Jean Vanier. Wielki przyjaciel niepełnosprawnych.

AGNIESZKA KAROLAK, dyrektor wrocławskiego domu L’ARCHE – jednej z ponad 150 wspólnot założonych przez JEANA VANIER na całym świecie – opowiada o niezwykłym człowieku, którego miała okazję poznać osobiście. Kim był? Dlaczego promocję osób niepełnosprawnych intelektualnie uczynił sednem swego życia? Rozmowa red. Krzysztofa Kunerta.

Jean Vanier do Jana Pawła II (1997):

„Nawet w Kościele, pomimo słów Jezusa i św. Pawła, a także pomimo twych własnych nauk, Ojcze Święty, osoby z upośledzeniem nie są poważane ani dostrzegane jako ważna część Ciała Chrystusowego. Zbyt często uważa się je za niewarte uwagi, traktowane jedynie jako obiekty miłosiernej dobroczynności. Wiele osób zajmujących się nimi nie dostrzega, jakim błogosławieństwem i zaszczytem jest dzielenie z upośledzonymi swego życia”.

Jean Vanier to założyciel „L’Arche” (154 wspólnot w 38 krajach świata) oraz ruchu „Wiara i Światło” (prawie 1500 wspólnot na całym świecie).

ZOBACZ TAKŻE

Co to znaczy, że Jezus jest Dobrym Pasterzem?

Zazwyczaj, gdy myślimy o Jezusie jako Dobrym Pasterzu, rysuje się przed nami bardzo sielski obraz – Jezus łagodnie trzyma na ramionach owieczkę. Tymczasem chodzi tu o coś innego. Po pierwsze o to, że Jezus utożsamia się z najbardziej pogardzaną grupą społeczną, porównywaną do nieczystych pogan. Po drugie o to, że Jezus naraża swoje życie w obronie owiec – podkreśla ks. prof. Mariusz Rosik w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na IV Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza.

Ewangelia na niedzielę: pasterze zabijali niepokorną owcę, Dobry Pasterz oddaje za nią życie

Tylko pozornie porównanie nas do owiec, a Jezusa do Pasterza wydaje się dziś archaiczne i odległe od naszego świata, którym rządzi biznes, a nie pasterska idylla. Właściciel i najemca, najemnik nie zniknęli z naszego życia społecznego. Tę analogię wykorzystuje Ks. Piotr Szyrszeń, wieloletni duszpasterz Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, w komentarzu do Ewangelii na IV niedzielę wielkanocną, 21 kwietnia.

Żonkile pamięci od KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II włącza się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, zainicjowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Rektor, studenci i pracownicy uczelni rozdawali kwiaty, upamiętniające żydowskich powstańców z getta warszawskiego.

EWTN w ofercie Vectra

Od 16 kwietnia 2024 r. program Telewizji Katolickiej EWTN Polska jest dostępny w ofercie sieci kablowej Vectra. Program jest oferowany w pakiecie srebrnym (podstawowym)...