MARSZ DLA ŻYCIA W WASZYNGTONIE

W tym roku po raz 50. odbędzie się w Waszyngtonie Marsz dla Życia. To największe wydarzenie pro-life w USA. Od pół wieku trwa walka o prawa nienarodzonych dzieci do życia.

Gościem red. Doroty Niedźwieckiej jest o. Tymoteusz, paulin z Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Stanach Zjednoczonych.

Marsz w Waszyngtonie ma miejsce zawsze w rocznicę wyroku Sądu Najwyższego Ameryki, który 22 stycznia 1973 roku zezwolił na aborcję na życzenie. W tym roku będzie to jednak wyjątkowe wydarzenie. Dlaczego? Za sprawą decyzji Sądu Najwyższego w 2022 roku zniesione zostało federalne prawo zeznające na aborcję przekazując je poszczególnym stanom. To wiele zmienia.

Naszego gościa pytamy jak obecnie wygląda sytuacja prawna w poszczególnych stanach. 

W 2020 roku w Marszu pierwszy raz w historii wziął udział amerykański prezydent Donald Trump – „Wszyscy z nas tutaj dziś rozumiemy odwieczną prawdę, że każde dziecko jest cennym i świętym darem od Boga” – mówił wówczas. A jak do aborcji podchodzi obecny prezydent, Joe Biden, który jak deklaruje, jest wierzącym katolikiem?

Walka o nienarodzonych trwa, a jak wygląda sytuacja prawna obrońców życia w USA? Np. w Nowym Jorku pokojowe protesty obrońców życia pod klinkami aborcyjnymi często kończą się aresztowaniami…

Z o. Tymoteuszem rozmawiamy także o samym Marszu w Waszyngtonie. Jak on wygląda, jak przebiega? Paulini od lat biorą w nim udział. A jak będzie w tym roku? Marsz już 20. stycznia!

Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Prostyń: jedyne polskie sanktuarium Trójcy Świętej

„Jeśli chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni” – mawiał bł. kard. Stefan Wyszyński, którego ojciec pracował w miejscowym kościele jako organista i tu zawarł związek małżeński. Chociaż w Polsce jest wiele kościołów pw. Trójcy Świętej, sanktuarium jest tylko jedno - w Prostyni, w diecezji drohiczyńskiej. Dziś przypada Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

Orędzie Papieża Franciszka na Anioł Pański (15 czerwca 2025): Sport jako droga do pokoju

Przeżyj wraz z Papieżem Franciszkiem triumf radości sportu jako drogi do pokoju i braterstwa – od Jubileuszu Sportu po wołanie o dialog na światowych arenach konfliktów. Zobacz, jak modlitwy za Mjanmę, Nigerię i Sudan splatają się z beatyfikacją młodego męczennika z Konga, niosąc nadzieję przed Jubileuszem Młodzieży.

Sport jako modlitwa Trójcy: Papież Leon XIV otwiera Jubileusz Sportu

Odkryj, jak papież Leon XIV połączył dynamikę sportu z mistyką Trójcy Przenajświętszej podczas Jubileuszu Sportu w Bazylice św. Piotra. Dowiedz się, dlaczego warto „dawać z siebie wszystko” – na boisku i w codziennym życiu – i jak sport może stać się drogą duchowej formacji.