierwszy roczny raport jest elementem pilotażowego projektu opracowanego na prośbę papieża Franciszka. Raport ten ma na celu dokładną ocenę istniejących procedur ochronnych w Kościele i identyfikację ich mocnych oraz słabych stron. Obejmuje on również analizę skuteczności aktualnych polityk i zaleca dalsze kroki w zakresie ich doskonalenia. Kolejne roczne raporty mają służyć przejrzystości działań i odbudowie zaufania wiernych, a także pokazaniu postępu w zakresie ochrony dzieci przed nadużyciami.

Komisja na straży ochrony dzieci od 10 lat

Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich, która w tym roku obchodzi 10. rocznicę powstania, została ustanowiona jako stała instytucja w Watykanie. Jej celem jest towarzyszenie i wspieranie lokalnych Kościołów poprzez odpowiednią formację i szkolenia w zakresie ochrony dzieci. Komisja prowadzi aktywną współpracę z Kościołami lokalnymi, w tym z krajami takimi jak Polska, Kostaryka, Zimbabwe i Tonga, aby rozwijać uniwersalne standardy ochrony.


ZOBACZ TAKŻE

Święci, którzy inspirują biskupów z Ameryki Łacińskiej

Sześciu biskupów z Ameryki Łacińskiej dzieli się swoimi ulubionymi świętymi, którzy inspirowali ich w posłudze kapłańskiej. Święci, o których mowa, to między innymi św. Józef,...

Vaticano – Jan Paweł II i upadek komunizmu

Watykan w centrum uwagi od przemówienia Papieża Franciszka na Uniwersytecie Gregorianum, przez wsparcie osób z syndromem poaborcyjnym po wpływ Jana Pawła II na upadek muru berlińskiego.