Czy to jeszcze katolicyzm? | KS. PAWLACZEK

Czy katolik może oceniać? Czy nakaz miłowania nieprzyjaciół nakazuje mi kochać diabła? I czy postawa nienawiści zawsze jest grzechem?

Dowiecie się oglądając wywiad z ks. Stanisławem Pawlaczkiem, wieloletnim duszpasterzem i wykładowcą na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu, człowiekiem o wielkiej erudycji i mądrości. Jasno, logicznie, zgodnie z zasadami cywilizacji łacińskiej czyli zdrowym rozsądkiem! Ks. Stanisław Pawlaczek został wyświęcony na kapłana w 1964 r. przez ordynariusza wrocławskiego ks. kard. Bolesława Kominka. Dodatkowo ukończył studia społeczne na KUL-u, pracował m.in. jako wychowawca alumnów, duszpasterz i proboszcz. Przez wiele lat pracował jako wykładowca katolickiej nauki społecznej, socjologii religii i filozofii poznania na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu.

„Wolnoć Tomku w swoim domku” – coraz częściej słyszymy zachęty do stosowania tej zasady.
Tymczasem nie tędy droga. To przecież miłość a nie wolność jest ważniejsza – odpowiada ks. Stanisław Pawlaczek, filozof i znawca cywilizacji łacińskiej. – Gdy dziecko usiłuje włożyć ręce w ogień, nie pozwalam mu na to, by się nie poparzyło, nawet jeśli będą musiał przytrzymać mu ręce. Bo szkoda dziecka. Tak samo chronię mojego brata przed złem moralnym, które usiłuje popełnić. O tym, jak – mówi katechizm, posługując się terminem „grzechy cudze”.