Diecezja płocka świętowała 950-lecie swojego istnienia uroczystą Mszą św. z udziałem tysięcy wiernych. Centralnym wydarzeniem była Eucharystia w Orlen Arenie, której przewodniczył legat papieski kard. Ladislav Nemet. W homilii przypomniał, że w centrum jubileuszu nie stoi tylko historia, lecz Bóg – ten, który ma ludzkie oblicze i umiłował nas do końca.
źródło: Diecezja płocka| czerwiec 2025 |
fot. Diecezja płocka
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
W homilii kard. Nemet przypomniał początki diecezji płockiej, sięgające 1075 roku, kiedy papież Grzegorz VII, dla odbudowy Ciała Chrystusowego, posłał do Polski swoich legatów. Ich misja doprowadziła do utworzenia biskupstwa w Płocku oraz innych struktur Kościoła.
Kardynał zaznaczył, że historia diecezji to nie tylko mury katedry i daty, ale przede wszystkim świadectwo ludzi wiary – świętych i błogosławionych. Wspomniał św. Stanisława Kostkę, bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bł. bp. Leona Wetmańskiego – pasterzy, którzy oddali życie z miłości do Boga.
Odwołał się także do objawień św. Faustyny. Przypomniał, że to w Płocku, 22 lutego 1931 roku, miała wizję Jezusa Miłosiernego i usłyszała: „Namaluj obraz według rysunku, który widzisz”. Kard. Nemet nazwał to proroczym znakiem i misyjnym wezwaniem, które z Płocka rozlało się na świat.
– Czy Płock, gdzie św. Faustyna przyjęła orędzie o Miłosierdziu, może nie podejmować tej misji na nowo? – pytał. Zachęcił wiernych, by stawali się misjonarzami miłosierdzia w świecie podzielonym i poranionym.
Centralną myślą jego kazania była nadzieja – nie jako emocja, lecz zakorzeniona wiara w Boga, który działa i prowadzi. – Małe nadzieje są piękne, ale nie wystarczą bez tej jednej, wielkiej – Boga, który ma ludzkie oblicze i kocha do końca – podkreślił.
Odwołał się również do trwającego Roku Świętego w diecezji, przeżywanego pod hasłem „Pielgrzymi nadziei – w drodze do Źródła”. Wezwał do odpowiedzialności za Kościół – w duchu synodalności i zaangażowania.
Na zakończenie zapewnił o duchowej bliskości Ojca Świętego z Kościołem płockim i całym narodem. W jubileuszowych uroczystościach uczestniczyli duchowni, przedstawiciele władz, wspólnot i ruchów katolickich, młodzież i rodziny. Przypomniano także, że dokładnie 34 lata temu – 7 czerwca 1991 roku – w tym samym miejscu Mszę św. odprawił św. Jan Paweł II, w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego.