HISZPANIA: Sąd Najwyższy orzeka, że ​​macierzyństwo zastępcze wykorzystuje kobiety i szkodzi prawom dzieci

Hiszpański Sąd Najwyższy przeciwko surogacji: Sąd Najwyższy Hiszpanii orzekł, że surogacja eksploatuje kobiety i narusza prawa dzieci, uznając tę praktykę za sprzeczną z porządkiem publicznym.

Ochrona praw kobiet i dzieci: Decyzja podkreśla, że surogacja narusza godność i dobrostan zarówno kobiet, jak i dzieci, które są traktowane jak przedmioty handlu.

Czas czytania: Przypuszczalny czas czytania tego tekstu to około 3 minuty.

Źródło: Nicolás de Cárdenas | ACI Prensa | 17 grudnia 2024 | 
Photo credit: Envato.com
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Orzeczenie Sądu Najwyższego Hiszpanii stwierdza, że ​​macierzyństwo zastępcze stanowi wykorzystywanie kobiety, która wynajmuje swoją macicę, oraz narusza godność i prawa poczętych dzieci.

SURROGACJA ZAKAZANA

Decyzja Pierwszej Izby Sądu Najwyższego z 9 grudnia stwierdziła, że ​​„uznanie orzeczenia sądu zagranicznego (hrabstwo Bexar w Teksasie), który potwierdza umowę o macierzyństwo zastępcze i przypisuje ojcostwo urodzonym dzieciom zamierzonym [umownym] rodzicom, jest sprzeczne z porządkiem publicznym”.

Decyzja opiera się na „podstawowych prawach i zasadach konstytucyjnych” hiszpańskiego systemu prawnego, które obejmują „prawo do fizycznego i moralnego dobrostanu kobiety w ciąży i dziecka oraz poszanowanie ich godności”.

„Macierzyństwo zastępcze narusza moralne dobro kobiety ciężarnej i dziecka, które są traktowane jak rzeczy wystawione na sprzedaż, pozbawione godności właściwej istocie ludzkiej” – stwierdził Sąd Najwyższy.

Praktyka ta „pozbawia również osobę nieletnią prawa do poznania swojego pochodzenia biologicznego” i zagraża „fizycznemu dobru matki, która może zostać poddana agresywnej terapii hormonalnej w celu zajścia w ciążę” – wyjaśniono w orzeczeniu.

Jednocześnie Sąd Najwyższy stwierdził, że praktyka ta stanowi również „zagrożenie dla fizycznego i moralnego dobrostanu małoletniego, biorąc pod uwagę brak kontroli nad tym, czy przyszli rodzice są odpowiednimi kandydatami na rodziców”.

Zdaniem sędziów „umowa o macierzyństwo zastępcze, taka jak ta, którą zatwierdził wyrok amerykańskiego sądu, pociąga za sobą wykorzystywanie kobiety i szkodzi dobru dziecka”.

ZGODA UNIEWAŻNIONA PRZEZ PŁATNOŚĆ

Hiszpański Sąd Najwyższy wskazał również, że „macierzyństwo zastępcze to ogromny biznes, w którym rodzice zlecający macierzyństwo płacą znaczne kwoty pieniędzy, z których część trafia do matki zastępczej”.

Okoliczność ta oznacza, że ​​jej zgoda na wydanie dziecka, które nosi w swoim łonie, „udzielona przed urodzeniem, została uzyskana za zapłatą lub pewnego rodzaju rekompensatą”.

Odnosząc się do ustalania najlepszego interesu dziecka w tych przypadkach, Sąd Najwyższy wskazał, że „nie powinno się tego robić zgodnie z interesami i kryteriami rodziców [zawierających umowę]”.

Nie należy tego robić również ze względu na „istnienie umowy o macierzyństwo zastępcze i ustalenia ojcostwa na rzecz przyszłych rodziców, przewidzianej w ustawodawstwie zagranicznym”.

Według sądu kryteria ustalania dobra dziecka muszą opierać się na „zerwaniu wszelkich więzi między dzieckiem a kobietą, która je nosiła i urodziła, istnieniu biologicznego ojcostwa oraz jednostki rodzinnej, do której dziecko jest włączone”.

Na koniec Sąd Najwyższy stwierdził, że podstawowe prawa matek i dzieci „zostałyby poważnie naruszone, gdyby praktyka komercyjnego macierzyństwa zastępczego była promowana”.

Zdaniem sądu „ułatwi to działanie agencjom pośredniczącym w macierzyństwie zastępczym, w przypadku gdyby mogły one zapewnić swoim potencjalnym klientom niemal automatyczne uznanie w Hiszpanii ojcostwa wynikającego z umowy o macierzyństwo zastępcze”, pomimo naruszenia praw kobiet ciężarnych i dzieci „traktowanych jak zwykły towar”.

Sąd Najwyższy wydał już wcześniej, w kwietniu 2022 r ., orzeczenie przeciwko macierzyństwu zastępczemu.

słowa kluczowe: surogacja, Hiszpania, Sąd Najwyższy, prawa kobiet, prawa dzieci,


Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Jednego Serca Jednego Ducha

Zapraszamy na Koncert Jednego Serca Jednego Ducha, który odbędzie się w Boże Ciało, 19 czerwca  2025 r. o godz. 19.00 w Parku Sybiraków w Rzeszowie. Więcej...

Brat Albert Chmielowski – dziedzictwo miłosierdzia żyje w XXI wieku

Święty Brat Albert (Adam) Chmielowski, wspominany 17 czerwca, był malarzem i powstańcem, który porzucił karierę artystyczną, by służyć najuboższym. W 1888 r. założył Zgromadzenie...