Kościół katolicki w Meksyku ostrzega: Jeśli nie zadbamy o rodziny, nie będziemy w stanie zmienić rzeczywistości przemocy

Arcybiskupstwo Meksyku podkreśla, że ochrona rodziny jest kluczowa dla zmniejszenia przemocy w społeczeństwie.

W artykule zaznaczono, że kryzys rodziny prowadzi do osłabienia więzi społecznych i wzrostu agresji, depresji oraz samobójstw.

Czas czytania: 2 minuty.

    Źródło:  David Ramos | ACI Prensa | 03 marca 2025 | 
    Photo credit: SUPER FOX / Shutterstock
    Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
    Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

    Kościół katolicki w Meksyku podkreślił znaczenie rodziny i troski o nią, ostrzegając, że jeśli nie będziemy jej chronić, „nie zmienimy rzeczywistości społecznej naznaczonej przemocą, morderstwami, agresją, polaryzacją, depresją i samobójstwami”.

    „Nie możemy ignorować faktu, że kryzys rodziny jest także kryzysem społeczeństwa. „Kiedy więzi rodzinne się rozpadają, solidarność zanika, zaangażowanie ulega osłabieniu, a wspólnota jest rozbita” – pisze archidiecezja Meksyku w artykule wstępnym tygodnika Desde la Fe zatytułowanym „Naprawa rodziny w celu odbudowy tkanki społecznej”.

    Meksyk i narastający kryzys przemocy

    Sześcioletnia kadencja Andrésa Manuela Lópeza Obradora (2018–2024), poprzednika obecnej prezydent Claudii Sheinbaum, była najbardziej brutalna w historii nowożytnego Meksyku. Odnotowano 199 621 zabójstw.

    Według rankingu 50 najbardziej niebezpiecznych miast świata , przeprowadzanego co roku przez Radę Obywatelską ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Wymiaru Sprawiedliwości, 20 z 50 najbardziej niebezpiecznych miast w 2024 r. znajdowało się w Meksyku, a siedem meksykańskich miejscowości znalazło się w pierwszej dziesiątce listy: Colima, Acapulco, Manzanillo, Tijuana, Ciudad Obregón, Celaya i Zamora.

    „Rodzina to pierwsze miejsce, w którym uczysz się kochać”

    Przypominając homilię papieża Franciszka wygłoszoną podczas mszy świętej podczas X Światowego Spotkania Rodzin w 2022 r., archidiecezja podkreśla, że ​​Ojciec Święty „powiedział nam, że rodzina jest pierwszym miejscem, w którym uczymy się kochać i ważne jest, aby trzymać ją z dala od egoizmu, indywidualizmu, kultury obojętności i odrzucenia, a tym samym uniknąć ryzyka utraty jej DNA, którym jest „gościnność i duch służby”.

    Ponadto, przypominając orędzie , jakie Papież wygłosił po uroczystości 25 czerwca tamtego roku, archidiecezjalny artykuł redakcyjny wskazuje, że rodzina „jest powołana do 'zszywania’ tkanki społecznej poprzez tworzenie relacji i pomnażanie miłości i życia”.

    Archidiecezja Meksykańska podkreśliła, że ​​„w rodzinie powinniśmy czuć się znani, szanowani, cenieni i kochani. Powinno to być miejsce, w którym doświadczamy miłości Boga poprzez naszych bliskich”.

    strzegał również, że dziś „czasami obojętność, egoizm i indywidualizm zagrażają erozją tych podstawowych więzi i osłabieniem struktur rodzinnych, a wraz z nimi tkanki społecznej”.

    „To jest fakt. Jeśli nie zatroszczymy się o rodziny, nie zmienimy rzeczywistości społecznej, w której panują przemoc, morderstwa, agresja, polaryzacja, depresja i samobójstwa, a to tylko niektóre z problemów, z którymi borykamy się obecnie.

    Wzmocnij komunikację i promuj „kulturę służby i poświęcenia”

    Archidiecezja zaleca, aby rozpocząć naprawę rodzin poprzez „wzmocnienie komunikacji i dialogu w domach”.

    „Po drugie, promując kulturę służby i poświęcenia, w której rodzice są świadkami hojności i poświęcenia wobec swoich dzieci”.

    Podkreślił, że rodzina „to nie tylko miejsce osobistego rozwoju, ale także przestrzeń ewangelizacji i zaangażowania na rzecz społeczeństwa”.

    „Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do obrony rodziny, wzmacniania jej i dawania świadectwa miłości rodzinnej naszym własnym życiem. „Wyzwanie jest wielkie, ale nadzieja jeszcze większa” – powiedział.


    słowa kluczowe: odzina, przemoc, Meksyk, kryzys społeczny, Kościół Katolicki,

    Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

    Przeczytaj także

    Opus Dei świętuje rocznicę założyciela

    Opus Dei obchodzi 100. rocznicę święceń kapłańskich założyciela, św. Josemaríi Escrivy. Uroczystości mają na celu uczczenie życia i misji świętego, który głosił przesłanie o...