W czasach zamętu światopoglądowego, promowania ideologii feminizmu szczególnie spod znaku gender studie, człowiek potrzebuje pogłębionej refleksji nad istotą kobiety. Dlatego proponujemy rozważania nad geniuszem kobiety. Tytuł konferencji zaczerpnięto z „Listu do kobiet” Jana Pawła II z roku 1995. Inspiruje on do otwarcia się na rozumienie tożsamości człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem tajemnicy kobiety.
Kościół traktuje kino jako pożyteczne narzędzie, dzięki któremu można upowszechniać wartości humanistyczne i religijne, przyczyniając się tym samym do kształtowania dojrzałych ludzkich osobowości.
Kino, jako forma sztuki, dostarcza człowiekowi głębokich przeżyć. Uchwycona i utrwalona przez reżysera w obrazie filmowym sytuacja życiowa, zinterpretowana, przełożona na język symbolu i poezji, może wnieść bardzo wartościowy wkład w ciągły proces poznawczy. Poprzez odbiór dzieła filmowego człowiek poszerza swą wiedzę, zarówno o otaczającym go świecie, jak i – co najważniejsze – o swojej wewnętrznej rzeczywistości. Świat przedstawiony w dobrym obrazie filmowym ma również moc wzbudzić w widzu tęsknotę za ideałem.
Wydarzenie, jakim będzie niniejsza konferencja naukowa należy do projektu interdyscyplinarnego „Wiara – Kultura – Film”, na bazie którego poszukujemy sensu życia w różnych jego aspektach.
Interdyscyplinarny charakter konferencji oferuje pracownikom nauki i studentom możliwość dzielenia się wynikami swoich badań w ramach sesji tematycznych, które zostaną utworzone po nadesłaniu przez uczestników konferencji tematów swych wystąpień.