KOLUMBIA: Animowana opowieść o świętym Maksymilianie Kolbe pojawi się w kinach

Od 17 kwietnia kolumbijskie kina Cinemark i Royal Films wyświetlają animowany film „Maximiliano Kolbe”, ukazujący życie św. Maksymiliana Kolbego, polskiego księdza zamordowanego przez Niemców w Auschwitz.

Produkcja studia Dos Corazones Films, w reżyserii Pablo José Barroso, opowiada o odwadze zakonnika poprzez historię starego Guntera i młodego DJ-a, podkreślając jego ofiarę za współwięźnia.

Czas czytania: około 3 minut.

Źródło: Eduardo Berdejo | ACI Prensa | 13 marca 2025 | 
Photo credit: dzięki uprzejmości Catholic Films
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Od 17 kwietnia animowana opowieść o św. Maksymilianie Kolbe będzie dostępna dla kolumbijskiej publiczności w kinach Cinemark i Royal Films.

O czym jest ten film?

To film Maximiliano Kolbe, wyprodukowany przez Dos Corazones Films i wyreżyserowany przez Pablo José Barroso.

Film przedstawia historię życia polskiego świętego, zamordowanego przez Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz podczas II wojny światowej, za pośrednictwem postaci starego Guntera i zbuntowanego nastolatka DJ-a.

W komunikacie prasowym przesłanym do ACI Prensa producenci zapewniają, że film „zanurza widzów w wyzwaniach, z jakimi mierzył się Maksymilian Kolbe podczas niemieckiej inwazji na Polskę” i pozostawia ich z „cennymi lekcjami o miłości i poświęceniu”.

Kim był św. Maksymilian Kolbe?

Maksymilian Kolbe był polskim księdzem, urodzonym 8 stycznia 1894 roku, propagatorem nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi. Był także jednym z założycieli „Miasta Niepokalanej” – kompleksu religijnego pod Warszawą, w skład którego wchodziły seminarium duchowne, klasztor, wydawnictwo i stacja radiowa.

Po inwazji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku o. Kolbe wraz z innymi franciszkanami udzielił schronienia w tym kompleksie około 1500 Żydom.

17 lutego 1941 roku Niemcy zamknęli klasztor i aresztowali ojca Kolbego oraz czterech innych zakonników. Tego samego dnia trafił do więzienia na Pawiaku, a 28 maja został przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Pomimo brutalnego traktowania Kolbe niósł pomoc współwięźniom. W obozie obowiązywała zasada, że za każdego uciekiniera dziesięciu więźniów skazywano na śmierć głodową.

W lipcu 1941 roku, po ucieczce jednego z więźniów, Niemcy wybrali dziesięć osób na śmierć głodową, w tym sierżanta Franciszka Gajowniczka. Zrozpaczony żołnierz miał powiedzieć: „Boże, mam żonę i dzieci”.

Ojciec Kolbe, słysząc te słowa, wystąpił z szeregu i zgłosił się na śmierć w zamian za Gajowniczka.

Zamknięto go w celi śmierci wraz z dziewięcioma innymi więźniami, bez jedzenia i wody. Po kilkunastu dniach, jako jedyny pozostał przy życiu, więc niemieccy żołnierze podali mu śmiertelny zastrzyk. Zmarł 14 sierpnia 1941 roku w wieku 47 lat.

Ojciec Maksymilian Kolbe został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 roku, a kanonizowany przez Jana Pawła II w 1982 roku


słowa kluczowe: Maksymilian Kolbe, Auschwitz, film animowany, Kolumbia, wiara,

Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Brat Albert Chmielowski – dziedzictwo miłosierdzia żyje w XXI wieku

Święty Brat Albert (Adam) Chmielowski, wspominany 17 czerwca, był malarzem i powstańcem, który porzucił karierę artystyczną, by służyć najuboższym. W 1888 r. założył Zgromadzenie...

Prostyń: jedyne polskie sanktuarium Trójcy Świętej

„Jeśli chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni” – mawiał bł. kard. Stefan Wyszyński, którego ojciec pracował w miejscowym kościele jako organista i tu zawarł związek małżeński. Chociaż w Polsce jest wiele kościołów pw. Trójcy Świętej, sanktuarium jest tylko jedno - w Prostyni, w diecezji drohiczyńskiej. Dziś przypada Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.