KOLUMBIA: Animowana opowieść o świętym Maksymilianie Kolbe pojawi się w kinach

Od 17 kwietnia kolumbijskie kina Cinemark i Royal Films wyświetlają animowany film „Maximiliano Kolbe”, ukazujący życie św. Maksymiliana Kolbego, polskiego księdza zamordowanego przez Niemców w Auschwitz.

Produkcja studia Dos Corazones Films, w reżyserii Pablo José Barroso, opowiada o odwadze zakonnika poprzez historię starego Guntera i młodego DJ-a, podkreślając jego ofiarę za współwięźnia.

Czas czytania: około 3 minut.

Źródło: Eduardo Berdejo | ACI Prensa | 13 marca 2025 | 
Photo credit: dzięki uprzejmości Catholic Films
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Od 17 kwietnia animowana opowieść o św. Maksymilianie Kolbe będzie dostępna dla kolumbijskiej publiczności w kinach Cinemark i Royal Films.

O czym jest ten film?

To film Maximiliano Kolbe, wyprodukowany przez Dos Corazones Films i wyreżyserowany przez Pablo José Barroso.

Film przedstawia historię życia polskiego świętego, zamordowanego przez Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz podczas II wojny światowej, za pośrednictwem postaci starego Guntera i zbuntowanego nastolatka DJ-a.

W komunikacie prasowym przesłanym do ACI Prensa producenci zapewniają, że film „zanurza widzów w wyzwaniach, z jakimi mierzył się Maksymilian Kolbe podczas niemieckiej inwazji na Polskę” i pozostawia ich z „cennymi lekcjami o miłości i poświęceniu”.

Kim był św. Maksymilian Kolbe?

Maksymilian Kolbe był polskim księdzem, urodzonym 8 stycznia 1894 roku, propagatorem nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi. Był także jednym z założycieli „Miasta Niepokalanej” – kompleksu religijnego pod Warszawą, w skład którego wchodziły seminarium duchowne, klasztor, wydawnictwo i stacja radiowa.

Po inwazji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku o. Kolbe wraz z innymi franciszkanami udzielił schronienia w tym kompleksie około 1500 Żydom.

17 lutego 1941 roku Niemcy zamknęli klasztor i aresztowali ojca Kolbego oraz czterech innych zakonników. Tego samego dnia trafił do więzienia na Pawiaku, a 28 maja został przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Pomimo brutalnego traktowania Kolbe niósł pomoc współwięźniom. W obozie obowiązywała zasada, że za każdego uciekiniera dziesięciu więźniów skazywano na śmierć głodową.

W lipcu 1941 roku, po ucieczce jednego z więźniów, Niemcy wybrali dziesięć osób na śmierć głodową, w tym sierżanta Franciszka Gajowniczka. Zrozpaczony żołnierz miał powiedzieć: „Boże, mam żonę i dzieci”.

Ojciec Kolbe, słysząc te słowa, wystąpił z szeregu i zgłosił się na śmierć w zamian za Gajowniczka.

Zamknięto go w celi śmierci wraz z dziewięcioma innymi więźniami, bez jedzenia i wody. Po kilkunastu dniach, jako jedyny pozostał przy życiu, więc niemieccy żołnierze podali mu śmiertelny zastrzyk. Zmarł 14 sierpnia 1941 roku w wieku 47 lat.

Ojciec Maksymilian Kolbe został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 roku, a kanonizowany przez Jana Pawła II w 1982 roku


słowa kluczowe: Maksymilian Kolbe, Auschwitz, film animowany, Kolumbia, wiara,

Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Opus Dei świętuje rocznicę założyciela

Opus Dei obchodzi 100. rocznicę święceń kapłańskich założyciela, św. Josemaríi Escrivy. Uroczystości mają na celu uczczenie życia i misji świętego, który głosił przesłanie o...