Celibat nie jest problemem Kościoła

W ekskluzywnym wywiadzie przeprowadzonym przez Edwarda Pentina (reporter National Catholic Register w Rzymie) dla EWTN Polska kardynał Gerhard Müller stwierdził, że „prawdziwa reforma Kościoła polega na jego odnowieniu w Chrystusie”.

Myśl stojąca za szeroko dyskutowanym dokumentem roboczym Synodu Biskupów dla Regionu Panamazońskiego jest „projekcją” europejskiej myśli teologicznej niezgodnej z teologią katolicką i wymaga korekty „w sposób bardziej katolicki”, powiedział kardynał Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary powiedział również, że celibat kapłański nie może zostać zmieniony (niektórzy zaangażowani w organizowanie synodu, pragną zmiany, która doprowadzi do święceń żonatych mężczyzn w regionie Amazonii) „tak jakby był to tylko zewnętrzna dyscyplina, ponieważ jest to głęboko związane z duchowością kapłaństwa”.

Ponadto niemiecki kardynał dostrzegł oczywisty „związek” między programem na synod z 6-27 października a „ścieżką synodalną” zaproponowaną przez niektórych biskupów niemieckich, jako środek modyfikacji nauczania Kościoła o moralności seksualnej. Mówi także o tym, dlaczego w lutym napisał swój „Manifest wiary” i dlaczego nauczanie papieża Jana Pawła II wydaje się dziś magrinalizowane.

ZOBACZ TAKŻE

Nawróceni grzesznicy przed sprawiedliwymi – żydowskie źródła Jezusowej przypowieści

Prorok Izajasz akcentuje Boże miłosierdzie dla pokutujących grzeszników, a według Talmudu Babilońskiego pokutnicy, którzy porzucili grzeszne życie i zbliżyli się do Boga, zajmują ważniejszą pozycję niż najwięksi sprawiedliwi – o tym, jak opowiadając paradoksalną przypowieść o robotnikach w winnicy Jezus czerpał ze Starego Testamentu i tradycji żydowskiej, mówi w komentarzu do Ewangelii 24 września dla Centrum Heschela KUL Shlomo Libertowski, wykładowca Tory w Beth Shemesh.

Ewangelia na niedzielę: Wyjdź, czekaj, daj się nająć – Bóg przychodzi

Jezus porównuje Królestwo Boże do winnicy, w której pracują najęci przez Niego robotnicy. Każdemu z nich On sam wyznacza pracę, jej formę i czas. Zapłata dla każdego jest taka sama – zbawienie. Może teraz jest moja godzina, by bardziej otworzyć się na Boga? Do refleksji nad tym pytaniem zachęca wieloletni duszpasterz Centrum Formacji Duchowej w Krakowie ks. Piotr Szyrszeń w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 24 września.

Patron Dnia: Św. Mateusz – celnik, który został apostołem

Autor pierwszej Ewangelii, zanim został apostołem był celnikiem i pobierał podatki na rzecz Rzymian – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 21 września obchodzimy święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty. Zginął śmiercią męczeńską około 60 roku prawdopodobnie w Etiopii lub Persji. Jego relikwie znajdują się we włoskim Salerno. Jest patronem celników, urzędników skarbowych, policji finansowej oraz bankierów.