Prof. Demendecki: Polacy mają ogromne zasługi dla rozwoju sztucznej inteligencji

Jako przedstawiciele wielu profesji czuliśmy dumę narodową, ponieważ wśród ekspertów intelektualnie kształtujących trendy w rozwoju sztucznej inteligencji polscy naukowcy i praktycy mają ogromne zasługi – powiedział Family News Service dyrektor Centrum Badań Porównawczych nad Procedurami Prawnymi UMCS, dr hab., prof. UMCS, SSN Tomasz Demendecki.

W dniach 24 – 28 lutego br. w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Rzymie odbyła się międzynarodowa interdyscyplinarna konferencja naukowa „Sztuczna inteligencja w procedurach prawnych. Współczesne wyzwania i zagrożenia”, zorganizowana przez Centrum Badań Porównawczych nad Procedurami Prawnymi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W wydarzeniu wzięło udział ponad 60 uczestników z Europy, Azji i obu Ameryk.

Znaczenie polskiej myśli w obszarze AI

Jak wskazał prof. Tomasz Demendecki, wielu Polaków to członkowie korporacji, które „już przynajmniej od kilku lat pracują nad przełomowymi rozwiązaniami w ramach sztucznej inteligencji”. Dodał, że Centrum którego jest dyrektorem, przygotowuje także m.in. „pewien projekt, który łączy zasoby informatyczne, prawnicze i medyczne, co pozwoli wielu chorym, niezależnie od ich pochodzenia, cieszyć się szybciej pełnym powrotem do zdrowia, również w najtrudniejszych przypadkach, takich jak onkologiczne”.

fot. archiwum prof. Tomasza Demendeckiego

Projekty innowacyjne owocem konferencji

Prelegenci i uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali, że formuła przyjęta przez organizatora konferencji „jest oryginalna, ponieważ w najbliższym czasie to przede wszystkim właśnie prawo i medycyna będą rozwijać się gwałtownie, dzięki sztucznej inteligencji”.

Prof. Tomasz Demendecki jest przekonany, że „owocem tej konferencji zapewne będzie pojawienie się wielu projektów interdyscyplinarnych badawczo-wdrożeniowych”. W konferencji uczestniczyła m.in. Konsul Generalna RP w Mediolanie dr Agnieszka Gloria Kamińska, która zaprosiła uczestników do wzięcia w udziału w kolejnej konferencji naukowej poświęconej problematyce AI, w czerwcu 2025 r. w Mediolanie. To zdaniem rozmówcy Family News Service właśnie jeden z owoców niedawnej konferencji.

Centrum Badań Porównawczych nad Procedurami Prawnymi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie otrzymało również zaproszenie do udziału w panelu poświęconym polsko-włoskiej współpracy w obszarze sztucznej inteligencji podczas Kongresu Trójmorza. „Z zapewnień organizatorów wynika, że będzie to okazją do rozwoju na poziomie polsko-włoskim rządowej współpracy” – poinformował dyrektor Centrum.

AI płaszczyzną dla porozumienia

Zdaniem prof. Demendeckiego „sztuczna inteligencja jest pożytecznym narzędziem w rękach człowieka, wykorzystywanym w wielu obszarach”. Ostatecznie wykorzystanie AI zależy od jej kreatorów i użytkowników. „Wierzę, że będziemy w stanie jednoczyć się, czyli tworzyć dobro i na tym powinno nam wszystkim zależeć niezależnie od konfliktów regionalnych, niezależnie od rozbieżnych często interesów narodowych państw. Liczę na to, że właśnie sztuczna inteligencja będzie tym obszarem, w którym połączymy wysiłki dla rozwoju ludzkości” – podsumował rozmówca Family News Service.

Konferencja interdyscyplinarna

W konferencji zorganizowanej przez Centrum Badań Porównawczych nad Procedurami Prawnymi UMCS uczestniczyli przedstawiciele środowiska akademickiego reprezentujący nauki prawne (w tym także kanoniczne), ekonomiczne, medyczne, psychologiczne, ścisłe i techniczne. Spotkanie świata nauki i gospodarki zostało zwieńczone zajęciami warsztatowymi prowadzonymi przez praktyków biznesu. Rozmawiano o wyzwaniach i zagrożeniach wynikających z wykorzystywania sztucznej inteligencji w procedurach prawnych, administracyjnych i medycznych.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Family News Service

Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Opus Dei świętuje rocznicę założyciela

Opus Dei obchodzi 100. rocznicę święceń kapłańskich założyciela, św. Josemaríi Escrivy. Uroczystości mają na celu uczczenie życia i misji świętego, który głosił przesłanie o...