Ewangelia na niedzielę: Jak rozumieć pozorną obojętność Jezusa na prośbę Kananejki?

Wśród Izraelitów panowało przekonanie, że Bóg może działać tylko w narodzie żydowskim. Jezus w scenie spotkania z Kananejką pokazał jej i swoim uczniom, jak nieprawdziwe było to założenie. Dla Boga wszyscy jesteśmy Jego ukochanymi dziećmi. Tę prawdę akcentuje w komentarzu na niedzielę 20 sierpnia ks. Piotr Szyrszeń z Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.

Komentarz wideo:

1. I szczenięta jedzą z okruszyn

Nie zapominajmy o mentalności tłumu podążającego za Jezusem i słownikowych niuansach języka greckiego, w jakim została napisana Ewangelia według św. Mateusza. Jezus użył znanej metafory nie psa, lecz „szczeniątka”, „pieska salonowego”. Dla Greka to zdrobnienie było nacechowane czułością. Bóg nikogo nie traktuje pogardliwie.

Jakie słowa w Ewangelii są dla mnie najtrudniejsze?

2. Ulituj się nade mną

Nawet jeśli Bóg zechciał okazać miłosierdzie najpierw Izraelowi, a potem innym narodom,  Kananejka godzi się na taką kolejność. Jest przekonana, że okruszyny ze stołu Pana Boga to większa obfitość, niż potrafimy sobie nawet wyobrazić. Stajemy wobec Dobrej Nowiny o hojności i nieogarnionym miłosierdziu Boga, u którego ani chleba, ani okruszyn nigdy nie zabraknie dla nikogo!

Kogo z moich bliskich pragnę powierzyć Bogu najbardziej?

3. Wielka jest twoja wiara

Jezus tylko pozornie ukazał obojętność wobec losu matki i jej dziecka. W rzeczywistości chciał pokazać jej żywą, upartą, prawdziwą wiarę. Kobieta nie przestaje wołać za Nim, nawet wtedy, gdy inni ją zniechęcają. W ostatecznej odpowiedzi Jezus uzdrawia jej córkę, objawiając prawdziwe oblicze hojnego i miłosiernego Boga, Ojca wszystkich.

Hojność Boga chce objawić się także wobec nas!

Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów, Kraków

Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Prostyń: jedyne polskie sanktuarium Trójcy Świętej

„Jeśli chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni” – mawiał bł. kard. Stefan Wyszyński, którego ojciec pracował w miejscowym kościele jako organista i tu zawarł związek małżeński. Chociaż w Polsce jest wiele kościołów pw. Trójcy Świętej, sanktuarium jest tylko jedno - w Prostyni, w diecezji drohiczyńskiej. Dziś przypada Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

Orędzie Papieża Franciszka na Anioł Pański (15 czerwca 2025): Sport jako droga do pokoju

Przeżyj wraz z Papieżem Franciszkiem triumf radości sportu jako drogi do pokoju i braterstwa – od Jubileuszu Sportu po wołanie o dialog na światowych arenach konfliktów. Zobacz, jak modlitwy za Mjanmę, Nigerię i Sudan splatają się z beatyfikacją młodego męczennika z Konga, niosąc nadzieję przed Jubileuszem Młodzieży.

Sport jako modlitwa Trójcy: Papież Leon XIV otwiera Jubileusz Sportu

Odkryj, jak papież Leon XIV połączył dynamikę sportu z mistyką Trójcy Przenajświętszej podczas Jubileuszu Sportu w Bazylice św. Piotra. Dowiedz się, dlaczego warto „dawać z siebie wszystko” – na boisku i w codziennym życiu – i jak sport może stać się drogą duchowej formacji.