Wulkan w Indonezji zniszczył katolicki klasztor, zabijając jedną z sióstr zakonnych.
Wybuch wulkanu spowodował także znaczące zniszczenia w okolicznych miejscowościach.
Kościół lokalny prosi o modlitwę i wsparcie dla ofiar tego tragicznego wydarzenia.
Czas czytania artykułu: około 2 minuty.
źródło: Kate Quiñones | CNA | 04 października 2024 | Photo credit: Envato.com Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska. Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Erupcja wulkanu zniszczyła w niedzielę klasztor w Indonezji, powodując śmierć co najmniej 10 osób, w tym katolickiej siostry zakonnej.
Kilka minut przed północą w niedzielę, góra Lewotobi Laki-Laki na wyspie Flores wybuchła, wyrzucając popiół na wysokość 6500 stóp i niszcząc lokalne wioski, powodując ewakuację mieszkańców. Według raportu Asia News, mieszkańcy nie otrzymali alarmów ani ostrzeżeń o erupcji.
Siostra Nikolin Padjo, przełożona lokalnego klasztoru w Boru, Wulanggitang, zginęła podczas erupcji, według raportu Union of Catholic Asian News. Padjo była Misjonarką Służebnicą Ducha Świętego (SSpS) i mieszkała w klasztorze sióstr Hokeng. Według doniesień Associated Press, inna siostra zaginęła, gdy siostry uciekły wśród pyłu wulkanicznego.
Mniejsze Seminarium San Domingo w Hokeng, mniej niż cztery mile od krateru w dzielnicy Wulanggitang, również zostało uszkodzone, a co najmniej 14 osób mieszkających w seminarium zostało rannych. Według Asia News, wśród ofiar śmiertelnych wulkanu znalazła się również cała rodzina.
Około 70% z 2 milionów mieszkańców Flores to katolicy. Na wyspie znajduje się ponad 2700 kościołów katolickich. Na Flores znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne św. Piotra, które jest uważane za największe na świecie katolickie seminarium duchowne z największą liczbą studentów. Indonezja ma około 8,3 miliona katolików, co stanowi 3% populacji kraju.
ERUPCJE WULKANÓW TO STAŁY PROBLEM INDONEZJI
Indonezja była nękana przez erupcje wulkaniczne, biorąc pod uwagę jej położenie na „Pierścieniu Ognia” Pacyfiku, ścieżce wzdłuż Oceanu Spokojnego aktywnych wulkanów i epicentrów trzęsień ziemi. Według Associated Press erupcja dotknęła co najmniej 10 000 osób w sześciu wioskach w dystrykcie Wulanggitang i czterech w dystrykcie Ile Bura.
Indonezja, którą zamieszkuje około 280 milionów ludzi, składa się z ponad 17 000 wysp. W sumie w kraju znajduje się 120 aktywnych wulkanów. Według indonezyjskiego Ministerstwa Energii i Zasobów Mineralnych, góra Lewotobi wybuchała dziesiątki razy w ciągu ostatnich kilku tygodni i wybuchła 43 razy od końca października. Według Muhammada Wafida, szefa Agencji Geologicznej, ministerstwo podniosło w niedzielę poziom ostrzeżenia z poziomu III do poziomu IV.
„Opierając się na wynikach monitoringu wizualnego i instrumentalnego, wzrost aktywności wulkanicznej w G. Male Lewotobi jest dość znaczący”, powiedział w komunikacie prasowym z 4 listopada. Wafid ostrzegł również opinię publiczną przed potencjalnymi powodziami lawowymi i deszczowymi.
słowa kluczowe: Indonezja, klasztor, trzęsienie ziemi, wulkan, Kościół