Dzień 5: 52 Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny | Posumowanie

„Do zobaczenia w Ekwadorze!” – te słowa usłyszeli dziś pielgrzymi zgromadzeni w budapesztańskim Hungexpo. Centrum kolejnego dnia Kongresu była jak zawsze Eucharystia, sprawowana tym razem przez abp Alfredo Jose Espinoza Mateus, metropolitę Quito. To on właśnie zaprosił uczestników na kolejny, 53. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, zaplanowany na rok 2024, będący jednocześnie jubileuszem 150-lecia poświęcenia Ekwadoru Najświętszemu Sercu Jezusa.

Piąty dzień w ramach spotkania na Węgrzech, przebiegał pod hasłem NADZIEJA. Do niej właśnie nawiązał w porannej katechezie kard. John Onaiyekan z Nigerii, mówiąc o życiodajnej sile Eucharystii. Swoje nauczanie oparł na Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej „Sacramentum Caritatis”, w której Benedykt XVI charakteryzuje „Sakrament Miłości” w trzech punktach: Eucharsytia jako Tajemnica wiary – Eucharystia celebrowana – Eucharystia przeżywana. O przemieniającej mocy Adoracji Najświętszego Sakramentu dała świadectwo Mary Healy, członkini Papieskiej Komisji Biblijnej. Historię swojego nawrócenia zakończyła zaproszeniem zebranych do modlitwy.

Po południu uczestnicy kongresu mogli wybrać z czterech propozycji spotkań: Kard. Jean-Claude Hollerich i kard. Angelo Bagnasco z Rady Konferencji Episkopatów Europy poprowadzili sesję na temat ewangelizacji na Starym Kontynencie. Bp Janos Szekely, duszpasterz Romów, poprowadził konferencję o społeczności cygańskiej, połączoną z prezentacją romskiej kultury. Bp Joseph Pamplany z Indii opowiedział o rycie syromalabarskim w Liturgii a bp Massimo Camisasca, związany z ruchem „Comunione e Liberazione” przedstawił sylwetki włoskich kapłanów – męczenników II wojny światowej.

Kolejną okazję do spotkania mieli Polacy – w ramach Kongresu Młodzieży Polonijnej nasi rodacy z różnych stron świata spędzili popołudnie w Domu Polskim przy parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Wieczór natomiast zgromadził uczestników Kongresu na uroczystej Adoracji Eucharystycznej w Bazylice św. Stefana. Dzięki ekranowi przed wejściem do świątyni, w modlitwie uczestniczyli nie tylko pielgrzymi przybyli na międzynarodowe spotkanie ale także mieszkańcy miasta i turyści. Podczas Adoracji rozważany był szósty rozdział Ewangelii według św. Jana, w którym Jezus mówi o Sobie jako o Chlebie Życia. Zarówno lektura fragmentów Ewangelii jak i śpiewy oraz modlitwy, podejmowane były w różnych językach.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu materiału filmowego:

Modlitwa poranna
Msza Święta
Warsztaty
Adoracja

Fot. s. Beata Kosłowska PDDM, Daniel Ibanez EWTN