LECH STEFAN – PASJA DIALOGU | Propozycja na Sierpień

Sierpień 1980 r. to miesiąc, który mocno wpłynął na historię PRL. Pamiętamy go z powodu rozprzestrzeniających się na całą Polskę strajków, zakończonych zawarciem porozumień sierpniowych z komunistycznymi władzami. Tak rozpoczął się „Karnawał Solidarności”, zakończony brutalnie wprowadzeniem stanu wojennego.  

W tym wyjątkowym miesiącu zapraszamy Państwa do obejrzenia dwóch wyjątkowych programów. Pan Leszek Stefan, który ze względu na dobro prowadzonych przez niego działań konspiracyjnych w latach ’80, długo nie ujawniał swojej tożsamości, opowie o wydarzeniach tamtych lat z perspektywy podziemia. Program prowadzi red. Tomasz Białaszczyk z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Lech Stefan – biografia

Działacz konspiracyjny w latach ’80. W stanie wojennym ukrywał jednocześnie dwóch przywódców dolnośląskiej „Solidarności”, poszukiwanych listami gończymi. Matematyk i społecznik, kierujący się zasadami Dekalogu i nauczania Kościoła Katolickiego. Od blisko pięćdziesięciu lat kieruje Klubem „Spotkanie i Dialog”, który budował świadomość społeczną i prawdę w czasach reżimu i czasach postkomunistycznych aż do współczesności. W okresie przemian współtworzył na wrocławskich uczelniach studia biznesowe i dziennikarskie – by budować środowiska coraz lepiej służące wolnej Polsce. Z szacunku dla Rzeczypospolitej współtworzy kapitułę odznaczenia Niezłomni, honorującego bohaterów konspiracji po wprowadzeniu stanu wojennego.

ZOBACZ TAKŻE

Żydowskie Pisma pomagają zrozumieć wydarzenie w Kanie Galilejskiej

Bez znajomości Żydowskich Pism nie możemy zrozumieć Ewangelii. Jeśli źle zrozumiemy żydowskie praktyki, to także źle zrozumiemy Jezusa - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 19 stycznia dr Amy Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

Bocelli, Bob Dylan, Niemen i Chór KUL – artyści dla Jana Pawła II

W 2020 r. z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły polscy artyści, w tym pochodzący z Lublina, w hołdzie papieżowi nagrali utwór „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Hymn skomponował Romuald Lipko, tekst napisał Marek Dudkiewicz. Zaśpiewali m.in. Kasia Moś, Dorota Osińska, Natalia Rubiś, Wojciech Cugowski, Marek Piekarczyk i Mateusz Ziółko. To nie przypadek, bo Papież Polak znany ze swojego zamiłowania do sztuki i muzyki, inspirował twórczość wielu artystów na świecie.

Ewangelia na niedzielę: od wody, przez wino, do Krwi – cud Eucharystii

W Biblii wino jest symbolem miłości. Przemienić zwykłą „wodę” naszego życia w szlachetne „wino” miłości Bożej, zaczerpnąć i zanieść innym – teraz! Ten aspekt znaku w Kanie Galilejskiej podejmuje komentarz do Ewangelii przygotowany przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na niedzielę 19 stycznia.