Jubileusz Diakonów: Posługa pełna miłości i przebaczenia

W Bazylice Świętego Piotra odbył się Jubileusz Diakonów, podczas którego Papież Franciszek, w odczytanej homilii, przypomniał o istocie diakonatu: przebaczeniu, bezinteresownej służbie i komunii. „Miłujcie waszych nieprzyjaciół” – te słowa Jezusa stały się kluczowym przesłaniem, podkreślającym rolę diakonów jako świadków miłosierdzia i pokoju. Posługa ta nie jest wznoszeniem się w hierarchii, lecz „schodzeniem”, uniżeniem w służbie drugiemu człowiekowi.

Piotr M. Pietrus, źródło: Vatican News | fot. Daniel Ibanez, CNA | 23 luty 2025 | 
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł, to zajmie tylko 7 min.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

23 lutego 2025 roku w Bazylice Świętego Piotra odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji Jubileuszu Diakonów, podczas której niektórzy z nich przyjęli święcenia diakonatu. Homilię Ojca Świętego Franciszka odczytał ks. abp Rino Fisichella. Przesłanie tego wydarzenia można streścić jednym słowem: bezinteresowność.

Przebaczenie jako fundament diakonatu

Ojciec Święty podkreślił, że jednym z podstawowych zadań diakona jest głoszenie przebaczenia. Cytując Jezusa: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół” ( Łk 6, 27), wskazał, że zdolność do przebaczenia i proszenia o przebaczenie stanowi warunek trwałej wspólnoty oraz pokoju między ludźmi.

Przykładem tej postawy był dla nas Dawid, który pomimo okazji do zemsty nie podniósł ręki na króla Saula (por. 1 Sm 26, 2.7-9.12-13.22-23), a także diakon Szczepan, który przed śmiercią modlił się za swoich oprawców (por. Dz 7, 60). Największym wzorem jest jednak sam Jezus, który na krzyżu modlił się za swoich prześladowców i obiecał zbawienie łotrowi (por. Łk 23, 34.43).

Bezinteresowna służba – misja diakonów

Drugim wymiarem posługi diakona jest bezinteresowna służba. Papież Franciszek przywołał słowa Jezusa: „Czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając” (Łk 6, 35). Podkreślił, że taka postawa jest nie tylko sposobem działania, ale głębokim wymiarem życia diakona.

Diakon jest „rzeźbiarzem” i „malarzem” Bożego miłosierdzia, co najlepiej wyraził Jezus, gdy powiedział: „Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca” (J 14, 9). Sam Chrystus przyszedł, aby służyć, a nie by Jemu służono (por. Mk 10, 45). Dlatego diakoni mają łączyć Eucharystię z codziennym życiem ludzi, by ich posługa stawała się pomostem między ołtarzem a ulicą.

Diakonat jako budowanie komunii

Ostatnim aspektem homilii było ukazanie bezinteresowności jako fundamentu komunii. Papież Franciszek przywołał postawę św. Wawrzyńca, który gdy żądano od niego skarbów Kościoła, wskazał ubogich, mówiąc: „Oto nasze skarby!”. Wspólnota chrześcijańska wzrasta, gdy ludzie są dla siebie darem, gdy mówią: „Jesteś dla nas ważny, kochamy cię, chcemy, abyś uczestniczył w naszym życiu”.

To właśnie w diakonacie Kościół ukazuje swoje synodalne oblicze, otwarte na wszystkich. Diakoni nie wchodzą na wyższe stopnie hierarchii, lecz schodzą w posłudze, uniżając się w miłości do drugiego człowieka. Jak pisze św. Paweł: „Porzuca się człowieka ziemskiego, a w miłości przyobleka się człowieka niebieskiego” (por. 1 Kor 15, 45-49).

Maryja i św. Wawrzyniec jako wzory diakonii

Ojciec Święty zachęcił diakonów do powierzania swojej posługi Dziewicy Maryi, Służebnicy Pańskiej, oraz św. Wawrzyńcowi. Ich przykład pokory i służby może być inspiracją dla każdego, kto pragnie nieść światu Ewangelię miłości, przebaczenia i wspólnoty.



Cały tekst homilii dostępny TUTAJ.


#JubileuszDiakonów #Diakonat #Przebaczenie #Służba #Komunia #PapieżFranciszek #Eucharystia #Kościół #Wiara #Miłość #Pokora

Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Opus Dei świętuje rocznicę założyciela

Opus Dei obchodzi 100. rocznicę święceń kapłańskich założyciela, św. Josemaríi Escrivy. Uroczystości mają na celu uczczenie życia i misji świętego, który głosił przesłanie o...