Sierpień 1980 r. to miesiąc, który mocno wpłynął na historię PRL. Pamiętamy go z powodu rozprzestrzeniających się na całą Polskę strajków, zakończonych zawarciem porozumień sierpniowych z komunistycznymi władzami. Tak rozpoczął się „Karnawał Solidarności”, zakończony brutalnie wprowadzeniem stanu wojennego.  

W tym wyjątkowym miesiącu zapraszamy Państwa do obejrzenia dwóch wyjątkowych programów. Pan Leszek Stefan, który ze względu na dobro prowadzonych przez niego działań konspiracyjnych w latach ’80, długo nie ujawniał swojej tożsamości, opowie o wydarzeniach tamtych lat z perspektywy podziemia. Program prowadzi red. Tomasz Białaszczyk z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Lech Stefan – biografia

Działacz konspiracyjny w latach ’80. W stanie wojennym ukrywał jednocześnie dwóch przywódców dolnośląskiej „Solidarności”, poszukiwanych listami gończymi. Matematyk i społecznik, kierujący się zasadami Dekalogu i nauczania Kościoła Katolickiego. Od blisko pięćdziesięciu lat kieruje Klubem „Spotkanie i Dialog”, który budował świadomość społeczną i prawdę w czasach reżimu i czasach postkomunistycznych aż do współczesności. W okresie przemian współtworzył na wrocławskich uczelniach studia biznesowe i dziennikarskie – by budować środowiska coraz lepiej służące wolnej Polsce. Z szacunku dla Rzeczypospolitej współtworzy kapitułę odznaczenia Niezłomni, honorującego bohaterów konspiracji po wprowadzeniu stanu wojennego.