Jezus Przestrzega przed Hipokryzją i Pokazuje Prawdziwą Wartość Władzy

Podczas modlitwy Anioł Pański, 10 listopada 2024., papież przypomniał o naukach Jezusa dotyczących pokory i służby, potępiając postawy obłudy i wywyższania się nad innych, szczególnie kosztem najsłabszych.

Piotr M. Pietrus źródło: Vatican News | 10 listopada 2024 | 
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Drodzy bracia i siostry, Szczęśliwej niedzieli!

Dzisiejsza Ewangelia liturgiczna (por. Mk 12, 38-44) mówi nam o Jezusie, który w świątyni jerozolimskiej potępia przed ludem obłudną postawę niektórych uczonych w Piśmie (por. w. 38-40).

Tym ostatnim powierzono ważną rolę w społeczności Izraela: czytali, przepisywali i interpretowali Pisma. Dlatego cieszyli się wielkim szacunkiem, a lud oddawał im cześć.

Jednak poza pozorami, ich zachowanie często nie odpowiadało temu, czego nauczali. Nie byli konsekwentni. Niektórzy z nich, korzystając z prestiżu i władzy, jaką się cieszyli, spoglądali na innych „z góry” – co jest bardzo brzydkie, patrzeć na drugą osobę z góry – i chowając się za fasadą udawanego szacunku i legalizmu, przywłaszczali sobie przywileje, a nawet posuwali się do jawnej kradzieży kosztem najsłabszych, takich jak wdowy (por. w. 40). Zamiast wykorzystywać powierzoną im rolę do służenia innym, uczynili z niej narzędzie arogancji i manipulacji. Doszło do tego, że nawet modlitwa przestała być dla nich momentem spotkania z Panem, a stała się okazją do obnoszenia się z szacunkiem i udawaną pobożnością, przydatną do przyciągnięcia uwagi ludzi i uzyskania aprobaty (por. tamże). Pamiętajmy, co Jezus mówi o modlitwie celnika i faryzeusza (por. Łk 18, 9-14).

Oni – nie wszyscy – zachowywali się jak ludzie skorumpowani, karmiąc system społeczny i religijny, w którym normą było wykorzystywanie za plecami innych, zwłaszcza najbardziej bezbronnych, popełnianie niesprawiedliwości i zapewnianie sobie bezkarności.

Od tych ludzi Jezus zaleca trzymać się z daleka, „strzec się” (por. w. 38), nie naśladować ich. Wręcz przeciwnie, swoim słowem i przykładem, jak wiemy, naucza zupełnie innych rzeczy na temat władzy. Mówi o niej w kategoriach poświęcenia i pokornej służby (por. Mk 10:42-45), matczynej i ojcowskiej czułości wobec ludzi (por. Łk 11:11-13), zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących (Łk 10:25-37). Zachęca tych, którzy są nią obdarzeni, do patrzenia na innych z pozycji władzy, nie po to, by ich upokarzać, ale by ich podnosić, dając im nadzieję i pomoc.

Tak więc, bracia i siostry, możemy zadać sobie pytanie: jak zachowuję się w obszarach mojej odpowiedzialności? Czy działam z pokorą, czy też jestem dumny ze swojej pozycji? Czy jestem hojny i pełen szacunku dla ludzi, czy też traktuję ich niegrzecznie i autorytatywnie? A w przypadku najsłabszych, czy stoję przy nich, czy pochylam się, aby pomóc im wstać?

Niech Maryja Panna pomoże nam zwalczyć pokusę hipokryzji w nas samych – Jezus mówi do nich „obłudnicy”, hipokryzja jest wielką pokusą – i pomoże nam czynić dobro bez pozorów i z prostotą.


Po modlitwie Anioł Pański, Papież zwrócił się do zgromadzonych wiernych…

Wczoraj w Sewilli Ojciec Józef Torres Padilla, współzałożyciel Zgromadzenia Sióstr Kompanii Krzyżowej, został ogłoszony błogosławionym. Żył on w dziewiętnastowiecznej Hiszpanii i wyróżniał się jako kapłan spowiednik i przewodnik duchowy, dając świadectwo wielkiego miłosierdzia wobec potrzebujących. Niech jego przykład przede wszystkim wspiera kapłanów w ich posłudze. Oklaskujmy nowego błogosławionego!

Trzy lata temu powstała Platforma Działania Laudato si’. Dziękuję wszystkim, którzy działają na rzecz tej inicjatywy. W związku z tym mam nadzieję, że konferencja klimatyczna COP 29, która rozpocznie się jutro w Baku, skutecznie przyczyni się do ochrony naszego wspólnego domu.

Jestem blisko mieszkańców wyspy Flores w Indonezji, dotkniętych erupcją wulkanu; modlę się za ofiary, ich rodziny i przesiedleńców. Odnawiam moją pamięć o mieszkańcach Walencji i innych części Hiszpanii, którzy zmagają się z konsekwencjami powodzi. Zadaję wam pytanie: czy modliliście się za Walencję? Czy myśleliście o jakiejkolwiek pomocy dla tych ludzi? To tylko pytanie.

Wiadomości napływające z Mozambiku są niepokojące. Zachęcam wszystkich do dialogu, tolerancji i niestrudzonego poszukiwania sprawiedliwych rozwiązań. Módlmy się za całą ludność Mozambiku, aby obecna sytuacja nie spowodowała utraty wiary w drogę demokracji, sprawiedliwości i pokoju.

I módlmy się nadal, proszę, za udręczoną Ukrainę, gdzie ucierpiały również szpitale i inne budynki cywilne; módlmy się za Palestynę, Izrael, Liban, Myanmar, Sudan. Módlmy się o pokój na całym świecie.

Życzę wszystkim dobrej niedzieli. Proszę, nie zapomnijcie pomodlić się za mnie. Smacznego i do widzenia!


ZOBACZ TAKŻE

Polonia z Rzymu wita Adwent na Mentorelli, śladami Karola Wojtyły

W przepięknie położonym wśród gór otaczających Rzym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli rozpoczęli uroczyście Adwent 2024 roku Polacy mieszkający w stolicy Włoch i okolicy. „Maryja w tym miejscu nas przygarnia i przedstawia swojemu Synowi” – mówił rektor sanktuarium, ojciec Adam Dźwigoń.

Meksykańscy biskupi: „Ryt Majów” nie jest uznany przez Kościół

Meksykańscy biskupi wyjaśniają, że nie istnieje formalny „ryt Majów” uznany przez Kościół katolicki. Oświadczenie pojawiło się po zamieszaniu medialnym, gdzie sugerowano, że Kościół katolicki wprowadza...

Ostatnie zdjęcia Titanica: Historia fotografa jezuity

Ojciec Francis Browne, jezuita, jest znany z tego, że zrobił ostatnie zdjęcia Titanica przed jego zatonięciem. Browne podróżował na statku na krótkim odcinku z Southampton...

Przesłanie biskupa Solarczyka na Adwent

Biskup Marek Solarczyk w swoim przesłaniu na Adwent podkreśla potrzebę głębokiego przygotowania duchowego na Boże Narodzenie. Zwraca uwagę na istotę oczekiwania w ciszy i modlitwie,...