Komunikat z 399. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze

Podczas 399. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 18-19 listopada 2024 roku na Jasnej Górze, biskupi omówili kluczowe wyzwania Kościoła oraz podjęli istotne decyzje personalne i organizacyjne. Wśród głównych tematów znalazły się wdrażanie synodalności, pomoc powodzianom, ochrona dzieci i młodzieży, a także wybory do gremiów KEP, w tym nominacja ks. Janusza Majdy na nowego dyrektora Caritas Polska i bp. Grzegorza Suchodolskiego na przewodniczącego Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Spotkanie było wyrazem troski o przyszłość Kościoła w Polsce i odpowiedzią na wyzwania współczesności.

Piotr M. Pietrus, źródło:  | BP KEP| 19 listopada 2024 | 
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

W dniach 18-19 listopada 2024 roku, w duchu modlitwy i wspólnoty, odbyło się na Jasnej Górze 399. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, któremu przewodniczył abp Tadeusz Wojda SAC. W trakcie spotkania biskupi pochylili się nad kluczowymi wyzwaniami duszpasterskimi oraz kwestiami społecznymi, które wymagają odpowiedzialnego rozeznania i zaangażowania Kościoła w Polsce.


Synodalność – fundament dla Kościoła

Jednym z centralnych tematów obrad był zakończony Synod biskupów o synodalności. Biskupi wskazali na konieczność wdrażania metody pracy synodalnej na wszystkich poziomach Kościoła: od struktur episkopalnych po wspólnoty parafialne. Podkreślono znaczenie otwarcia na działanie Ducha Świętego i wspólnotowego rozeznawania. Ważnym elementem procesu synodalnego pozostają rady diecezjalne i parafialne, które wspierają realizację zadań duszpasterskich, angażując także świeckich w posługi lektora, akolity i katechisty. Synodalność, choć wymagająca czasu, nawrócenia i dialogu, stanowi kluczowy znak profetyczny wobec podzielonego świata.


Inspiracje z Konstytucji „Praedicate Evangelium”

Dyskusje podczas zebrania dotyczyły także zaleceń papieża Franciszka zawartych w konstytucji apostolskiej Praedicate Evangelium. W odpowiedzi na tę inspirację biskupi podjęli refleksję nad możliwością pogłębienia synodalnego stylu pracy Konferencji Episkopatu Polski. Omawiano potencjalne modyfikacje funkcjonowania organów takich jak Zebranie Plenarne czy Rada Stała, co ma służyć lepszej współpracy zarówno wewnątrz Kościoła w Polsce, jak i w relacjach z Watykanem.


Niezwykła solidarność wobec powodzian

Szczególną uwagę poświęcono raportowi Caritas Polska dotyczącym pomocy ofiarom tegorocznej powodzi. Dzięki ofiarności Polaków i zaangażowaniu wolontariuszy udało się zebrać ponad 71 milionów złotych, co pozwoliło na natychmiastową pomoc poszkodowanym. Biskupi wyrazili wdzięczność wszystkim darczyńcom i organizatorom tej pomocy, zapowiadając dalsze wsparcie na rzecz odbudowy dotkniętych terenów.


Walka z nadużyciami w Kościele

Ważnym punktem obrad było omówienie prac nad powołaniem niezależnej komisji eksperckiej do badania zjawiska wykorzystania seksualnego w Kościele. Przygotowany dokument opisujący cele i zadania komisji jest obecnie konsultowany z Radą Prawną KEP. Biskupi wyrazili nadzieję, że działania komisji przyczynią się do budowania skutecznych systemów prewencji oraz wsparcia osób skrzywdzonych.


Kontrowersje wokół edukacji w szkołach

Biskupi wyrazili niepokój wobec planów wprowadzenia obowiązkowego przedmiotu Edukacja zdrowotna, który – ich zdaniem – narusza prawa rodziców i zagraża integralnemu rozwojowi dzieci. Przypomniano, że przedmiot Wychowanie do życia w rodzinie spełnia prorodzinne i zgodne z godnością człowieka standardy edukacji. Trwają rozmowy z rządem na temat przyszłości lekcji religii w szkołach, a Episkopat apeluje o ich prawne zagwarantowanie.


