Kiedy rozebrać szopkę Bożonarodzeniową? Dowiedz się, jaka jest właściwa tradycja i symbolika demontażu scen Narodzenia.
Jak długo powinna pozostać w Twoim domu i co to oznacza dla Twojej wiary?
Czas czytania: około 2 minuty.
Źródło: | ACI Prensa | 08 stycznia 2025 |
Photo credit: Envato.com
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Kiedy zdemontować domową szopkę Bożonarodzeniową?
Według Encyklopedii Katolickiej „czas usunięcia szopki jest również zmienny” i zwykle przypada na „święto Chrztu Jezusa Chrystusa”, obchodzone w niedzielę po Objawieniu Pańskim, „lub nawet dopiero 2 lutego, święto Oczyszczenia Maryi i święto Ofiarowania Dzieciątka Jezus w Świątyni.”
Najważniejszą rzeczą przy demontażu szopki, jak wskazuje Encyklopedia Katolicka, jest pamiętanie, że jest to czynność, którą należy wykonać z szacunkiem i oddaniem, zwłaszcza wobec głównych postaci, którymi są Dzieciątko Jezus, Dziewica Maryja i św. Józef.
Tak więc, tak jak każda głowa rodziny zwykle adoruje obraz Dzieciątka Jezus i jest odpowiedzialna za to, aby „oddano mu cześć przez wszystkich domowników przed pobożnym złożeniem go do szopki, śpiewając Adeste fideles lub inną pieśń Bożonarodzeniową”, tak też ważne jest, aby rozmontować narodzenie z odpowiednią postawą.
„Nigdy nie wolno nam tracić z oczu faktu, że [szopka] to nie tylko motyw dekoracyjny, ale także plastyczny wyraz wiary we Wcielenie Słowa, przez które przyszło do nas zbawienie” – wyjaśnia.
Ponadto zaleca, aby rodzice uczyli swoje małe dzieci, że postacie w szopce nie są „zabawkami”, ale obrazami, które wspólnie upamiętniają narodziny Jezusa jako Zbawiciela ludzkości.
„Posągi lub figurki w szopce, zwłaszcza jeśli przedstawiają Świętą Rodzinę, są godne czci i szacunku ze względu na to, co reprezentują, dlatego musimy wpajać naszym dzieciom, że nie są zabawkami” – dodał.
Oprócz Świętej Rodziny sprecyzował, że inne postacie, takie jak anioły, Trzej Mędrcy, pasterze, a nawet zwierzęta, mają szczególne znaczenie, którego warto uczyć najmłodszych w domu.
Aniołowie są obecni, ponieważ „to oni w pierwszą Wigilię odśpiewali Gloria in excelsis i zwiastowali pasterzom wspaniałą nowinę”; pasterze „są przedstawieni ze swoimi stadami, które zamierzają oddać pokłon Dziecięciu”, a Trzej Mędrcy, potężni mędrcy, którzy uznają wielkość Zbawiciela, są przedstawieni „wraz z podróżującymi zwierzętami i ich świtą.”
Jak podkreśla Encyklopedia Katolicka, zwierzęta nie są umieszczane za darmo, lecz raczej ukazują, że Dzieciątko Bóg przyszedł, aby „przywrócić wszystko”, a wśród nich „pierwotną harmonię stworzenia, która istniała wśród wszystkich rzeczy w ziemskim raju”. Stworzenia, które pochodzą z łaskawej ręki Ojca.
Z tego powodu rodziny katolickie zwykle „błogosławią” swoje szopki czekając na wizytę księdza. Wybierając więc najodpowiedniejszy dzień na rozbiórkę szopki, pamiętajcie o przygotowaniu członków rodziny, którzy wezmą w tym udział, tak aby mieli odpowiednie nastawienie i przede wszystkim zrozumieli znaczenie tego ważnego momentu.
słowa kluczowe: szopka bożonarodzeniowa, demontaż szopki, tradycje świąteczne, Boże Narodzenie, katolicka duchowość