Kardynał Víctor Fernández, prefekt Dykasterii Nauki Wiary, ponownie potwierdził stanowisko papieża Franciszka, że Kościół nie jest jeszcze gotowy na diakonat kobiet. To temat, który, jak twierdzi kardynał, wymaga dalszych refleksji i nie powinien być traktowany jako priorytet w obecnych dyskusjach nad rolą kobiet w Kościele.
źródło: CNA & ACI Prensa| 21 października 2024 | Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska. Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
W poniedziałek, 21 października 2024 roku, kardynał Víctor Fernández, prefekt Dykasterii Nauki Wiary, ponownie podkreślił stanowisko papieża Franciszka dotyczące braku gotowości Kościoła na dopuszczenie kobiet do diakonatu. Temat ten będzie dalej analizowany przez specjalną komisję, podczas gdy Synod o synodalności kontynuuje refleksję nad rolą kobiet w Kościele poza posługą święceń.
Brak dojrzałości kwestii diakonatu kobiet
W swoim przemówieniu na zgromadzeniu synodalnym 21 października kardynał przypomniał, że dla papieża Franciszka kwestia ta „nie jest jeszcze dojrzała”. Papież prosił członków synodu, aby nie skupiali się na tej możliwości, lecz kontynuowali refleksję nad innymi formami uczestnictwa kobiet w Kościele. Fernández dodał, że ci, którzy uważają, że należy głębiej zgłębić ten temat, mogą przesłać swoje rozważania do komisji, której przewodniczy kardynał Giuseppe Petrocchi.
Rola kobiet w Kościele – inne formy uczestnictwa
Kardynał Fernández zwrócił uwagę, że chociaż święcenia diakonis nie są obecnie najważniejszą odpowiedzią na promowanie roli kobiet, papież Franciszek wyraża duże zainteresowanie tą kwestią. Ojciec Święty podkreślił, że kapłańska władza, związana z sakramentami, niekoniecznie musi być wyrażana poprzez autorytet, a istnieją inne formy władzy, które nie wymagają święceń.
Podczas synodu grupa 5 analizowała różne formy uczestnictwa kobiet, takie jak świecka posługa katechistów w społecznościach bez kapłanów. Fernández zaznaczył, że istnieją autorytety i formy władzy w Kościele, które nie wymagają święceń kapłańskich. Zaprosił również członków synodu, a zwłaszcza kobiety, do przesyłania świadectw na temat liderów społeczności i propozycji dotyczących udziału kobiet w kierownictwie Kościoła.
Prace komisji synodalnych i dalsze kroki
W czasie obrad kardynał Fernández wyraził nadzieję, że konkretne działania zostaną podjęte, by uznać, że „nie ma nic w naturze kobiet, co uniemożliwiałoby im zajmowanie bardzo ważnych stanowisk w kierownictwie Kościołów”. Dodał także, że to, co pochodzi od Ducha Świętego, nie może być powstrzymane.
Na konferencji prasowej Paolo Ruffini, sekretarz generalny Sekretariatu Generalnego Synodu, poinformował, że członkowie synodu otrzymali projekt dokumentu końcowego, który zostanie przedstawiony papieżowi. Dokument ten jest przygotowywany przez komisję składającą się z przedstawicieli wszystkich kontynentów oraz członków mianowanych przez papieża.
Wszystkie te kroki mają na celu przemyślenie roli kobiet w Kościele, jednocześnie respektując tradycję i nauczanie Kościoła, bez pochopnych decyzji co do święceń.
Podsumowanie: Stanowisko papieża Franciszka w sprawie diakonatu kobiet pozostaje jednoznaczne: Kościół nie jest jeszcze gotowy na takie zmiany. Zamiast tego, Synod o synodalności otwiera nowe drogi do refleksji nad autorytetem kobiet w Kościele, który niekoniecznie musi być związany ze święceniami.