CHINY: Nowe restrykcje poważnie ograniczają działalność misyjną w tym kraju

Od 1 maja 2025 roku w Chinach obowiązują przepisy zakazujące zagranicznym duchownym prowadzenia działalności religijnej bez zgody chińskiego rządu, co znacząco ogranicza działalność misyjną obcokrajowców.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: Courtney Mares | CNA | 03 kwietnia 2025 | 
Photo credit: 4H4Photography/Shutterstock
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Nowe ograniczenia wprowadzone przez chiński rząd zakazują zagranicznym duchownym przewodniczenia nabożeństwom dla Chińczyków bez zaproszenia ze strony chińskiego rządu, co poważnie ogranicza zagraniczną działalność misyjną w kraju.

Zgodnie z przepisami, które wejdą w życie 1 maja, „zbiorowe aktywności religijne organizowane przez cudzoziemców w Chinach są ograniczone wyłącznie do uczestników zagranicznych” z nielicznymi wyjątkami.

Co konkretnie jest ograniczane

Ograniczenia dotyczą wyznawców dowolnej religii i surowo zabraniają osobom niebędącym obywatelami Chin , a mieszkającym w kraju, zakładania organizacji religijnych, wygłaszania kazań bez zezwolenia, zakładania szkół religijnych, wydawania lub sprzedawania książek religijnych, przyjmowania darowizn religijnych lub rekrutowania obywateli Chin jako wyznawców.

Przepisy, opublikowane 1 kwietnia przez Narodową Administrację ds. Religii, oddział Departamentu Pracy Zjednoczonego Frontu, składają się z 38 artykułów nakładających ograniczenia na możliwość organizowania działalności religijnej w kraju przez obywateli państw obcych.

Przepisy zatytułowane „Zasady wdrażania przepisów dotyczących zarządzania działalnością religijną cudzoziemców w Chińskiej Republice Ludowej” stanowią ponadto, że wyłącznie duchowni chińscy powinni przewodniczyć działalności religijnej cudzoziemców w kościołach i świątyniach zatwierdzonych przez rząd.

Stanowi, że zagraniczni duchowni religijni, którzy przybywają do Chin ze statusem religijnym, mogą głosić kazania tylko wtedy, gdy zostaną zaproszeni przez jedną z chińskich państwowych narodowych organizacji religijnych i zatwierdzeni przez administrację ds. religijnych Zjednoczonego Frontu. Przyjęci muszą również uzyskać zatwierdzenie, że treść ich kazań „nie koliduje ze sprawami religijnymi Chin”.

Ścisła kontrola

Pekin od dawna stara się zachować ścisłą kontrolę nad sprawami religijnymi, pozwalając na legalną działalność wyłącznie instytucjom religijnym zatwierdzonym przez państwo.

Nowe przepisy weszły w życie po tym, jak w ubiegłym miesiącu Narodowe Wspólne Spotkanie Grup Religijnych nakazało tym zatwierdzonym przez państwo grupom religijnym, w tym Chińskiemu Patriotycznemu Stowarzyszeniu Katolików, aby włączyły zasady Komunistycznej Partii Chin do swoich kazań.


słowa kluczowe: restrykcje religijne, Chiny, misjonarze zagraniczni, działalność religijna, chiński rząd,

Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

TRANSMISJA: JEDNEGO SERCA JEDNEGO DUCHA 2025 NA ŻYWO

W Rzeszowie w Parku Sybiraków trwają ostatnie przygotowania do koncertu uwielbieniowego Jednego Serca Jednego Ducha. Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl Źródło: ...

Odkrywanie kosmosu napełnia nas zachwytem – mówi papież do naukowców

Papież Leon XIV przyjął uczestników Letniej Szkoły Obserwatorium Watykańskiego, zachęcając ich do dzielenia się radością, jaką przynosi eksploracja kosmosu, oraz do budowania bardziej sprawiedliwego...

Najświętsze Serce Jezusa: Co kryje nabożeństwo czerwcowe?

Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa od wieków zajmują ważne miejsce w polskiej duchowości. Dlaczego? fot. Archiwum własneDziękujemy, że czytasz ten artykuł....