Młoda Polonia włoska pragnie się integrować

W Rzymie zakończył się II Kongres Młodzieży Polonijnej z Włoch. „Potrzebujemy bliższej łączności z Polską, potrzebujemy integracji między sobą” – mówili młodzi ludzie, którzy w trakcie Kongresu szkolili się w dziedzinie tworzenia projektów na rzecz rozwoju społeczności polonijnej.

W ostatni weekend listopada w Domu Polskim w Rzymie spotkała się grupa około 50 młodych ludzi w wieku od 18 do 24 lat, mających polskie korzenie i pragnących kultywować łączność z ojczyzną swoich rodziców.

Była to już druga edycja Kongresu Młodzieży Polonijnej z Włoch. Pierwsza została zorganizowana dwa lata wcześniej.

„W tym roku mieliśmy więcej uczestników. Oprócz młodzieży z Rzymu i Ostii, gdzie funkcjonują polskie szkoły przybyły także osoby z innych miast, m.in. z Salerno, Werony, Padwy, Bolonii, okolic Neapolu” – mówi Alina Mazańska, ze Stowarzyszenia Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej w Rzymie, które było współorganizatorem wydarzenia. Pozostałymi organizatorami były redakcja portalu poloniatomy.pl, Polovers, a wsparcia udzieliły Ambasada RP w Rzymie oraz polski Senat.

Młodzież od 29 listopada do 1 grudnia pod okiem specjalistów – dr Kamili Kowalskiej i mgr Anny Traczewskiej – uczyła się pisać projekty, tworzyć ich budżety. Wszystko po to, aby móc w przyszłości samodzielnie zdobywać fundusze i wsparcie instytucji na polonijne projekty integracyjne.

„Pragniemy, aby polonijna młodzież we Włoszech usamodzielniała się, była aktywna” – dodaje Anna Mazańska. Jak mówi, młodzież polonijna powinna już samodzielnie przejmować pałeczkę od starszego pokolenia Polonii. Choćby przez zakładanie własnego stowarzyszenia, własnych organizacji polonijnych.

Już zresztą podczas Kongresu młodzi zgłaszali pomysły wymiany z młodzieżą z Polski, organizacji wieczoru kulinarnego w Polsce, wycieczek itd.

W trakcie Kongresu odbywały się także zajęcia z udziałem dwóch pań psycholog, które pracowały nad integracją w grupie oraz przekazywały wiedzę, na czym polega rola lidera.

Jednak Kongres to nie tylko praca intelektualna, to także integracja poprzez wspólnie spędzany czas. Każdego dnia organizowano różne zajęcia, w tym warsztaty z tańca, które prowadził Marcin Snuzik z Centrum Inicjatyw Tanecznych w Lublinie. Językiem obowiązującym podczas wszystkich zajęć był polski.

Młodzi wychodzili także wspólnie na wypady do miasta. A zakwaterowanie i wyżywienie zapewniali organizatorzy, którzy pozyskali fundusze na ten cel od Senatu RP, instytucji ustawowo wspierającej Polonię na całym świecie.

Jak mówi Anna Mazańska, Kongres Młodzieży Polonijnej z Włoch z założenia jest organizowany co dwa lata. „Pierwszy Kongres był czasem na zapoznanie się, podczas drugiego pracowaliśmy nad tworzeniem projektów. Teraz dajemy młodzieży czas na własną kreatywność i zobaczymy, czy planowane przez nich projekty wyszły. Być może za kolejne dwa lata to już młodzież sama zorganizuje ten Kongres” – dodaje Anna Mazańska.

Organizatorzy pragną w długoterminowej perspektywie doprowadzić do współpracy pomiędzy młodszą i starszą Polonią włoską. Aktywność młodzieży w trakcie Kongresu pozwala mieć nadzieję, że tak się stanie.

Family News Service

Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Prostyń: jedyne polskie sanktuarium Trójcy Świętej

„Jeśli chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni” – mawiał bł. kard. Stefan Wyszyński, którego ojciec pracował w miejscowym kościele jako organista i tu zawarł związek małżeński. Chociaż w Polsce jest wiele kościołów pw. Trójcy Świętej, sanktuarium jest tylko jedno - w Prostyni, w diecezji drohiczyńskiej. Dziś przypada Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

Orędzie Papieża Franciszka na Anioł Pański (15 czerwca 2025): Sport jako droga do pokoju

Przeżyj wraz z Papieżem Franciszkiem triumf radości sportu jako drogi do pokoju i braterstwa – od Jubileuszu Sportu po wołanie o dialog na światowych arenach konfliktów. Zobacz, jak modlitwy za Mjanmę, Nigerię i Sudan splatają się z beatyfikacją młodego męczennika z Konga, niosąc nadzieję przed Jubileuszem Młodzieży.

Sport jako modlitwa Trójcy: Papież Leon XIV otwiera Jubileusz Sportu

Odkryj, jak papież Leon XIV połączył dynamikę sportu z mistyką Trójcy Przenajświętszej podczas Jubileuszu Sportu w Bazylice św. Piotra. Dowiedz się, dlaczego warto „dawać z siebie wszystko” – na boisku i w codziennym życiu – i jak sport może stać się drogą duchowej formacji.