Program duszpasterski „Pielgrzymi nadziei”

Od pierwszej niedzieli Adwentu Kościół w Polsce rozpocznie realizację nowego programu duszpasterskiego „Pielgrzymi nadziei”. W nawiązaniu do Jubileuszu Roku 2025 program zachęca do spotkania z Chrystusem poprzez pielgrzymowanie, pokutę i pojednanie, aby ożywić w wiernych ducha nadziei, przebaczenia i braterstwa.


Modlitwa o pokój i błogosławieństwo dla wiernych

W trakcie obrad, w tysięczny dzień wojny w Ukrainie, biskupi modlili się o sprawiedliwy pokój na świecie przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej. Na zakończenie zebrania udzielili wszystkim Rodakom w kraju i za granicą pasterskiego błogosławieństwa, zawierzając Bogu losy Kościoła i Ojczyzny.


Nowe wybory i nominacje w Kościele – wyniki 399. Zebrania Plenarnego KEP

Podczas 399. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 18-19 listopada 2024 roku na Jasnej Górze, biskupi dokonali licznych wyborów oraz nominacji do kluczowych gremiów i instytucji kościelnych. Spotkanie stało się okazją do omówienia zmian personalnych i organizacyjnych, które będą miały istotny wpływ na przyszłość Kościoła w Polsce.


Najważniejsze decyzje personalne

W trakcie obrad wybrano m.in. nowego przewodniczącego Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Został nim bp Grzegorz Suchodolski, który zastąpił na tym stanowisku abp. Adriana Galbasa SAC. Z kolei abp Galbas objął przewodnictwo Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi.

Biskupi wybrali także delegata ds. Duszpasterstwa Akademickiego – został nim bp Maciej Małyga. Natomiast nowym dyrektorem Caritas Polska został ks. Janusz Majda, wieloletni ekonom Konferencji Episkopatu Polski. Jego następcą na stanowisku ekonoma KEP został ks. Marcin Kokoszka z diecezji tarnowskiej.


Zadania i nowe wyzwania

Ważnym punktem obrad było powołanie bp. Rudolfa Pierskały na przewodniczącego Podkomisji ds. Służby Liturgicznej. Jego zadaniem będzie koordynowanie prac związanych z formacją i posługą liturgiczną, zarówno na poziomie parafii, jak i całej Polski.

Do istotnych nominacji należy także wybór bp. Piotra Wawrzynka na delegata ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Jego posługa ma wspierać rozwój tego dynamicznego ruchu, który odgrywa ważną rolę w ożywianiu życia duchowego wiernych.


Zmiany w kluczowych gremiach

Bp Marek Marczak został członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, zastępując na tym stanowisku bp. Artura G. Mizińskiego. Ponadto, członkami Komisji Mieszanej ds. Instytutów Życia Konsekrowanego zostali bp Piotr Kleszcz OFMConv oraz bp Piotr Sawczuk.

Przewodniczącym Zespołu Programowego ds. Telewizyjnych Transmisji Mszy Świętych mianowano abp. Wiesława Śmigla, który będzie odpowiedzialny za rozwój medialnych transmisji liturgicznych.

Pełna lista zmian znajduje się tutaj: Wybory i głosowania

ZOBACZ TAKŻE

Polonia z Rzymu wita Adwent na Mentorelli, śladami Karola Wojtyły

W przepięknie położonym wśród gór otaczających Rzym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli rozpoczęli uroczyście Adwent 2024 roku Polacy mieszkający w stolicy Włoch i okolicy. „Maryja w tym miejscu nas przygarnia i przedstawia swojemu Synowi” – mówił rektor sanktuarium, ojciec Adam Dźwigoń.

Meksykańscy biskupi: „Ryt Majów” nie jest uznany przez Kościół

Meksykańscy biskupi wyjaśniają, że nie istnieje formalny „ryt Majów” uznany przez Kościół katolicki. Oświadczenie pojawiło się po zamieszaniu medialnym, gdzie sugerowano, że Kościół katolicki wprowadza...

Ostatnie zdjęcia Titanica: Historia fotografa jezuity

Ojciec Francis Browne, jezuita, jest znany z tego, że zrobił ostatnie zdjęcia Titanica przed jego zatonięciem. Browne podróżował na statku na krótkim odcinku z Southampton...

Przesłanie biskupa Solarczyka na Adwent

Biskup Marek Solarczyk w swoim przesłaniu na Adwent podkreśla potrzebę głębokiego przygotowania duchowego na Boże Narodzenie. Zwraca uwagę na istotę oczekiwania w ciszy i modlitwie,...