KOŚCIELE ŚWIĘTY, CO MÓWISZ SAM O SOBIE?

O równości w godności i uszanowaniu wypowiedzi każdego uczestnika Synodu o synodalności; o wspólnocie modlitwy, pokuty i pracy, jaką tworzą jego uczestnicy; o strukturze Synodu, którego 38% uczestników nie jest biskupami; o formułowaniu dokumentu końcowego; o przyszłości Kościoła – mówi kard. Grzegorz Ryś w rozmowie z Magdaleną Wolińską-Riedi.

źródło: EWTN Polska
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Kardynał Ryś mówi, że synod jest nowym doświadczeniem dla wszystkich uczestników. Mówi, że na tym synodzie nie oczekuje się od nikogo gotowych tekstów, a ciężar pracy jest przełożony na pracę w grupach. Mówi, że ważne jest, aby słuchać siebie nawzajem i próbować usłyszeć Ducha Świętego.

Magdalena Wolińska pyta kardynała Rysia o to, czy jest możliwe osiągnięcie wspólnoty na synodzie, biorąc pod uwagę różnorodność uczestników i kontrowersyjne tematy, które są poruszane. Kardynał Ryś mówi, że jest to możliwe, jeśli uczestnicy będą słuchać siebie nawzajem i będą otwarci na zmianę.

Magdalena Wolińska-Riedi pyta również kardynała Rysia o rolę papieża Franciszka w synodzie. Kardynał Ryś mówi, że papież Franciszek jest obecny na wszystkich zebraniach plenarnych i słucha uważnie. Mówi, że papież Franciszek jest zaangażowany w synod i chce, aby był on sukcesem.

Na koniec rozmowy kardynał Ryś wspomina Jana Pawła II mówiąc, że poznał Jana Pawła II, gdy był arcybiskupem krakowskim. Mówi, że Jan Paweł II był człowiekiem wielkiej wiary i oddania. Mówi, że Jan Paweł II był także człowiekiem wielkiej dobroci i miłości.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania całej rozmowy z kardynałem Grzegorzem Rysiem.


ZOBACZ TAKŻE

Polonia z Rzymu wita Adwent na Mentorelli, śladami Karola Wojtyły

W przepięknie położonym wśród gór otaczających Rzym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli rozpoczęli uroczyście Adwent 2024 roku Polacy mieszkający w stolicy Włoch i okolicy. „Maryja w tym miejscu nas przygarnia i przedstawia swojemu Synowi” – mówił rektor sanktuarium, ojciec Adam Dźwigoń.

Meksykańscy biskupi: „Ryt Majów” nie jest uznany przez Kościół

Meksykańscy biskupi wyjaśniają, że nie istnieje formalny „ryt Majów” uznany przez Kościół katolicki. Oświadczenie pojawiło się po zamieszaniu medialnym, gdzie sugerowano, że Kościół katolicki wprowadza...

Ostatnie zdjęcia Titanica: Historia fotografa jezuity

Ojciec Francis Browne, jezuita, jest znany z tego, że zrobił ostatnie zdjęcia Titanica przed jego zatonięciem. Browne podróżował na statku na krótkim odcinku z Southampton...

Przesłanie biskupa Solarczyka na Adwent

Biskup Marek Solarczyk w swoim przesłaniu na Adwent podkreśla potrzebę głębokiego przygotowania duchowego na Boże Narodzenie. Zwraca uwagę na istotę oczekiwania w ciszy i modlitwie,...