Orędzie Fatimy a Polska – Anatol Kaszczuk i jego działalność | ARTYKUŁ | VIDEO | SYMPOZJUM

Światowy organizator „kongresów fatimskich”, „różańcowych szturmów” oraz „Jerych różańcowych”. Jak mówił to praktykowanie pierwszych sobót miesiąca otworzyło mu drzwi do duchowego świata. Znajomość j. angielskiego z czasów służby wojskowej w Irlandii otworzyła mu drogę do fachowej literatury maryjnej. Już 8 marca w Zamościu odbywa się sympozjum o nim i jego współpracownikach.

źródło:  Stowarzyszenie Przyjaciół Anatola Kaszczuka w Zamościu; Niedziela
fot. Stowarzyszenie Przyjaciół Anatola Kaszczuka w Zamościu

Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Anatol Kaszczuk (1912-2005) urodził się w polskiej rodzinie w Waligocołowie niedaleko Chersonia. Jego ojciec, uciekając przed rewolucją bolszewicką, przywędrował z rodziną do Polski. Zamieszkali w Nowoświęcianach na terenach dzisiejszej Białorusi. Jako trzylatek ciężko zachorował i lekarze nie dawali mu szans na ratunek. Wtedy matka zaniosła umierającego syna do kościoła, stanęła przez obrazem Matki Bożej i powiedziała: „Matko Boża, on jest Twój”. I dodała cicho: „Ratuj go”. „To było w Wielki Piątek – wspominał potem Anatol – a w Wielką Niedzielę już biegałem”.

Anatol studiował na SGGW w Warszawie, a w czasie II wojny światowej brał udział w walkach obronnych. W jakiś sposób zostały pomylone baterie artylerii i został skierowany nie do tej, do której miał przydział… Potem okazało, że po tej, do której był przeznaczony, nie pozostał nawet ślad… Po wejściu bolszewików na Litwę dostał się do niewoli i trafia do Kozielska. Nie krył się ze swą wiarą Anatola. Oficer polityczny wezwał go na rozmowę i zaczął szydzić z jego „zabobonów”. Anatol przeciwstawił mu się i zaczął opowiadać o Chrystusie. Jak później opowiadał, nie pamięta, ile czasu mówił ani co mówił. Tłumaczył, że chyba spełniła się zapowiedź Jezusa, iż podczas przesłuchań Jego uczniowie sam Duch Święty podsunie im, co mają mówić. Gdy skończył, oficer KGB siedział z szeroko otwartymi oczami. „Zrobię wszystko, żeby ci pomóc” – powiedział i dotrzymał słowa. Uratował polskiego jeńca przed śmiercią.

Tak opisują jego dalsze losy twórcy strony ze Stowarzyszenia Przyjaciół Anatola Kaszczuka: Z Armii Andersa przeszedł Bliski Wschód i zgłosił się do lotnictwa. Szkolenia odbywał w Anglii i Kanadzie.  Za granicą usłyszał o objawieniach fatimskich, ale dopiero w Szkocji zdobył książkę na ich temat. Zrozumiał, że w 1917 r. Matka Boża przyszła powiedzieć, co należy czynić, aby nie było wojny. Niedługo potem otrzymał Cudowny Medalik i odkrył „Traktat o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Grignon de Montfort. Po przestudiowaniu „Traktatu” dokonał aktu ofiarowania się Maryi i stał się Jej niewolnikiem. Zaczął gorliwie odmawiać różaniec, nauczył się medytacji maryjnych tajemnic.

Odkrycie nabożeństwa pierwszych sobót stało się dla niego duchowym przełomem. „To ja tu się kłopoczę, szukam rozmaitych książek o medytacji, a przecież Matka Boża może mnie nauczyć. Ona jest obecna w czasie pierwszosobotniego rozważania, jeśli prosi o dotrzymanie Jej towarzystwa”! Pozostał wierny tej praktyce do końca swego życia. Każda pierwsza sobota miesiąca była dla niego szczególnym spotkaniem z Matką Najświętszą. Czasem otrzymywał natchnienia na następny miesiąc. To nabożeństwo nazywał „Szkołą Maryi”.

