INDIE: Przy relikwiach św. Franciszka Ksawerego modliło się 12 tysięcy pielgrzymów

Relikwie św. Franciszka Ksawerego przyciągnęły ponad 12 tysięcy pielgrzymów do Goa w Indiach.

Wydarzenie odbywa się co 10 lat i stanowi kluczowy moment dla katolików w wielu krajów.

Tekst przeczytasz w około 2 minuty.

Źródło: Kate Quiñones | CNA | 21 listopada 2024 | 
Photo credit: PUNIT PARANJPE/AFP via Getty Images
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Co najmniej 12 000 osób zebrało się w czwartek w zachodnim stanie Goa w Indiach na otwarciu dziesięcioletniej ekspozycji częściowo nieuszkodzonych szczątków świętego. Czwartek oznaczał początek  45-dniowego wydarzenia  , podczas którego relikwie św. Franciszka Ksawerego — zwykle przechowywane w trumnie w bazylice Bom Jesus — są wystawiane w pobliskiej katedrze Se w celu oddania im czci.

Św. Franciszek Ksawery żył życiem misjonarza, chrzcząc dziesiątki tysięcy w Indiach i Japonii. Po śmierci nadal oddaje się Kościołowi Chrystusa, ponieważ jego relikwie oferują pielgrzymom duchowe pocieszenie we Włoszech i Indiach.

UROCZYSTOŚCI W GOA

Arcybiskup Delhi Anil Couto odprawił poranną mszę w bazylice Bom Jesus, w której uczestniczyło  ponad  400 księży i ​​biskupów. Następnie uczestnicy przeszli ulicami z czterowieczną szklaną trumną na powozie do katedry Se, oddalonej o mniej niż 1000 stóp.

Lokalne doniesienia  nazwały wystawę okazją do jedności religijnej, ponieważ  wiele  grup religijnych w Indiach szanuje katolickiego świętego. W oczekiwaniu na dziesięcioletnią wystawę premier Indii Narendra Modi  nazwał  świętego „symbolem pokoju”, podczas gdy miejscowi czule nazywają Xaviera „ Goencho Saib ”, co oznacza „obrońca Goa”.

Uroczystości odbywają się w okresie rosnącej przemocy wobec indyjskich chrześcijan, która „gwałtownie wzrosła” zgodnie z raportem z 2024 r. autorstwa amerykańskich przywódców chrześcijańskich.  Wezwali oni  Departament Stanu USA do umieszczenia Indii na liście krajów objętych obserwacją pod kątem naruszeń wolności religijnej.

Aby przygotować się do wystawy, rząd stanu Goa zbudował 33 domki dla pielgrzymów, o łącznej pojemności 400 osób dziennie.  Oczekuje się,  że w ciągu 45 dni relikwie odwiedzi 8 milionów osób. Ostatnia wystawa, w 2014 r., zgromadziła co najmniej 5,5 miliona osób.

Podczas gdy tradycyjnie trumnę na ramionach niesie grupa ludzi, tegoroczna wystawa obejmowała elektryczny powóz, który  według organizatora  jest używany w celu uniknięcia chaosu. Władze Goa zapewniły ponad 700 funkcjonariuszy policji do ochrony i ruchu drogowego. Wystawa potrwa do 5 stycznia.

ŚWIĘTY A INDIE

Św. Franciszek Ksawery (1506–1552) był  jednym z pierwszych  jezuitów, którzy ewangelizowali rozległe obszary Azji. Urodził się w szlacheckiej rodzinie, ale jego rodzina  straciła wszystko,  gdy był młody. Jako młody człowiek uczęszczał na uniwersytet, gdzie jego przyjaciel, św. Ignacy Loyola, zachęcał go do oddania życia Bogu. Ksawery początkowo opierał się powołaniu, ale ostatecznie został księdzem jezuitą i misjonarzem. 

Podczas siedmiu lat spędzonych w Indiach Ksawery przyciągnął do Kościoła dziesiątki tysięcy osób. Podczas pobytu tam Ksawery żywił się ryżem i wodą w chacie z glinianą podłogą, nauczał dzieci o Bogu i odwiedzał więźniów i chorych. Później Ksawery wyjechał do Japonii, gdzie nauczał pierwsze pokolenie japońskich konwertytów katolickich. Zmarł z powodu choroby w drodze do Chin, na wyspie Shangchuan. Został  pochowany  na wyspie w szatach kapłańskich. Ciało Ksawerego okazało się nieuszkodzone po ekshumacji jego szczątków w ciągu roku od jego śmierci na wyspie Shangchuan w 1552 roku. Jego ciało przewieziono najpierw do Malakki, a następnie do Goa w 1554 roku. Ksawery został kanonizowany w 1622 roku. Jego święto przypada na 3 grudnia.

DLACZEGO TAKA WYSTAWA

Ciało Xaviera wystawiano kilkakrotnie po jego śmierci, ale tradycja nieregularnego publicznego wystawiania  rozpoczęła się  po tym, jak w 1782 roku pojawiły się plotki, że ciało Xaviera zostało zastąpione szczątkami innej osoby. Kościół zorganizował publiczną wystawę, aby odpowiedzieć na te plotki, rozpoczynając tradycję wystawiania na specjalne okazje. W ostatnich dekadach tradycja ta była przestrzegana bardziej konsekwentnie. Jest to 18. wystawa tego rodzaju, część 472-letniego dziedzictwa świętego.

słowa kluczowe: relikwie św. Franciszka Ksawerego, Goa, pielgrzymka, wystawa, Indie,


ZOBACZ TAKŻE