Duch Święty – Przewodnik w Modlitwie: Refleksje Papieża Franciszka z Audiencji Generalnej

Tematem dzisiejszej katechezy jest rola Ducha Świętego w modlitwie. Jest On przedmiotem naszej modlitwy, o Niego mamy prosić, a Nowy Testament pokazuje, że Duch Święty zawsze zstępuje podczas modlitwy: na Jezusa podczas chrztu w Jordanie, na Apostołów w Wieczerniku. Z drugiej strony jest On też podmiotem modlitwy. Kiedy nie potrafimy się modlić, Duch modli się w nas i zaświadcza, że jesteśmy dziećmi Bożymi, wkładając w nasze usta wołanie: „Abba! Ojcze!”. Modlitwa chrześcijańska nie jest jak rozmowa przez telefon między Bogiem a człowiekiem. Nie, to sam Bóg modli się w nas. Na modlitwie Duch Święty objawia się jako nasz „Paraklet”.

Piotr M. Pietrus źródło: Vatican News | 06 listopada 2024 | 
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Podczas dzisiejszej audiencji generalnej Papież Franciszek skupił się na znaczeniu Ducha Świętego w modlitwie, przypominając wiernym, że Duch jest nie tylko inicjatorem, ale i celem chrześcijańskiej modlitwy. Bez jego obecności modlitwa staje się wyłącznie formalnością, pozbawioną głębi i prawdziwego połączenia z Bogiem.

Papież mówił o potrzebie autentyczności i wolności w modlitwie, zachęcając, by wierni zbliżali się do Boga jako jego dzieci, a nie jako niewolnicy: „Modlić się jako dzieci Boże, a nie jako niewolnicy”. Modlitwa powinna płynąć z serca, być spontanicznym wyrazem naszej relacji z Bogiem, a nie wynikać z poczucia obowiązku czy strachu przed karą.

Duch Święty jako Dar i Inspiracja

Franciszek przypomniał, że Duch Święty jest darem, o który każdy chrześcijanin powinien prosić. „Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą” – cytował Papież słowa Jezusa (Łk 11, 13), zaznaczając, że Duch zawsze przychodzi, gdy Go o to prosimy. W modlitwie Duch Święty staje się naszym Przewodnikiem i Przyjacielem, prowadząc nas ku Bogu i ucząc, jak prawdziwie się modlić.

Przypomniał również, że już w Nowym Testamencie widzimy działanie Ducha podczas modlitwy – zstąpił na Jezusa podczas chrztu w Jordanie, gdy ten się modlił, a także na apostołów w dniu Pięćdziesiątnicy, gdy „trwali jednomyślnie na modlitwie”. Jak mówił Franciszek, „jest to jedyna ‘władza’, jaką mamy nad Duchem Bożym. Potęga modlitwy: modlitwie On nie może się oprzeć. Modlimy się, a On przychodzi”.

Autentyczność i Wolność Modlitwy

Papież zaznaczył, że modlitwa powinna być wolna, a nie sztywna. „Zastanówmy się nad tym: modlić się jako dzieci Boże, a nie jako niewolnicy” – podkreślał. Duch Święty uczy nas, że modlitwa nie jest mechanicznym spełnianiem obowiązku, lecz spontaniczną rozmową z Bogiem. Franciszek z żartem wspomniał o ludziach, którzy modlą się „jak papugi”, powtarzając słowa bez wewnętrznego zaangażowania. „Powiedz ‘Panie’, ale powiedz to z serca”, mówił Papież, zachęcając, by unikać powierzchowności w modlitwie.

Modlitwa o Królestwo Boże

Nawiązując do Ewangelii, Papież przypomniał, by w modlitwie prosić przede wszystkim o królestwo Boże, a nie o nasze osobiste korzyści. „Starajcie się naprzód o królestwo i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane” (Mt 6,33) – mówił, przywołując słowa Jezusa. W tym kontekście Franciszek zwrócił uwagę, że „wielokrotnie zapominamy, by prosić o królestwo Boże”, skupiając się na własnych potrzebach. Prawdziwa modlitwa powinna być wyrazem naszego pragnienia Boga, a nie tylko prośbą o spełnienie życiowych planów.