Będąc w 1946 r. w Irlandii, wstąpił do zakonu ojców Dominikanów w Cork, słynącego z gorliwości tamtejszych zakonników. Kiedy jednego dnia nowicjusze dostali jako lekturę „Podręcznik Legionu Maryi”, Anatol otrzymał nadprzyrodzone światło: poczuł się powołany, aby apostołować pod sztandarem Matki Bożej. Od tej pory nie opuszczała go myśl o przeszczepieniu Legionu Maryi do Polski. Opuścił więc zakon i w pieszej pielgrzymce przez Irlandię udał się do Dublina, gdzie znajdowała się siedziba tego stowarzyszenia ludzi świeckich. Od czerwca do grudnia 1947 r. otrzymał tam formację i poznał Franka Duffa, założyciela Legionu Maryi, z którym pracował do 1948 r. Na jego polecenie powrócił do Polski, by założyć to stowarzyszenie w naszej ojczyźnie. Zamieszkał w Lublinie, gdzie poznał mistyczkę Barbarę Kloss, której Matka Najświętsza dyktowała w pierwsze soboty rozmyślania różańcowe. Była jego opiekunką duchową od lutego 1949 r. do lutego 1981 r.

Wracając do ojczyzny zdawał sobie sprawę, jaki los może spotkać oficera Polskich Sił Zbrojnych w Anglii, więźnia Kozielska, ze strony UB. 6 stycznia 1948 r. jego statek zawinął do Gdyni. Wkrótce został zatrzymany, przesłuchiwano go w pałacu Mostowskich w Warszawie, straszono więzieniem. Jednak Maryja otoczyła swego „niewolnika” cudowną opieką: nigdy nie był nawet aresztowany.

Więcej na stronie: https://www.anatolkaszczuk.pl/kategorie/anatol-kaszczuk

Sympozjum

Słudzy Maryi : Barbara Kloss, Anatol Kaszczuk, ks. Stanisław Proszak i ich misja

Kiedy: 8 marca 2025

Gdzie? Kościół rektoralny pw. św. Katarzyny w Zamościu, plac Jana Jaroszewicza l

PROGRAM:

10.30 – Różaniec św.

11.00 – Msza św., homilia: ks. Krzysztof Pożarski CCG

11.15 – Otwarcie Sympozjum – Sesja I – świadectwa

Halina Nowina Konopka – Barbara Kloss nieznana mistyczka polska

Tymon Nowina Konopka – Barbara Kloss moja matka chrzęstna

Dominik Nowina Konopka – Barbara Kloss, ks. Stanisław Proszak, Anatol Kaszczuk – takich ich zapamiętałem

13.15 -przerwa

14.15 – Sesja II – świadectwa

Halina Nowina Konopka – Słudzy Maryi: Barbara Klosso ks. Stanisław Proszak i Anatol Kaszczuk – ich misja

ks. Jacek Zakrzewski SAC – ks. Stanisław Proszak – kierownik duchowy Barbary Kloss

15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

15.15 – Sesja III – świadectwa

ks. Krzysztof Pożarski CCG – świątobliwy brat Anatol Kaszczuk, niewolnik Maryi i świadek wiary w Polsce i na świecie. Życie i działalność

ks. Jacek Zakrzewski SAC – Anatol Kaszczuk – Powiernik Barbary Kloss i ks. Stanisława Proszaka

16:.00 – Zakończenie Sympozjum

Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Tydzień Modlitw o Ochronę Życia. Dzień I

Dzień I – O przyjęcie postawy odpowiedzialnego rodzicielstwa i ugruntowanie w miłości oblubieńczej małżonków Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy...

Bp Zieliński metropolitą poznańskim

Bp. Zbigniewa Zielińskiego, dotychczasowy biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, został mianowany arcybiskupem metropolitą poznańskim. Decyzję ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. żródło: diecezjakoszalin.pl/ BP KEPfot....

Prof. Leszek Mądzik – Mistrz teatru i obrazu. Wspomnienie

Artysta, który przez sztukę dotykał tajemnicy. Profesor Leszek Mądzik obecny niemal na każdej edycji Sacroexpo, wnosił unikatową wrażliwość i refleksję nad sacrum w sztuce, pozostawiając głęboki ślad w sercach uczestników wydarzenia.