Medytacja ze smartfonem – czy Hallow wyznacza nową duchowość? Katarzyna Chrząszcz i Agata Rujner

Modlitwa w erze aplikacji? Kontemplacja w ciszy ze słuchawkami i włączoną aplikacją? Modlitwy, nowenny, rozważania – czy to możliwe przy pomocy nowych narzędzi technologicznych? Katarzyna Chrząszcz i Agata Rujner o rozwoju duchowości.

Lilianna Sicińska | 5 marca 2025 | 
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych EWTN Polska.
Dziękujemy, że czytasz ten artykuł. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Medytacja, wyciszenie… smartfon?

Czy modlitwa i medytacja – znane w Kościele katolickim od wielu wieków – zmieniają się we współczesnym świecie pod wpływem nowych narzędzi komunikacyjnych? Jak w epoce zaawansowanych technologii modlić się i pielęgnować swój rozwój duchowy? Czy cisza i kontemplacja mogą być realizowane poprzez współczesne aplikacje na smartfony, kojarzone głównie z generowaniem bodźców i rozproszeniem?

W epoce, kiedy najpopularniejszą sferą osobistej prywatności jest tu i teraz, ze słuchawkami na uszach i podłączonym smartfonem – inaczej patrzymy na wszelkie narzędzia, które nie tylko ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, ale też porządkują i pozwalają wypełnaiać misję.

Dokumenty Kościoła o współczesnych ambonach

Misją każdego chrześcijanina jest głoszenie Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie. Ewangelizacja przez nowe technologie przestała już być nowinką, ale czy jest w katolikach zgoda na powierzanie swojego rozwoju duchowego narzędziom takim, jak choćby aplikacje? Jakie jest nauczanie Kościoła katolickiego w tym zakresie?

– Widzę to jako bardzo roztropne działanie w świecie – mówi Agata Rujner, doktor teologii moralnej i twórca treści w aplikacji Hallow Polska. – Soborowy dekret o środkach społecznego przekazu „Inter mirifica” mówi bardzo wyraźnie, że potrzebujemy wykorzystywać wszystko to, co mamy dostępnego, żeby głosić Jezusa i Ewangelię, żeby wychodzić z tym, do ludzi. A dzisiaj internet, smartfon, aplikacje i to jest dziś nasza ambona. Byłoby wielkim zaniedbaniem – a zaniedbanie jest przecież grzechem – gdybyśmy nie chcieli tam wejść z orędziem o Dobrej Nowinie, z kerygmatem.

Nie wolno niczego zaniedbać – nauczanie Kościoła o nowych mediach

– Jest też drugi dokument, wydany dosyć niedawno przez jedną z dykasterii, zatytułowany „Ku pełnej obecności”, który ponownie zaprasza chrześcijan, katolików, żebyśmy wchodzili w świat taki, jaki on świat – kontynuuje Agata Rujner. – A dzisiaj świat jest światem medialnym,  bardzo się więc cieszę, że jest taka aplikacja i daje alternatywę. Większość z nas ma telefon, smartfona i z niego korzysta. Możemy go wykorzystywać do dobrych celów, albo tracić czas, co mi też się zdarza. Internet, smartfony, aplikacje – to dzisiejsza ambona.

Aplikacja zaprasza do ciszy?

Katarzyna Chrząszcz – koordynator w Hallow Polska, która od początku pracuje przy tworzeniu polskiej wersji aplikacji,  mówi z kolei o rozeznawaniu na etapie produkcji i odpowiadaniu na potrzeby ludzi jako celu.

– Zdecydowaliśmy się na przekaz audio, żeby zaprosić do skupienia i zmniejszyć ilość bodźców, które nam towarzyszą, bo wiemy, że obraz bardzo przyciąga, ale też rozprasza. Dlatego często zapraszamy, by zamknąć oczy. Dlatego proponujemy medytacje, a nawet zapraszamy do chwil ciszy.

Wielki Post w Hallow

S. Ania Gomółka, Tomasz Wolny, Marcin Kwaśny, ks. Wojciech Węgrzyniak, Dariusz Kowalski  – to twórcy i goście zaproszeni do współpracy przy wyzwaniu na Wielki Post, proponowany przez  aplikację. Temat na ten wielkopostny czas to „Droga”,  na podstawie „Drogi” św. Josemarii Escrivy, hiszpańskiego duchownego, mistyka i mistrza w doskonaleniu się poprzez codzienną pracę i zwyczajne, domowe i zawodowe obowiązki i zadania. Drugą postacią, którą Hallow przybliża nam w tym Wielkim Poście to japoński lekarz, nawrócony na katolicyzm, który przeżył zrzucenie bomby atomowej na Nagasaki.

Katarzyna Chrząszcz i Agata Rujner, reprezentujące Hallow Polska, w rozmowie z Lilianną Sicińską o modlitwie, medytacji i rozwoju duchowości:

TAGI: medytacja, kontemplacja, duchowość, smartfon, internet, cisza, Hallow Polska, Agata Rujner, Katarzyna Chrząszcz, Marcin Kwaśny, Tomasz Wolny, ks. Wojciech Węgrzyniak, bp Artur Ważny, bp Sławomir Oder, Alex Jones, CEO The Hallow Story,


Zbieramy i opracowujemy informacje dla Ciebie i dzięki Tobie, ale bez Ciebie nas nie będzie

Przeczytaj także

Opus Dei świętuje rocznicę założyciela

Opus Dei obchodzi 100. rocznicę święceń kapłańskich założyciela, św. Josemaríi Escrivy. Uroczystości mają na celu uczczenie życia i misji świętego, który głosił przesłanie o...