DLACZEGO POST I DO TEGO WIELKI?

Dlaczego jałmużna, modlitwa i post? Do czego się przygotowujemy? Dlaczego 40 dni? Z ks. Ryszardem Kempiakiem rozmawia red. Krzysztof Kunert.

Wielki Post to czas przygotowania do Paschy, innymi słowy czas przygotowania do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, w czasie której wspominamy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To czas jałmużny, modlitwy i postu, w tym okresie z liturgii znika znika zwycięskie „Alleluja” i „Chwała na wysokości Bogu”, a kolorem szat staje się fiolet. 

Dlaczego Wielki Post? Część duszpasterzy zwraca uwagę na nie do końca odpowiednią nazwę tego okresu liturgicznego. Dlaczego post i do tego wielki? – pytają. Ostatecznie nie chodzi tu o wielkie poszczenie. I choć trudno dziś walczyć z jedną z najbardziej rozpoznawalnych określeń w roku liturgicznym to jednak czas przygotowanie do Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa jest dużo bardziej adekwatne.

Wielki Post rozpoczyna się od Środy Popielcowej. Ta uroczystość ma pobudzić katolików do podjęcia osobistej odnowy i nawrócenia, a tradycyjnemu obrzędowi posypywania głów towarzyszą słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Sam zwyczaj posypywania głów popiołem znany jest w wielu kulturach i tradycjach m.in. w starożytnym Egipcie i Grecji także na kartach Biblii, np. w Księdze Jonasza czy Joela. Do liturgii zwyczaj ten wszedł jednak dopiero w VIII wieku. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W następnym wieku papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele.

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa przygotowanie do Wielkiej Nocy trwało tylko czterdzieści godzin. Później przygotowania rozciągały się na cały tydzień. Po raz pierwszy o poście trwającym czterdzieści dni pisze św. Atanazy z Aleksandrii z okazji Wielkanocy z 334 r.

Wielki Post ma swoje źródła w Biblii i nawiązuje do czterdziestu dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście, Kościół odczytuje go również w kontekście czterdziestu dni powszechnego potopu, aż do przymierza z Noem; czterdziestu lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej a także czterdzieści dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.

ZOBACZ TAKŻE

Per Artem Ad Deum dla Kiko Argüello

Uroczystość wręczenia medalu „Per Artem Ad Deum” zorganizowano w Seminarium Misyjnym Redemptoris Mater w Rzymie. Nagrodę przyznano inicjatorowi Drogi Neokatechumenalnej, wybitnemu malarzowi, pisarzowi, teologowi i muzykowi - Kiko Argüello.

Adwentowy kalendarz z Wiednia: Radio Droga zaprasza do duchowego wyciszenia

Polonijne Radio Droga z Wiednia przygotowało wyjątkowy kalendarz adwentowy, który codziennie, od 1 do 24 grudnia, prezentuje modlitwy ułożone przez świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego. To inicjatywa, która wpisuje się w obchody ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Modlitwy i zachęca do głębszego przeżycia Adwentu jako czasu refleksji, nawrócenia i bliskości z Bogiem.