Dzień 6: 52 Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny | Posumowanie

WIARA jako skarb, który należy pielęgnować i za który oddaje się życie to temat kolejnego dnia międzynarodowych spotkań w ramach eucharystycznego kongresu w Budapeszcie. O tym, że dar wiary nie jest przekazywany automatycznie wraz z kulturą, przekonywał kard. Jean-Claude Hollerich, metropolita Luksemburga i Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Europy. W homilii podczas ostatniej już Eucharystii sprawowanej w hali Hungexpo, akcentował konieczność modlitwy podejmowanej we wspólnocie Kościoła, która jest depozytariuszem katolickiej wiary. Mszę świętą poprzedziła modlitwa Jutrzni poprowadzona przez kard. Josipa Bozanica, arcybiskupa Zagrzebia a po niej katechezę podjął kard. Dominik Duka, arcybiskup Pragi. Ten ostatni w swoim wystąpieniu również podjął przewodni temat dnia, przywołując sylwetki tych, którzy bronili Kościoła w czasach reżimów i rewolucji, jak np. kandydat na ołtarze kard. Jozsef Mindszenty, powojenny Prymas Węgier, czy beatyfikowany przez papieża Franciszka arcybiskup Georges Darboy, metropolita Paryża a także kard. Stefan Wyszyński. Wymieniając Prymasa Tysiąclecia zapowiedział, że w niedzielę uda się do Warszawy, gdzie uczestnicząc w beatyfikacji da wyraz wdzięczności kard. Wyszyńskiemu za wsparcie, którego udzielił Czechom w trudnym czasie prześladowania Kościoła.

W ramach popołudniowej sesji uczestnicy Kongresu mogli spotkać się z członkami wspólnoty Cenacolo, której członkowie, obarczeni trudną przeszłością i uzależnieniami, doświadczyli uzdrowienia przez Eucharystię. Fakultatywnie można było wysłuchać wykładu on-line poprowadzonego przez ks. Etienne Veto ze wspólnoty Chemin Neuf na temat związku liturgii katolickiej z hebrajską. Kard. Andrew Yeom Soo-jung, arcybiskup Seulu opowiedział o sytuacji chrześcijan w Korei a kard. Baltazar Porras z Wenezueli podjął katechezę o powołaniu do świętości katolickiego laikatu.

Dzień zakończył się Wieczorem Młodych na stadionie im. Laszlo Pappa. W programie były koncerty, modlitwy uwielbienia, świadectwa, spowiedź święta oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Natomiast w murach Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta wybrzmi Symfonia Eucharystyczna skomponowana przez franciszkanina, o. Armando Pierucci.

Wyjątkowym gościem dnia był prezydent Węgier Janos Ader. Jako przewodniczący węgierskiego komitetu organizacyjnego 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, podzielił się uczestnikami spotkania świadectwem wiary oraz uczestniczył we Mszy świętej.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu materiału filmowego:

Modlitwa poranna, świadectwa i Msza Święta
Festiwal młodych

Fot. s. Beata Kosłowska PDDM, Daniel Ibanez EWTN