Cud Eucharystyczny w Legnicy

Żywy fragment serca w nieustannej agonii. Ostatni zaaprobowany przez Kościół cud Eucharystyczne – w Legnicy – przypomina, że Chrystus rzeczywiście jest obecny w Najświętszym Sakramencie.

– Z punktu widzenia naukowego nie istnieje słowo „cud”, tu kończy się nauka – mówiła dr Barbara Engel, lekarz medycyny i kardiolog kilka lat temu. Gdy 25 grudnia 2013 r. w kościele św. Jacka w Legnicy na konsekrowanej Hostii pojawiły się krwawe ślady, naukowcy z Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pobrali z nich 15 próbek. W badaniach wykluczyli, by przebarwienia powstały w wyniku działania bakterii i grzybów. Odkryli natomiast, że  przypominają one mięsień sercowy.

Ponieważ specjalistom nie udało się znaleźć DNA, komisja kościelna zwróciła się z prośbą o pomoc do  Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, tego samego który zajmuje się m.in. identyfikowaniem szczątków bohaterów narodowych na podstawie DNA. Jednostka ta dysponuje bardziej zaawansowaną metodą badawczą i kieruje nią wybitny patomorfolog prof. Mirosław Parafiniuk. Za pomocą mikroskopu UV, zaopatrzonego w wyspecjalizowane filtry, ustalił, że krwawe ślady są… włóknami mięśnia ludzkiego serca. Serce znajduje się w stanie agonii.

Badania nie pozostawiały wątpliwości.

„W obrazie histopatologicznym stwierdzono fragmenty tkankowe zawierające pofragmentowane części mięśnia poprzecznie prążkowanego. […] Całość obrazu […] jest najbardziej podobna do mięśnia sercowego […] ze zmianami, które często towarzyszą agonii. Badania genetyczne wskazują na ludzkie pochodzenie tkanki” – czytamy w orzeczeniu Zakładu Medycyny Sądowej.

Wyniki tych badań ks. bp. Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej, w 2016 r. przedstawił w Kongregacji Nauki Wiary. Kongregacja stwierdziła, że istnieje naukowa i moralna pewność, że mamy do czynienia z wydarzeniem nadprzyrodzonym.

„Znakiem najbardziej wymownym jest Moja obecność w Eucharystii. Jestem ukryty w Hostii a przez Jej spożycie następuje spotkanie duszy ze Mną żywym i prawdziwym, choć ukrytym dla umysłu i zmysłów ciała” –  mówił Pan Jezus do mistyczki Alicji Lenczewskiej. A w innym miejscu: „Ukrywam się, aby nie zniewolić wspaniałością Mojego daru.”  

W cudzie eucharystycznym w Legnicy Chrystus przypomina nam o tym, jak wielkim darem jest Eucharystia.

Fot. Dorota Niedźwiecka

Na zdjęciach: Sanktuarium św. Jacka w Legnicy, gdzie w 2013 r. miał miejsce cud eucharystyczny.

Wspólnota Widzów

Polecane artykuły

Sklep EWTN Polska

Zajrzyj do naszego sklepu z wieloma publikacjami książkowymi