Kardynał Pietro Parolin zaprezentował książkę Matthew Fforde’a „Duszpasterstwo samotności: Nowa propozycja” analizującą epidemię samotności jako symptom kryzysów kulturowych.
Kardynał podkreślił rolę indywidualizmu i obojętności w tworzeniu kultury izolacji.
Parolin zaznaczył potrzebę przeciwdziałania samotności, szczególnie wśród osób starszych.
Źródło: | Vatican News | 04 listopada 2024 |
Photo credit: Envato.com
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Kardynał Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu, zaprezentował w Rzymie najnowszą książkę Matthew Fforde’a „Duszpasterstwo samotności: Nowa propozycja”.
Książka analizuje palącą kwestię naszych czasów: epidemię samotności, którą kardynał Parolin opisał jako wszechobecny „znak czasu” i symptom kryzysów kulturowych współczesnych społeczeństw zachodnich. Zastanawiając się nad przyczynami tego narastającego kryzysu, kardynał Parolin podkreślił rolę indywidualizmu i obojętności w tworzeniu kultury, która izoluje i odrzuca.
„Nasze czasy są naznaczone indywidualizmem i obojętnością, generują samotność i prowadzą do odrzucenia wielu istnień. Tak, powtórzę: dzisiejsza kultura jest oparta o indywidualizm i obojętność, które generują samotność i prowokują ludzi do odrzucania. To kultura marnotrawstwa”
– podkreślił kardynał Pietro Parolin.
Matthew Fforde, chrześcijański historyk i naukowiec mieszkający w Rzymie, poświęcił większość swojej kariery akademickiej badaniu procesu sekularyzacji i jego wpływu na społeczeństwa europejskie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Jego książka zagłębia się w kulturową i duchową pustkę pozostawioną przez odwrót od chrześcijańskich wartości i praktyk, które niegdyś stanowiły podstawę wspólnoty i przynależności.
słowa kluczowe: samotność, kardynał Parolin, indywidualizm, sekularyzacja, wartości chrześcijańskie, Vaticano, Matthew Fforde,