Arcybiskupstwo Meksyku podkreśla, że ochrona rodziny jest kluczowa dla zmniejszenia przemocy w społeczeństwie.
W artykule zaznaczono, że kryzys rodziny prowadzi do osłabienia więzi społecznych i wzrostu agresji, depresji oraz samobójstw.
Czas czytania: 2 minuty.
Źródło: David Ramos | ACI Prensa | 03 marca 2025 |
Photo credit: SUPER FOX / Shutterstock
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Kościół katolicki w Meksyku podkreślił znaczenie rodziny i troski o nią, ostrzegając, że jeśli nie będziemy jej chronić, „nie zmienimy rzeczywistości społecznej naznaczonej przemocą, morderstwami, agresją, polaryzacją, depresją i samobójstwami”.
„Nie możemy ignorować faktu, że kryzys rodziny jest także kryzysem społeczeństwa. „Kiedy więzi rodzinne się rozpadają, solidarność zanika, zaangażowanie ulega osłabieniu, a wspólnota jest rozbita” – pisze archidiecezja Meksyku w artykule wstępnym tygodnika Desde la Fe zatytułowanym „Naprawa rodziny w celu odbudowy tkanki społecznej”.
Meksyk i narastający kryzys przemocy
Sześcioletnia kadencja Andrésa Manuela Lópeza Obradora (2018–2024), poprzednika obecnej prezydent Claudii Sheinbaum, była najbardziej brutalna w historii nowożytnego Meksyku. Odnotowano 199 621 zabójstw.
Według rankingu 50 najbardziej niebezpiecznych miast świata , przeprowadzanego co roku przez Radę Obywatelską ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Wymiaru Sprawiedliwości, 20 z 50 najbardziej niebezpiecznych miast w 2024 r. znajdowało się w Meksyku, a siedem meksykańskich miejscowości znalazło się w pierwszej dziesiątce listy: Colima, Acapulco, Manzanillo, Tijuana, Ciudad Obregón, Celaya i Zamora.
„Rodzina to pierwsze miejsce, w którym uczysz się kochać”
Przypominając homilię papieża Franciszka wygłoszoną podczas mszy świętej podczas X Światowego Spotkania Rodzin w 2022 r., archidiecezja podkreśla, że Ojciec Święty „powiedział nam, że rodzina jest pierwszym miejscem, w którym uczymy się kochać i ważne jest, aby trzymać ją z dala od egoizmu, indywidualizmu, kultury obojętności i odrzucenia, a tym samym uniknąć ryzyka utraty jej DNA, którym jest „gościnność i duch służby”.
Ponadto, przypominając orędzie , jakie Papież wygłosił po uroczystości 25 czerwca tamtego roku, archidiecezjalny artykuł redakcyjny wskazuje, że rodzina „jest powołana do 'zszywania’ tkanki społecznej poprzez tworzenie relacji i pomnażanie miłości i życia”.
Archidiecezja Meksykańska podkreśliła, że „w rodzinie powinniśmy czuć się znani, szanowani, cenieni i kochani. Powinno to być miejsce, w którym doświadczamy miłości Boga poprzez naszych bliskich”.
strzegał również, że dziś „czasami obojętność, egoizm i indywidualizm zagrażają erozją tych podstawowych więzi i osłabieniem struktur rodzinnych, a wraz z nimi tkanki społecznej”.
„To jest fakt. Jeśli nie zatroszczymy się o rodziny, nie zmienimy rzeczywistości społecznej, w której panują przemoc, morderstwa, agresja, polaryzacja, depresja i samobójstwa, a to tylko niektóre z problemów, z którymi borykamy się obecnie.
Wzmocnij komunikację i promuj „kulturę służby i poświęcenia”
Archidiecezja zaleca, aby rozpocząć naprawę rodzin poprzez „wzmocnienie komunikacji i dialogu w domach”.
„Po drugie, promując kulturę służby i poświęcenia, w której rodzice są świadkami hojności i poświęcenia wobec swoich dzieci”.
Podkreślił, że rodzina „to nie tylko miejsce osobistego rozwoju, ale także przestrzeń ewangelizacji i zaangażowania na rzecz społeczeństwa”.
„Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do obrony rodziny, wzmacniania jej i dawania świadectwa miłości rodzinnej naszym własnym życiem. „Wyzwanie jest wielkie, ale nadzieja jeszcze większa” – powiedział.
słowa kluczowe: odzina, przemoc, Meksyk, kryzys społeczny, Kościół Katolicki,