MARSZ DLA ŻYCIA W WASZYNGTONIE

W tym roku po raz 50. odbędzie się w Waszyngtonie Marsz dla Życia. To największe wydarzenie pro-life w USA. Od pół wieku trwa walka o prawa nienarodzonych dzieci do życia.

Gościem red. Doroty Niedźwieckiej jest o. Tymoteusz, paulin z Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Stanach Zjednoczonych.

Marsz w Waszyngtonie ma miejsce zawsze w rocznicę wyroku Sądu Najwyższego Ameryki, który 22 stycznia 1973 roku zezwolił na aborcję na życzenie. W tym roku będzie to jednak wyjątkowe wydarzenie. Dlaczego? Za sprawą decyzji Sądu Najwyższego w 2022 roku zniesione zostało federalne prawo zeznające na aborcję przekazując je poszczególnym stanom. To wiele zmienia.

Naszego gościa pytamy jak obecnie wygląda sytuacja prawna w poszczególnych stanach. 

W 2020 roku w Marszu pierwszy raz w historii wziął udział amerykański prezydent Donald Trump – „Wszyscy z nas tutaj dziś rozumiemy odwieczną prawdę, że każde dziecko jest cennym i świętym darem od Boga” – mówił wówczas. A jak do aborcji podchodzi obecny prezydent, Joe Biden, który jak deklaruje, jest wierzącym katolikiem?

Walka o nienarodzonych trwa, a jak wygląda sytuacja prawna obrońców życia w USA? Np. w Nowym Jorku pokojowe protesty obrońców życia pod klinkami aborcyjnymi często kończą się aresztowaniami…

Z o. Tymoteuszem rozmawiamy także o samym Marszu w Waszyngtonie. Jak on wygląda, jak przebiega? Paulini od lat biorą w nim udział. A jak będzie w tym roku? Marsz już 20. stycznia!

ZOBACZ TAKŻE

Od wielbłąda i ucha igły do zrozumienia bezgranicznej Bożej hojności

Dobrze znane Jezusowe słowa porównania, że wielbłądowi łatwiej jest przecisnąć się przez ucho igły, niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego, to typowy zabieg wyolbrzymienia, użyty dla podkreślenia sensu całej wypowiedzi – pisze dr hab. Dorota Muszytowska z UKSW, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 13 października.

Ewangelia na niedzielę: moje obecne wybory wpływają na wieczność

Co robić, aby osiągnąć życie wieczne? Gdyby przeprowadzić sondę wśród przypadkowych przechodniów, wielu powiedziałoby, że to pytanie nie z tej epoki. Dziś nikogo to nie interesuje. Ważniejsze są bieżące potrzeby… Kultura, która uczy jedynie, jak żyć chwilą obecną, nie zajmuje się pytaniem o wieczność. Temat sensu życia podejmuje dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 13 października.