Dlaczego imię Leon XIV? Czy Papież ery AI obroni godność człowieka?

Leon XIV objął urząd z pokorą, ale i jasną wizją: Kościół ma być znakiem nadziei – w świecie pełnym niepewności, ale też nowych możliwości. Papież między epokami, łączący to, co duchowe i współczesne.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło:  | EWTN Polska | 11 maja 2025 | 
Photo credit: Vatican News
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Kardynałowie: najbliżsi współpracownicy

W sobotę 10 maja 2025 roku nowo wybrany papież Leon XIV wygłosił swoje pierwsze przemówienie do Kolegium Kardynalskiego.

W słowach pełnych pokory, duchowej głębi i profetycznego spojrzenia na przyszłość Kościoła, zarysował główne kierunki swojego pontyfikatu.


Modlitwa i wdzięczność

Swoje pierwsze spotkanie z kardynałami nowy papież rozpoczął od wspólnej modlitwy: „Pater Noster” i „Ave Maria” po łacinie.
Papież podkreślił, że jedynie w świetle Ducha Świętego można zrozumieć wagę i sens obecnego momentu w dziejach Kościoła.

Podziękował wszystkim kardynałom za dni modlitwy i refleksji poprzedzające konklawe, ale także wspólny ból po śmierci papieża Franciszka.

To wydarzenie paschalne – powiedział Leon XIV. – W nim widzimy zarówno stratę, jak i obietnicę – przejście ku pełni życia, do którego Pan nadal prowadzi swój Kościół.


Pokora urzędu i siła wspólnoty

Leon XIV nie ukrywał, że przyjęcie urzędu Piotra napawa go drżeniem.

To jarzmo, które przewyższa moje siły – i siły kogokolwiek – mówił.

Jego nadzieją jest jednak bliskość Boga i wsparcie Kolegium Kardynalskiego, które nazwał „najbliższymi współpracownikami” papieża.

Podziękował szczególnie kardynałowi Giovanniemu Battiście Re za mądrą i wierną służbę oraz kardynałowi Farrellowi za przewodnictwo podczas sede vacante.


Sobór Watykański II – dalsza droga

Papież jasno zadeklarował, że jego pontyfikat będzie kontynuacją drogi Soboru Watykańskiego II. Wskazał fundamentalne kierunki dalszej drogi Kościoła:

  • prymat Chrystusa w głoszeniu Ewangelii,
  • misyjne nawrócenie całej wspólnoty,
  • rozwój kolegialności i synodalności,
  • uwrażliwienie na sensus fidei,
  • troska o ubogich i wykluczonych,
  • dialog ze współczesnym światem.


Dlaczego Leon XIV? Imię pełne symboli

Papież wyjaśnił także motywację przyjęcia imienia Leon XIV, odwołując się do postaci Leona XIII – autora przełomowej encykliki Rerum novarum. Tak jak tamten papież odpowiadał na wyzwania pierwszej rewolucji przemysłowej, tak dziś Leon XIV chce zmierzyć się z wyzwaniami ery sztucznej inteligencji, technologicznej transformacji i nowych form wykluczenia społecznego.

Kościół musi być głosem godności ludzkiej, sprawiedliwości i pracy – także w cyfrowej epoce – powiedział.


Płomień i wiara

Na koniec Ojciec Święty przywołał słowa Pawła VI:
Niech przejdzie przez cały świat wielki płomień wiary i miłości, który rozpali wszystkich ludzi dobrej woli.

Zachęcił kardynałów i wiernych do modlitwy oraz do pełnego zaangażowania w misję Kościoła, który ma być nie tylko instytucją, ale żywym znakiem obecności Boga w świecie.


słowa kluczowe: PapieżPrevost #HabemusPapam #LeonXIV #KościółDlaUbogich #NaukaSpołecznaKościoła #NowyPapież #Pontyfikat #KościółXXIw #Sobór Watykański II

Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

TRANSMISJA: JEDNEGO SERCA JEDNEGO DUCHA 2025 NA ŻYWO

W Rzeszowie w Parku Sybiraków trwają ostatnie przygotowania do koncertu uwielbieniowego Jednego Serca Jednego Ducha. Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl Źródło: ...

Odkrywanie kosmosu napełnia nas zachwytem – mówi papież do naukowców

Papież Leon XIV przyjął uczestników Letniej Szkoły Obserwatorium Watykańskiego, zachęcając ich do dzielenia się radością, jaką przynosi eksploracja kosmosu, oraz do budowania bardziej sprawiedliwego...

Najświętsze Serce Jezusa: Co kryje nabożeństwo czerwcowe?

Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa od wieków zajmują ważne miejsce w polskiej duchowości. Dlaczego? fot. Archiwum własneDziękujemy, że czytasz ten artykuł....