Dzień 1: 52 Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny | Podsumowanie

52 Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny został uroczyście otwarty dziś na Placu Bohaterów. Eucharystię poprzedzono występem węgierskich grup wokalno-tanecznych, której przewodniczył kard. Angelo Bagnasco, emerytowany Arcybiskup Genui, do niedawna przewodniczący rady Konferencji Episkopatów Europy. W ceremonii uczestniczyli z katolikami licznie zebrani duchowni i świeccy reprezentujący obrządki wschodnie. Ich obecność podkreślił prymas Węgier, kard. Peter Erdo w przemówieniu powitalnym.

W homilii główny celebrans powiedział m. in.: „Podczas Eucharystii nasze serca rozszerzają się aż do niezmierzonych rozmiarów, tak jak rozszerza się Boskie Serca Jezusa, aby na kolanach wyrzec to ostateczne zaproszenie: o wy wszyscy, którzy czujecie ciężar codziennego krzyża, wy, którzy płaczecie, wy, którzy jesteście prześladowani dla sprawiedliwości, wy, którzy czujecie się bez prawa głosu i bez ojczyzny, wy, złamani cierpieniem… Odnówcie odwagę: Pan jest blisko, jest w każdym sercu, które się na Niego otworzy. On przyszedł na Ziemię nie tylko po to, by podzielić naszą ludzką kondycję, ale żeby nas podnieść do poziomu Trójcy Przenajświętszej! Oto wielka tajemnica, i ona właśnie się dokonuje na tym ołtarzu. I pozostaje z nami po wszystkie dni aż do skończenia świata. Kościół nie ma innego imienia do adorowania i głoszenia, niż to jedno jedyne Imię: Jezus Chrystus-. Pamiętajcie: Jego oblicze jest w Ewangelii, jego obecność jest w Eucharystii!

W Eucharystii uczestniczyli uczniowie z katolickich szkół węgierskich, spośród których kilkuset przyjęło Pierwszą Komunię Świętą.

„Czuliśmy się jak w wielkim wieczerniku świata” – mówili pielgrzymi.

Od jutra przez cały tydzień spotkania będą się odbywać w budapesztańskim HungExpo.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu ceremonii otwarcia: