Katolicy z Szanghaju wyrażają zaniepokojenie działaniami chińskiego biskupa Josepha Shena Bina, który stara się dostosować wiarę katolicką do zasad Komunistycznej Partii Chin.
Biskup wzywa do „sinicyzacji” Kościoła, czyli integracji katolicyzmu z ideologią rządową.
Wierni obawiają się, że Kościół katolicki w Chinach może stopniowo tracić swoją autonomię i podporządkowywać się polityce państwa.
Czytelnik przeczyta ten tekst w około 3-4 minuty.
Źródło: Jonah McKeown| CNA | 22 listopada 2024 |
Photo credit: Envato.com | CNA
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Jak twierdzą katolicy, którzy uczestniczyli w wykładach biskupa, chiński biskup, który w przeszłości popierał Komunistyczną Partię Chin (KPCh), podczas niedawnego seminarium podkreślił, że państwo socjalistyczne ma na Kościół większy wpływ niż Watykan.
PROMOCJA IDEOLOGII PARTYJNEJ
Biskup Joseph Shen Bin z Szanghaju , który został nielegalnie mianowany biskupem przez władze chińskie w 2023 r. i przyjęty do wspólnoty z Kościołem przez papieża Franciszka rok później na mocy umowy między Watykanem a Chinami, wystąpił jako mówca na konferencji watykańskiej w maju, gdzie promował „modernizację Kościoła w stylu chińskim” zgodną z ideałami socjalistycznymi.
W dniach 4–6 listopada Shen wygłosił wykład na temat „Sinizacji religii w Szanghaju”. Według raportu Bitter Winter, szanghajscy katolicy, którzy uczestniczyli w seminarium biskupa, powiedzieli, że „w ogóle nie omawiał Synodu Watykańskiego [o synodalności] ani papieża Franciszka i jego ostatnich dokumentów”.
Zamiast tego, jak podają różne źródła, Shen „skupiał się na 'sinizacji’, co – jak teraz jest jasne – nie oznacza dostosowywania religii do chińskich zwyczajów, lecz do ideologii Komunistycznej Partii Chin”.
„Optymista mógłby zaprotestować, że biskup Shen Bin nie powiedział wprost katolikom z Szanghaju, aby 'nie’ słuchali nauk papieża, które sprzeciwiają się ideom Komunistycznej Partii Chin w kluczowych kwestiach, takich jak a* i rola religii w społeczeństwie. Jednak dla biskupa ignorowanie papieża i jego dokumentów podczas tak uroczystych wydarzeń jest równoznaczne z ich odrzuceniem” – donosi Bitter Winter, publikacja skupiająca się na prześladowaniach chrześcijan w Chinach.
SOJUSZ OŁTARZA Z TRONEM W CHINACH. O CO CHODZI?
Od czasu dojścia do władzy w 2013 r. chiński prezydent Xi Jinping nakazał „sinizację” wszystkich religii w Chinach — posunięcie to Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej Stanów Zjednoczonych określiła jako „daleko idącą strategię kontrolowania, rządzenia i manipulowania wszystkimi aspektami wiary, tak aby odpowiadała socjalistycznym schematom przesiąkniętym „chińskimi cechami”.
Jak donoszą źródła, Shen podczas swojego listopadowego seminarium podkreślił również potrzebę ściślejszej współpracy z Departamentem Pracy Zjednoczonego Frontu , który zajmuje się kontrolowaniem i nadzorem „oficjalnej” religii w Chinach.
Shen wielokrotnie publicznie wyrażał poparcie dla programu Xi dotyczącego sinizacji religii, mówiąc w 2023 r., że sinizacja jest „drogowskazem i kierunkiem dostosowania się do społeczeństwa socjalistycznego, a także nieodłączną zasadą i podstawowym wymogiem przetrwania i rozwoju Kościoła katolickiego w samych Chinach”.
Podkreślił, że nauczanie Kościoła katolickiego powinno być „zgodne” z ideologią partii.
„Polityka wolności religijnej realizowana przez chiński rząd nie ma na celu zmiany wiary katolickiej, a jedynie ma na celu nadzieję, że duchowni i wierni katoliccy będą bronić interesów narodu chińskiego i uwolnią się spod kontroli obcych mocarstw” – powiedział Shen w swoim majowym przemówieniu w Watykanie, gdzie wystąpił u boku sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina.
KONSEKWENCJE DECYZJI WATYKANU
Niedawna analiza opublikowana przez USCIRF stwierdza, że polityka „sinizacji religii” prowadzona przez KPCh stale narusza międzynarodowo chronione prawo do wolności religii. Termin sinizacja oznacza dostosowanie się do chińskiej kultury, ale polityka ta zasadniczo podporządkowuje wiarę „agendzie politycznej KPCh i marksistowskiej wizji religii”, zgodnie z raportem.
Według raportu chińscy urzędnicy nakazali usunięcie krzyży z kościołów i zastąpili wizerunki Chrystusa i Matki Boskiej wizerunkami Xi . Cenzurowali również teksty religijne, zmuszali duchownych do głoszenia ideologii Komunistycznej Partii Chin i nakazali eksponowanie haseł Komunistycznej Partii Chin w kościołach.
W Chinach księża katoliccy podobno mogą sprawować posługę tylko w uznanych miejscach kultu, do których nieletni poniżej 18 roku życia nie mają wstępu. Grupom religijnym w Chinach zakazano prowadzenia jakichkolwiek działań religijnych online bez wcześniejszego złożenia wniosku i uzyskania zgody prowincjonalnego Departamentu Spraw Religijnych.
Wysiłki Komunistycznej Partii Chin mające na celu kontrolowanie religii nie ograniczają się do katolików, ale obejmują również protestantów, muzułmanów, taoistów, buddystów i wyznawców chińskich religii ludowych. Chińscy urzędnicy tłumią również ruch religijny Falun Gong.
słowa kluczowe: wolność, wolność, religijna, chiński biskup Joseph Shen Bin, sinicyzacja Kościoła, Komunistyczna Partia Chin, katolicyzm w Chinach,