Celibat nie jest problemem Kościoła

W ekskluzywnym wywiadzie przeprowadzonym przez Edwarda Pentina (reporter National Catholic Register w Rzymie) dla EWTN Polska kardynał Gerhard Müller stwierdził, że „prawdziwa reforma Kościoła polega na jego odnowieniu w Chrystusie”.

Myśl stojąca za szeroko dyskutowanym dokumentem roboczym Synodu Biskupów dla Regionu Panamazońskiego jest „projekcją” europejskiej myśli teologicznej niezgodnej z teologią katolicką i wymaga korekty „w sposób bardziej katolicki”, powiedział kardynał Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary powiedział również, że celibat kapłański nie może zostać zmieniony (niektórzy zaangażowani w organizowanie synodu, pragną zmiany, która doprowadzi do święceń żonatych mężczyzn w regionie Amazonii) „tak jakby był to tylko zewnętrzna dyscyplina, ponieważ jest to głęboko związane z duchowością kapłaństwa”.

Ponadto niemiecki kardynał dostrzegł oczywisty „związek” między programem na synod z 6-27 października a „ścieżką synodalną” zaproponowaną przez niektórych biskupów niemieckich, jako środek modyfikacji nauczania Kościoła o moralności seksualnej. Mówi także o tym, dlaczego w lutym napisał swój „Manifest wiary” i dlaczego nauczanie papieża Jana Pawła II wydaje się dziś magrinalizowane.

ZOBACZ TAKŻE

Co to znaczy, że Jezus jest Dobrym Pasterzem?

Zazwyczaj, gdy myślimy o Jezusie jako Dobrym Pasterzu, rysuje się przed nami bardzo sielski obraz – Jezus łagodnie trzyma na ramionach owieczkę. Tymczasem chodzi tu o coś innego. Po pierwsze o to, że Jezus utożsamia się z najbardziej pogardzaną grupą społeczną, porównywaną do nieczystych pogan. Po drugie o to, że Jezus naraża swoje życie w obronie owiec – podkreśla ks. prof. Mariusz Rosik w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na IV Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza.

Ewangelia na niedzielę: pasterze zabijali niepokorną owcę, Dobry Pasterz oddaje za nią życie

Tylko pozornie porównanie nas do owiec, a Jezusa do Pasterza wydaje się dziś archaiczne i odległe od naszego świata, którym rządzi biznes, a nie pasterska idylla. Właściciel i najemca, najemnik nie zniknęli z naszego życia społecznego. Tę analogię wykorzystuje Ks. Piotr Szyrszeń, wieloletni duszpasterz Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, w komentarzu do Ewangelii na IV niedzielę wielkanocną, 21 kwietnia.

Żonkile pamięci od KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II włącza się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, zainicjowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Rektor, studenci i pracownicy uczelni rozdawali kwiaty, upamiętniające żydowskich powstańców z getta warszawskiego.

EWTN w ofercie Vectra

Od 16 kwietnia 2024 r. program Telewizji Katolickiej EWTN Polska jest dostępny w ofercie sieci kablowej Vectra. Program jest oferowany w pakiecie srebrnym (podstawowym)...