Duch Święty – Nasz Orędownik

Duch Święty pełni także rolę obrońcy i orędownika. „Duch przychodzi z pomocą naszej słabości” – przypomniał Franciszek, cytując św. Pawła (Rz 8, 26). To On wstawia się za nami, nawet gdy nie umiemy się modlić, dając nam słowa, których sami nie potrafilibyśmy wypowiedzieć. Duch przypomina nam, że jesteśmy dziećmi Bożymi, wkładając w nasze usta wołanie „Abba! Ojcze!”. Jak zaznaczył Papież, „nie możemy powiedzieć ‘Ojcze, Abba’ bez mocy Ducha Świętego”.

Franciszek wyjaśnił również, że Duch Święty nie oskarża nas, lecz wspiera i broni. Nawet gdy nasze serce pełne jest wyrzutów sumienia, przypomina nam, że „Bóg jest większy niż nasze serca” (1 J 3, 20). Dla Papieża jest to wielka pociecha i przypomnienie, że nasz Ojciec zawsze wyciąga rękę, by przebaczyć, nawet zanim zdążymy o to poprosić. „Bóg nie zna zbyt dobrze gramatyki i kiedy prosimy o przebaczenie, nie pozwala nam skończyć!”, żartobliwie dodał Franciszek, wskazując, że Bóg jest zawsze gotów do wybaczenia.

Moc Modlitwy Wstawienniczej

Jednym z najważniejszych tematów, na które zwrócił uwagę Papież, była modlitwa wstawiennicza – bezinteresowna modlitwa za innych. Jak zaznaczył, „modlitwa wstawiennicza jest szczególnie miła Bogu, ponieważ jest najbardziej bezinteresowna”. Papież zachęcał do modlitwy za innych, w tym za ofiary wojen, niesprawiedliwości i kataklizmów, przypominając, że modlitwa za innych jednoczy nas jako wspólnotę wiernych i tworzy duchową sieć wsparcia. „Kiedy każdy modli się za wszystkich, zdarza się – jak mówił św. Ambroży – że wszyscy modlą się za każdego; modlitwa się pomnaża”.

Przesłanie Papieża Franciszka do Polaków

Papież Franciszek zwrócił się również bezpośrednio do Polaków, kierując szczególne pozdrowienie i wyrazy wsparcia. Przypomniał o znaczeniu modlitwy wstawienniczej, zachęcając do modlitwy za zmarłych, zwłaszcza za ofiary wojen, niesprawiedliwości i klęsk żywiołowych. „Duch Święty uczy nas modlitwy wstawienniczej, która jest szczególnie miła Bogu, ponieważ jest najbardziej bezinteresowna” – powiedział Papież, podkreślając, że taka modlitwa, pełna miłości i troski o drugiego człowieka, jest wyrazem prawdziwej chrześcijańskiej wspólnoty. Na zakończenie pobłogosławił wszystkich Polaków, podkreślając, że nasze modlitwy i duchowa troska są wyjątkowym darem, który Bóg przyjmuje z wielką radością.

Dzisiejsze słowa Papieża Franciszka były pełne inspiracji i głębokiej refleksji nad sensem modlitwy. Duch Święty, który modli się w nas i uczy nas, jak prawdziwie wołać do Boga, jest nieocenionym darem. Papież przypominał, że modlitwa powinna być aktem miłości, wolności i pokory – bezinteresownym oddaniem się Bogu i jednoczesnym wołaniem o Jego obecność. Zwracając się do wiernych, powiedział: „Niech Duch Święty pomaga nam na modlitwie, bo bardzo tego potrzebujemy!”

W obliczu licznych wyzwań i niepewności, jakie niesie współczesny świat, słowa Papieża Franciszka są przypomnieniem, że każdy wierzący jest wezwany do życia pełnią modlitwy i do przyjmowania Ducha Świętego z otwartym sercem.

ZOBACZ TAKŻE