Kraków: 11 maja procesją z Wawelu na Skałkę uczczono św. Stanisława, patrona Polski. Poznaj ciekawostki o tej historycznej procesji

Pierwsza procesja na Skałkę odbyła się w 1254 roku. Co roku, w niedzielę po uroczystości św. Stanisława BM wierni podążają z Wawelu do bazyliki św. Michała Archanioła i Stanisława Biskupa i Męczennika, aby uczcić patrona Archidiecezji Krakowskiej i głównego patrona Polski, który został brutalnie zamordowany przez króla Bolesława Szczodrego.

źródło: Archidiecezja  Krakowska  | 11 kwietnia 2025 | 
fot. Archidiecezja Krakowska
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

W minioną niedzielę uroczystości ku czci św. Stanisława BM w Krakowie rozpoczęły się o godz. 9.00, kiedy z katedry na Wawelu wyruszyła tradycyjna. Eucharystii przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na krakowskiej Skałce przewodniczył podsekretarz Dykasterii Nauki Wiary, abp Philippe Curbelié.

Później ulicami miasta przeszła malownicza procesja.

Pierwsza procesja

8 września 1253 roku papież Innocenty IV kanonizował Stanisława ze Szczepanowa w bazylice św. Franciszka z Asyżu. Wtedy też biskup i męczennik został patronem Polski. Niecały rok później, 8 maja – datę tę wyznaczył bp Prandota – w Krakowie zorganizowano uroczystości na cześć nowego świętego.

To wtedy wyruszyła pierwsza pielgrzymka z relikwiami św. Stanisława, upamiętniająca procesję z 1088 roku. Jej uczestnicy przeszli z katedry na Wawelu na Skałę. Od tamtej pory co roku procesja ku czci biskupa-męczennika odbywa się w pierwszą niedzielę po liturgicznej uroczystości św. Stanisława.

Tradycyjnie drogę z katedry do bazyliki pokonywali też w przeddzień koronacji polscy królowie.

Pod niemiecka okupacją

Organizację procesji uniemożliwiła dopiero hitlerowska okupacja. Niemcy chcieli w ten sposób ograniczyć manifestację polskości. W dalszym ciągu odprawiane były jednak w tym okresie Msze św. na Skałce.

Po wojnie, od 1946 r. procesje powróciły, ale komunistyczne władze robiły wszystko, aby utrudnić ich organizację. Uczestników zaś spotykały represje.

Blask procesjom stanisławowskim przywrócił abp- Karol Wojtyła. W uroczystościach brało udział coraz więcej pielgrzymów, a młody metropolita krakowski zapraszał na nie zarówno biskupów z Polski, jak i z zagranicy. Od 1969 roku w obchodach uczestniczył także kard. Stefan Wyszyński wraz z całym episkopatem.

Od czasu przemian roku 1989 w procesjach stanisławowskich biorą również udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, korpus dyplomatyczny oraz służby mundurowe. Rozpoczęciu procesji z wawelskiego wzgórza towarzyszy głos dzwonu „Zygmunt”.

W tym roku ogólnopolskie uroczystości ku czci św. Stanisława BM odbędą się 11 maja. Procesja z katedry na Wawelu wyruszy o godz. 9.00. Eucharystii przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci przewodniczyć będzie abp Philippe Curbelié, podsekretarz Dykasterii Nauki Wiary. Będzie to dziękczynienie Kościoła krakowskiego za dar św. Stanisława, ale także za wybór Ojca Świętego Leona XIV.


Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Jednego Serca Jednego Ducha

Zapraszamy na Koncert Jednego Serca Jednego Ducha, który odbędzie się w Boże Ciało, 19 czerwca  2025 r. o godz. 19.00 w Parku Sybiraków w Rzeszowie. Więcej...

Brat Albert Chmielowski – dziedzictwo miłosierdzia żyje w XXI wieku

Święty Brat Albert (Adam) Chmielowski, wspominany 17 czerwca, był malarzem i powstańcem, który porzucił karierę artystyczną, by służyć najuboższym. W 1888 r. założył Zgromadzenie...